Soluň jen kousek od Prahy

08. listopadu 2011, 11:00 - Karolina Konečná
08. listopadu 2011, 11:00

V Davli vaří z řeckých surovin a podle receptů ověřených rodinou i časem. Bez rezervace to ovšem nezkoušejte

První sousto dezertu ekmek způsobilo naprosté šílenství. Fanaticky jsem nutila všechny okolo, aby si ho taky dali. A nejlépe několikrát za sebou. Aby si užili tu slast. Zážitek z první návštěvy taverny v Davli se mi vybaví pokaždé, když se do ní vracím. Odolat ekmeku z těsta kantaifi, plněnému vanilkovým krémem, potřenému šlehačkou a sypanému sekanými pistáciemi nelze. A ani čerstvým rybám. Jen těstovinám se raději vyhněte. Lepší si uděláte sami doma.

Terasa jako na Peloponésu

Taverna Thessaloniki je nenápadná a malá, přesto ji ve stráni rozpínající se nad Davlí najdete snadno. Z centra Prahy je to do městysu nad soutokem Vltavy a Sázavy zhruba dvacet kilometrů a cesta autem zabere půl až tři čtvrtě hodiny. Malé nepohodlí z cestování však beze zbytku vynahradí tamní pokrmy, pohostinnost a celková atmosféra typické řecké taverny.
Počítejte ovšem s tím, že bez rezervace stůl dostanete jen výjimečně. Zejména o víkendu je dobré zavolat předem. Majitel, Řek Vladimiros Hraba, obsazuje jen tolik stolů, kolik jich zvládne obsloužit. Při naší podzimní návštěvě se tak jedlo pouze na terase, zatímco vnitřní prostory zůstaly neobsazené. Z kolemjdoucích nedostal šanci nikdo.
I když jsme si užívali slunce, co hřeje, ale nepálí, zalitovala jsem, že musím jíst usazena v plastových židlích, na plastovém stole a jídla vybírat z jídelních lístků v koženkových deskách, které pamatují osmdesátky. Zatoužila jsem alespoň po kousku luxusu. Jenže co… Přesně takhle to na terasách řeckých taveren vypadá.
Uvolněnou řeckou atmosféru potvrzuje potulující se kočka hypnotizující děti hostů, které jí čas od času něco věnují, i obří venkovní gril s typickým pořádkem nepořádkem v okolí. Navíc s každým dalším jídlem a s každým soustem jste tak nadšení a spokojení, že se veškeré počáteční rozpaky jeví jako malicherné. (Odpustíte i trochu delší čekání na jídlo a účet.)

Není list jako list

Z předkrmů dávám ruku do ohně za tzatziki, sýrový talíř (feta, manouri, halloumi, kefalotyri, kefalograviera) i chobotnicový salát, papriky plněné sýrem feta, smažený lilek i grilované papriky. My jsme tentokrát ochutnali chtypiti – pikantní pomazánku z fety, spanakopitakia – taštičky z filo těsta (v řečtině fíllo znamená list) plněné špenátem a fasolia gigantes alias zapečené fazole v rajčatové omáčce. K tomu všemu kousky pita chleba. Litrová láhev řecké minerální vody Zagori byla samozřejmostí a domácí bílé řecké víno skvělým společníkem.
Pomazánka z fety je nenapodobitelná. Navíc na ní bylo znát, že je umíchaná toho rána, a sedla nám dokonale. Fazole ničím neuchvátily. Hlavně poté, co děti vyjedly horní vrstvu sýru, se ničím nelišily od těch v plechovce. Byly první a zatím poslední položkou jídelníčku, kterou bych si v tomhle podniku už nedala.
Zato taštičky spanikopitakia mě zcela ohromily. Zdály se mi až tak dokonalé, že se mi nechtělo věřit, že jsou domácí. Těsto křupe a náplň je krásně jemná a dokonale ochucená. Jsou teplé a neskutečně voní „To je jasné, že vám chutnají, však jsou taky domácí, plněné prvotřídním špenátem a zjemněné kouskem fety. Ale té práce s nimi,“ usmál se majitel Vladimiros Hraba. „To se vždycky jeden den sejdeme všichni a děláme nejdřív filo těsto, krásně tenké a mnohem lepší než zdejší listové, a pak plníme šátečky nebo taštičky. Uděláme jich hromadu do zásoby, zamrazíme je a pak je smažíme podle potřeby,“ dodal.
Pokud jde o suroviny používané k přípravě jednotlivých pokrmů, vše je v taverně v Davli řecké. Na předkrmech si zvláště jasně uvědomíte jejich kvalitu, zejména pak sýrů a oleje. Vezmete-li v úvahu, že cenové rozpětí se až na dvě výjimky (sýrový talíř a chobotnicový salát) pohybuje v rozmezí 76 až 86 korun, je to téměř neuvěřitelné. Majitel je ovšem nekompromisní. „Všecko, všecko si nechám dovážet z Řecka,“ potvrzuje. A týká se to i podávaných vín.

Ryby na prvním místě

Než jsme se vzpamatovali z předkrmů, už na našem stole přistál řecký salát choriatiki. Ano, přesně tak, s obřími kusy zeleniny a fety obalené v bylinkách. Osobně oceňuji jednoduchou zálivku skládající se pouze z olivového oleje, balzamikového octa a mořské soli i velkorysost porce sýru.
Salát nás příjemně navnadil na hlavní jídla: pražené grundle atherina, vepřové špízy na grilu souvlaki chirino, čerstvé sardele na grilu sardeles scharas a grilovaný steak z čerstvého mečouna z denní nabídky. Jako příloha se ukázal skvělý pita chleba a domácí bramborové hranolky, na hony vzdálené těm kupovaným.
Grundle mám ráda a nutno říct, že ty místní mají mírně kolísavou úroveň. Tentokrát skvěle křupaly a byly osolené akorát. Čerstvé sardele na grilu jsou však přesně tím, co si v taverně Thessaloniki dát musíte. Jsou upravené jednoduše, tak aby vynikla jejich chuť. Decentně cítíte pouze olej, bylinky a vůni grilu. Na stejný piedestal se s lehkostí sobě vlastní prodral i mečoun. Jemný, a přesto výrazný. Dceři udělaly velkou radost vepřové špízy, které ji „vymazaly“ ne úplně dobrou vzpomínku na špagety s mletou masovou směsí, jež si objednala při předchozí návštěvě. Bylo jich moc a omáčka ničím nepřekvapila. Ostatně proč si taky v řecké taverně dávat těstoviny?
Naopak stejně jako při předchozích zastávkách v Davli nás okouzlila „ozdobná“ příloha na každém talíři – studený salát z fazolek, červené řepy a brambor. Nejsem si jistá, zda se unisono hodí ke každému jídlu, ale já si ho zatím pokaždé užila ve velkém.
I když mi to trhalo srdce, rozhodli jsme se k espressu zvolit jiný dezert než mnou tolik milovaný ekmek. Otázka, co si dát, padla na obsluhujícího majitele. „Mě se neptejte, já sladké nemám rád. Ale na druhou stranu, u nás neuděláte chybu s ničím. Zkuste třeba kantaifi,“ odtušil Vladimiros Hraba. Kantaifi je zapečený závitek ze stejnojmenného těsta, plněný ořechy a zalitý medovým sirupem. Chutí i vzhledem připomíná sladkosti z orientu a stačilo by ho půlka, jak je sytý a sladký. Jakkoli je však dobrý, na ekmek nemá. A mně se tak potvrdilo konzervativní pravidlo neměnit v restauracích oblíbená jídla. Řecká Taverna Thessaloniki Vltavská 168, 252 06 Davle okres Praha – západ
tel.: 257 770 225, 777 665 092, 777 665 093
e-mail.: taverna.thessaloniki@email.cz
webové stránky restaurace nemá

Otvírací doba denně 11.30–22.00
Kuchyně řecká, postavená na čerstvých rybách a řeckých specialitách
Země původu nabízených vín Řecko

Plusy + uvolněná atmosféra taverny
+ vysoká úroveň grilovaných ryb a typických řeckých předkrmů
+ vzhledem ke kvalitě nízké ceny
+ kuchyň se sice zavírá v deset hodin večer, otevřeno je ovšem dokud neodejdou poslední hosté

Minusy - občas delší doba čekání na jídlo
- špatné parkování, stísněné toalety a absence webových stránek

Všechny údaje uvedené v následující pasáži jsou přesným opisem jídelního a nápojového lístku. Případné chyby dokládají péči, jaká je věnována jejich úpravě.

Výběr z jídelního lístku Tzatziki, řecký předkrm z pravého řeckého jogurtu s okurkou, koprem a česnekem 76 Kč
Chtipiti, pikantní pomazánka připravená z řeckého sýru feta 79 Kč
Manoyri, řecký jemný ovčí sýr 81 Kč
Glosa moscharisia, hovězí jazyk marinovaný v olivovém oleji a citronu 81 Kč
Tyri sachanaki, smažený kyperský sýr chaloymi 96 Kč
Tyropitakia, taštičky z listového těsta filo plněné sýrem feta 76 Kč
Boyjoyrdi, zapečený sýr feta v alobalu s rajčetem a pálivou paprikou 112 Kč
Meltzanes tiganites, smažený lilek 76 Kč
Souvlaki chyrino, vepřové špízy na grilu 132 Kč
Stifado, dušené hovězí maso s cibulkou šalotkou 157 Kč
Arni psito, pečené jehněčí kolínko 235 Kč
Tsipura, pražma královská na grilu 275 Kč
Skoybri, grilovaná makrela 185 Kč
Garides scharas, tygří krevety na grilu 300 Kč
Rina, pražená rejnočí křídla 245 Kč
Sardeles scharas, čerstvé sardele na grilu 165 Kč
Choriatiki, řecký salát se sýrem feta 117 Kč
Pantzaria salata, salát z červené řepy 71 Kč
Chorta, salát z pampeliškových listů 76 Kč
Chalva, tradiční řecký dezert s arašídy 62 Kč
Jagurti me meli kai karidi, jogurt s medem a vlašskými ořechy 72 Kč
Ek mek, řezy z těsta kantaifi a vanilkového krému potřené šlehačkou a posypané pistáciemi 82 Kč

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít