Soudní poplatky nikoho nezabijí

14. března 2005, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
14. března 2005, 00:00

Novinka by při rozumném používání mohla prospět jak české justici, tak občanům i firmám. Od dubna začne platit novela občanského soudního řádu. Ta by měla radikálně změnit doposud přežívající praxi v civilně právním soudnictví. A budiž i přes některé pochybnosti řečeno, že se v tomto případě spíše jedná o změny k lepšímu.

Novinka by při rozumném používání mohla prospět jak české justici, tak občanům i firmám.

Od dubna začne platit novela občanského soudního řádu. Ta by měla radikálně změnit doposud přežívající praxi v civilně právním soudnictví. A budiž i přes některé pochybnosti řečeno, že se v tomto případě spíše jedná o změny k lepšímu.

Zřejmě největším zdrojem polemik se stalo schválení poplatků ve výši padesát tisíc u fyzické a sto tisíc u právnické osoby, které se mají platit ve formě kauce v případě podání návrhu na předběžné opatření soudu. Tento institut je zaveden do právní praxe především z toho důvodu, aby v průběhu řádného soudního řízení nedocházelo k nezvratným škodám, které by již nešly odstranit.

Zvláště při známé pomalé práci našich soudů je toto opatření na místě, ale užívá se běžně na celém světě. Problémem je, že v současnosti jsou soudy stále více a více zahlceny žádostmi o vydání předběžných opatření, což nepochybně souvisí s již zmíněnou zdlouhavostí při běžném soudním projednání. Z čistě procesního hlediska ovšem nastává paradoxní situace, že soudy pak neřeší nic jiného než předběžná opatření, takže se nakonec řízení samotné nadále prodlužuje. Navíc soudci občas považují předběžné opatření za jakési formální rozhodnutí, a tak často definitivní vyřešení těchto případů odsouvají.

Podle poslanců právě zavedení poplatků má soudům ulehčit a řízení zrychlit. Kritikové ovšem namítají, že problémem se může stát nerovný přístup ke spravedlnosti u sociálně slabších občanů, sto tisíc zase může být nepřekonatelnou překážkou pro živnostníka či malého podnikatele. V teoretické rovině je toto tvrzení pravdivé, na druhé straně je však konkrétní výklad zákona a praxe jiná. Povinnost složení kauce je totiž de facto omezena pouze na obchodní spory, takže obyčejných žalob, například o výživné či v pracovních sporech, se nevyžaduje. Soud na žádost může rovněž od složení kauce - například ze sociálních důvodů -ustoupit.

Systém kaucí existuje i v jiných zemích, například v USA, v Evropě třeba ve Velké Británii. V těchto zemích se díky kaucím rozběhl i slušně prosperující druh byznysu. Řada firem se totiž specializuje na posuzování právní relevantnosti žalob, často za občana či firmu kauci zaplatí a z vyhraného sporu se pak zahojí. V případě očekávání prohry pak raději právně neznalému občanovi jeho spor rozmluví.

Pokud soudy budou rozhodovat v případě kaucí při vydání návrhu na předběžné opatření rozumně, měla by změna nakonec prospět jak české justici, tak občanům i jednotlivým firmám.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná…
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké provedení Bentaygy
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít