Solí proti stresu

21. listopadu 2009, 03:35 - Renata Lichtenegerová
21. listopadu 2009, 03:35

Máte doma nevyužitou místnost? Můžete si tam nechat postavit vlastní solnou jeskyni či saunu. Pobyt v „prosoleném“vzduchu blahodárně působí proti stresu, nejrůznějším nemocem a alergiím.

Autor: Jakub Hněvkovský

Tlumené osvětlení, relaxační hudba, na podlaze i na stěnách sůl z celého světa. Za uklidňující atmosférou a léčebnými účinky vyráží stále více lidí do takzvaných solných jeskyní. Místnost s prosoleným vzduchem si můžete, podobně jako například saunu, pořídit i domů. Stavbu privátních solných jeskyní nabízí v Česku zhruba šest firem.

Měsíční krajina v domě Při stavbě solné jeskyně či sauny je třeba počítat s tím, že podlahová plocha místnosti se kvůli obkladům stěn zmenší zhruba o dvacet procent. Minimální prostor, který potřebujete pro výstavbu solné jeskyně s kapacitou pro dvě až tři osoby, je zhruba devět metrů čtverečních. „Průměrná velikost privátní solné jeskyně se pohybuje okolo dvanácti metrů čtverečních. Taková jeskyně vyjde zákazníka na 200 až 650 tisíc korun. Záleží na komponentech použitých při výstavbě,“ říká Martin Kořínek ze společnosti Sun & Salt, která se zabývá stavbou privátních solných jeskyní. Na údržbu jsou podle něj solné jeskyně velice nenáročné. Další náklady, kromě těch pořizovacích, představuje spotřeba elektřiny. Každých zhruba šest let se pak doporučuje výměna části soli použité na podlaze, což vyjde zhruba na pět tisíc korun. | SOLNÉ JESKYNĚ|
|Prostředí v solných jeskyních napodobuje přímořské klima, které je bohaté na minerály a stopové prvky posilující lidský organizmus. Stěny jeskyně jsou obloženy solnou rudou, ze stropu visí solné krápníky a solné krystaly jsou také na podlaze. Díky speciálnímu systému klimatizace sůl při vypařování ionizuje vzduch. Ten je pak nasycen pro zdraví cennými sloučeninami jódu, brómu, hořčíku, vápníku, železa, draslíku či selenu. Sůl se do solných jeskyní nejčastěji dováží z Mrtvého moře. | Architektonické řešení privátních solných jeskyní firmy přizpůsobují přání zákazníka. Prakticky každá solná jeskyně je tak originálem. Společnost Sun & Salt například nedávno postavila jeskyni v egyptském stylu. „V naší nabídce máme univerzální návrhy, z nichž si klient zvolí vždy podle svých představ. Návrh solné jeskyně není ničím omezen, takže můžeme udělat třeba i měsíční krajinu,“ říká Kořínek.
Sůl z Himálaje Například společnost Faxcom v Česku zatím postavila kolem šedesáti solných jeskyní. Další vybudovala v cizině, například ve Švýcarsku či Itálii. „Poslední dobou je možné sledovat pomalý ústup od velkých komerčních jeskyní k menším jeskyním pro domácnosti a relaxační centra,“ říká majitel společnosti Jaroslav Hynek. Firma je také vynálezcem a jediným stavitelem takzvaných himálajských solných saun. Ty na organizmus působí podobně jako solné jeskyně. Oproti klasickým suchým saunám se v těchto zařízeních lépe dýchá. „Vlhkost vzduchu v solných saunách se pohybuje mezi třiceti až šedesáti procenty. Díky speciální konstrukci je tato vlhkost udržována samotným prostředím a nedochází zde tedy k prudkému odpařování používané vody,“ popisuje Hynek. Podobně jako v jeskyni je i v sauně vzduch nasycen cennými minerály, v tomto případě je celá sauna tvořena výhradně ze soli z Himálaje. Ceny za himálajskou saunu začínají na 270 tisících korun. Vlhkost vzduchu zajistí vodopád Na českém trhu lze podle Hynka najít množství nejrůznějších nabídek solných jeskyní a saun v různé kvalitě, provedení a vybavení. „Bohužel v případě některých nepodařených kopií nelze garantovat řádnou funkčnost solné jeskyně či sauny,“ říká podnikatel. Zájemce by podle něj měl u stavby solné jeskyně vyžadovat garanci vlhkosti, která by měla být minimálně 65 procent. „Toto je v jeskyních z naší nabídky zajišťováno výstavbou vodopádů,“ říká Hynek. V případě solných saun je podle něj potřebné rozlišovat, zda je skutečně postavena ze soli, nebo se jedná o klasickou saunu, která je pouze doplněna o nějaké zařízení. Místo dovolené u moře

Účinky solných saun a jeskyní jsou známy již od středověku. Moderní medicína označuje toto působení solí na lidský organismus jako „haloterapii“. Ta pomáhá mimo jiné při nemocech dýchacích cest, kardiologických potížích, problémech se zažíváním či poruchách štítné žlázy.

Pobyt v solných jeskyních je ale vhodný i pro zdravé jedince, a to nejen díky svým relaxačním účinkům. Působí prý například jako prevence proti chřipce a upevňuje obranyschopnost organizmu. „Prostředí v solné jeskyni je antialergické a antibakteriální, uvnitř je desetinásobně čistší ovzduší než venku,“ říká Kořínek. Léčivé mikroklima je podobné podmínkám v přímořských oblastech, uvolňování důležitých stopových prvků je ale daleko intenzivnější. „Pět relaxačních sezení v solných jeskyních po 45 minutách se vyrovná týdenní letní dovolené u moře,“ říká Kořínek

Solné obrazy pohltí záření

Poptávka po solných jeskyních je podle Kořínka v poslední době velice nestálá. V roce 2008 firma vystavěla třiadvacet privátních solných jeskyní a jedenáct solných saun.

„V tomto roce jsme vlivem rozšíření paniky okolo světové hospodářské krize postavili už jen devět privátních solných jeskyní a šest solných saun,“ přibližuje Kořínek. Registruje však naopak zvýšenou poptávku po solných obrazech, které jsou také součástí portfolia společnosti.

„Prostředí, v němž žijeme, je plné umělých materiálů, potraviny chemických přísad, vzduch nasycený smogem jak ze spalování paliv, tak i elektromagnetickým smogem,“ říká Kořínek. V bytech, rodinných domech nebo kancelářích prý solné obrazy eliminují škodlivé záření a elektromagnetický smog. Také jejich provedení ovlivňuje přání zákazníka, takže je možné si ze soli nechat vyrobit například logo firmy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít