Soud poslal České aerolinie do insolvence. Na jejich vlastní návrh - Euro.cz

Přihlášení

Soud poslal České aerolinie do insolvence. Na jejich vlastní návrh

,
Soud poslal České aerolinie do insolvence. Na jejich vlastní návrh
Zdroj: Štěpán Bruner, E15
  • ČSA jsou v insolvenci, věřitelé mají přihlašovat pohledávky

  • Pražský soud rozhodl den před vypršením ochranného moratoria

  • Společnost takový vývoj očekávala, už dříve oznámila propuštění všech zaměstnanců

Den před vypršením ochranného moratoria rozhodl Městský soud v Praze o zahájení insolvenčního řízení s Českými aeroliniemi. Soudkyně Pejšková tak učinila na návrh samotné společnosti, informuje server Zdopravy.cz. Věřitelé nyní mohou přihlašovat své pohledávky.

ČSA, které patří mezi nejstarší letecké dopravce na světě, doplatila na omezení cestování spojené s pandemií covid-19. V loňském roce prodělala 1,5 miliardy korun a začátkem tohoto týdne oznámila záměr propustit všech 430 zaměstnanců. Šéf mateřské společnosti Smartwings Jiří Šimáně již začátkem měsíce oznámil, že pokud ČSA neobdrží od vlády mimořádnou finanční pomoc ve výši 1,1 miliardy korun, skončí v platební neschopnosti.

Konec stoleté tradice? ČSA se chystají propustit všechny zaměstnance

Až dosud se na firmu vztahovalo ochranné moratorium, které jí umožnilo financovat vlastní provoz namísto splácení závazkům věřitelů. To však 27. února končí. Skupina Smartwings se pomoci od státu dožadovala opakovaně s argumentem, že jiné národní letecké společnosti v podobné situaci se finanční injekce od svých vlád dočkaly.

ČSA budou usilovat o povolení reorganizace, aby se vyhnuly konkurzu.„ Cílem reorganizace je záchrana společnosti a volba co nejvýhodnějšího řešení pro věřitele,“ říká mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková.