Société Générale jdou lépe auta než bankovnictví

03. listopadu 2016, 14:18  -  krz
03. listopadu 2016, 14:18

Zisky z aktivit spojených s nízkým či dokonce mizivým rizikem jsou pro bankovní domy v časech krize a očekávání finančních otřesů požehnáním. Jedním z takových je i leasing automobilů a jejich správa pro firemní klientelu. Ziskovost francouzské banky Société Générale v tomto segmentu předčila letos v prvním pololetí ty z tradičnějších bankovních služeb.

Druhým největším poskytovatelem leasingových služeb v Evropě je nyní francouzská banka Société Générale. Pod svou divizí ALD spravuje flotilu 1,3 milionu vozů a ve 42 zemích světa včetně Brazílie, Indie a Číny zaměstnává víc než pět tisíc lidí.

Zatímco ve třetím čtvrtletí čistý zisk Société Générale mírně klesl (o 2,4 procenta), divize automobilového leasingu se v prvním pololetí stala nejziskovějším segmentem podnikání banky. Její ziskovost podle ukazatele rentability vlastního kapitálu (return on equity, viz. box) činila 34 procent a překonala i výsledek divize pojišťovnictví (20 procent) či finančních aktivit na globálních trzích (15 procent). Podle Didiera Hauguela, člena výkonného výboru banky, by se ROE leasingové divize ALD měla nad dvaceti procenty držet i v následujících letech.

Rentabilita vlastního kapitálu
Termín ROE (return on equity), v češtině rentabilita vlastního kapitálu, vyjadřuje, kolik čistého zisku připadne na jednu korunu či euro investovaného kapitálu. ROE je klíčovým ukazatelem především pro akcionáře, společníky a další investory. ROE lze dosáhnout vydělením akcií podílníků čistým ziskem společnosti a následným vynásobením stem (převedením na procenta).

Zdroj: Managementmania, Wikipedia, Investopedia

V první polovině roku byly příjmy ALD odpovědné za necelých 9 procent celkových zisků Société, přičemž čisté příjmy z této oblasti se vyšplhaly na 208 milionů eur. Podle agentury Bloomberg pak překonaly i příjmy z poradenství ohledně fúzí a akvizic a financování velkých klientů. Ve třetím čtvrtletí letošního roku činily zisky Société Générale 1,1 miliardy eur.

Přečtěte si, jak na tom ve třetím čtvrtletí byla švýcarská UBS:

Zisk největší švýcarské banky UBS klesl ve čtvrtletí o 61 procent

Leasingové aktivity v oblasti automobilů mají i další banky. Společnost Arval, která vozy „lízuje“ pro bankovní dům BNP Paribas, má pod sebou přibližně milion automobilů a údajně hlásí ve třetím čtvrtletí „dobrý růst“ napříč regiony.

Před dvěma lety zahájila leasingovou operaci i Banco Santander ve spolupráci se skupinou PSA (výrobcem vozů Peugeot a Citroen) v 11 zemích. Zisky z divize „consumer finance“, která pronájem vozidel zahrnuje, vyskočily v posledním čtvrtletí o dvacet procent. Société Générale do podnikání v oblasti leasingu automobilů vstoupila po roce 2000 poté, co s BNP Paribas prohrála v souboji o převzetí Banque Nationale de Paris.

Gle Sgbj

Vývoj akcií Société Générale (Zdroj: ieconomics.com)


Také si přečtěte:

Exportní bance pomůže stát. Na její ztráty poskytne 2,5 miliardy

Švýcarská transparentnost: centrální banka „tajně“ oslabuje frank


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít