Soud potvrdil tresty v kauze lihové mafie. Spolupracujícímu Březinovi jej zvýšil - Euro.cz

Přihlášení

Soud potvrdil tresty v kauze lihové mafie. Spolupracujícímu Březinovi jej zvýšil

, čtk,
Soud potvrdil tresty v kauze lihové mafie. Spolupracujícímu Březinovi jej zvýšil
Zdroj: čtk

Vrchní soud potvrdil Radku Březinovi trest 13 let za obchody s nezdaněným lihem. Jeho bratru Tomášovi zvýšil trest o dva roky na šest let, přestože zvýšení žalobce nežádal. Odsouzený to vnímá jako výsměch, protože spolupracoval s policií. Rovněž zvýšení trestu považuje za snahu umlčet jej, aby dále nespolupracoval. Oběma bratrům rovněž propadne majetek.

Olomoucký vrchní soud potvrdil Radku Březinovi za rozsáhlé nelegální obchody s nezdaněným lihem 13 let. Jeho bratru Tomášovi zvýšil trest o dva roky na šest let. Odvolací soud rozhodl také o propadnutí jejich veškerého majetku. Dalším třem obžalovaným soud tresty potvrdil, jednateli společnosti Morávia – Chem Radku Menšíkovi trest snížil o rok na 11 let. Případ správce nemovitostí Ivana Kováříka a Tomáše Pantlíka soud vrátil zpět na kraj. Vrchní soud zároveň snížil škodu na spotřební dani z 6,3 na na 5,6 miliardy korun.

Podle rozsudku si tak Václav David, který sklady nelegálním lihem navážel a někdejší blízký spolupracovník Lubomír Kaláč odpykají definitivně tresty ve výši devět let a dva měsíce. Kaláčovi přitom nižší trest až o tři roky navrhoval i žalobce, muž totiž začal v kauze vypovídat jako první. Soudci však návrhu nevyhověli. Soud také potvrdil šestiletý trest skladníkovi Rostislavu Hanulíkovi. Podle soudců bylo všech šest těchto obžalovaných členy zločinecké organizované skupiny.

Ke krajskému soudu se vrací případ Menšíka, který dostal na kraji devět let a dva měsíce a Pantlíka, který za nadržování ve prospěch organizované zločinecké skupiny dostal podmíněný trest.

Lihová mafie podle rozsudku obchodovala s nelegálním lihem v letech 2004 až 2013. Líh, který neprošel denaturací, ukrývali v podzemních nádrží v areálu Morávia-Chem, kterou skrytě vlastnil Radek Březina. Líh nezatížený spotřební daní poté odváželi kamiony přímo odběratelům nebo do tajných skladů v Ostravě, Olomouci, Stojčíně na Pelhřimovsku, v Háji u Duchcova, ve Valašském Meziříčí a v Hrobicích. Soud množství tohoto lihu vyčíslil na 20,8 milionů litrů. Kvůli konspiraci skupina používala speciálně upravené mobilní telefony, prováděli takzvané konvojování, aby zamezili kontrolám celníků a využívali důmyslné skrýše.

„Odměna“ za spolupráci

Zvýšení trestu o dva roky na šest let považuje Tomáš Březina za výsměch za jeho spolupráci s vyšetřovateli, je to prý i varovný signál pro ostatní spolupracující v budoucnu. Tomáš Březiny získal v kauze takzvané lihové mafie jako jediný status spolupracujícího, se zvýšením trestu nepočítal. Nežádal ho ani žalobce, odvolání v jeho neprospěch podával kvůli propadnutí celého majetku. Soud podle Tomáše Březiny nezohlednil jeho pomoc i v dalších kauzách. Naznačil, že může jít i o snahu ho umlčet, aby již dál nevypovídal.

Soud: Čtyřletý trest byl nepřiměřeně nízký
Čtyřletý trest od krajského soudu považoval odvolací soud za nepřiměřeně mírný. Zohlednil přitom i výjimečnost kauzy, délku páchání trestného činu i rekordní škodu na spotřební dani, kterou soud vyčíslil na 5,651 miliardy korun.

Podle soudu stál Tomáš Březina hned na druhé příčce pod svým bratrem Radkem Březinou, který celou skupinu řídil. „Pokud dostal organizátor 13 let, pak by měl Tomáš Březina a další na jeho úrovni postavení dostat trest 11 let. Po zhodnocení všech kritérií je trest ukládaný soudem nepřiměřeně mírný a to i za spolupráce obviněného. Trest jsme mu tedy uložili na šest let. Snížení trestu zhruba na polovinu toho, co by mu hrozilo, je oceněním jeho role spolupracujícího,“ uvedl soudce Petr Andrés.

„Tento rozsudek hodnotím jako naprosto chybný, otázkou je, nakolik je vůbec zákonný. Pokud bych měl vnímat tento rozsudek jako spravedlivý, je to jasný signál všem budoucím spolupracujícím obviněným, jak se k tomu poté soud postaví. Zdejší soud absolutně nepřihlédl k rozsahu mé spolupráce. Díval se pouze na spolupráci v této věci, zapomněl na dalších 50 až 60 obviněných lidí,“ řekl novinářům po vynesení rozsudku Březina.

Status spolupracujícího dostal Tomáš Březina v této kauze díky rozkrytí celé činnosti lihové mafie, která podle rozsudku devět let obchodovala s nelegálním lihem. Na tento případ však navazují i další stíhání. Soudy již vynesly například rozsudky nad prvními odběrateli nelegálního lihu, které usvědčila mimo jiné právě výpověď Tomáše Březiny. Ten dnes naznačil, že se jej různé skupiny obviněných snažily ovlivňovat. „Může to být také snaha mě umlčet. Celá řada výslechů proti státní správě zatím neproběhla. Může to být určitý signál od určitých skupin lidí – umlčte ho, ať už dál nespolupracuje,“ doplnil Tomáš Březina.

Jako spolupracující prý na policii strávil tisíce hodin a absolvoval nesčetné množství výslechů. „Pokud je toto odměna, připadá mi to jako těžce nefér. Odměna za spolupráci je naprostý výsměch,“ podotkl Březina.

Dále čtěte:

Česko zažalovalo Brusel. Pravidla na denaturaci lihu hrozí daňovými úniky

Sběratel whisky Thomas: 4500 lahví a zdvojnásobený vklad

 Sběratel whisky Bill Thomas