Sociální pojištění by se mělo snížit

16. června 2008, 00:00 - Martina Martinovičová
16. června 2008, 00:00

PREZIDENT ASOCIACE PENZIJNÍCH FONDŮ JIŘÍ RUSNOK - Pokles sazby sociálního pojištění je krok správným směrem. Už proto, že vedlejší náklady práce jsou u nás relativně hodně vysoké. „Představuje obecně vysokou zátěž a z jeho eventuálního snížení budou těžit všichni,“ říká Jiří Rusnok.

Politici právě projednávají první etapu penzijní reformy a návrh na snížení sazeb sociálního pojištění o jeden procentní bod. Mají tyto kroky nějaký reálný význam, nebo jde především u snížení pojistného jen o gesto?

První etapa představuje nutnou první fázi složitého procesu reformy důchodového systému. Snížení sociálního pojištění je velice důležité. Jestliže na jedné straně hodláme vytvořit systém, v jehož rámci si budou muset lidé spořit na penzi více než doposud, musíme na druhé straně pro tyto úspory uvolnit nějaké zdroje. Je evidentní, že současná úroveň státních důchodů v České republice je v relaci ke mzdám neudržitelná. Mají-li si lidé více spořit, musejí mít z čeho.

Jestliže ale systém míří k deficitu, jak může akceptovat další snížení sazeb?

Odpověď spočívá v kouzlu diverzifikace. Systém musí dospět k tomu, že člověk nebude závislý jen na jednom zdroji. Musí zde nadále existovat průběžný systém financování penzí, který má své výhody, a soukromé spoření, které má jiné výhody. Jestliže stát uvolní nějaké peníze pro individuální úspory, lidé k nim přidají další peníze, takže se to ve finále vyplatí. V tomto případě samozřejmě nejde o podporu státu v podobě dotací či úlev, protože snížení sociálního pojištění má být plošné a bez vazby na spořicí pilíř. Přesto je to krok správným směrem už proto, že vedlejší náklady práce jsou u nás relativně hodně vysoké.

Průběžný systém přitom stejně bude muset stát částečně financovat i z jiných příjmů, ze širší základny, než je jen zdanění práce. Spíše jde o to, že právě napjatost státních financí vede k tomu jednomu procentu, což není mnoho. Uvědomme si, že reálně hovoříme o zhruba třech miliardách korun, což je jistě částka, kterou bezmála tisíc miliard státního rozpočtu dokáže absorbovat.

Proč zrovna sociální pojištění? Stát by také mohl ulevit na daních z příjmů.

Míra zdanění je u různých příjmů různá. Pro některé kategorie je to dnes už marginální záležitost, pro jiné ne. Sociální pojištění představuje obecně vysokou zátěž a z jeho eventuálního snížení budou těžit všichni. Samozřejmě kromě těch, kteří jej neplatí. To se ale týká velice omezeného okruhu jednorázových a nízkých příjmů, které se většinou daní nějakou speciální formou daně. Z tohoto pohledu mi návrh připadá rozumný.

Ministr financí Miroslav Kalousek potvrdil, že druhá etapa musí být založena primárně na změnách v sektoru penzijních fondů. A že je třeba ji dokončit do roka.

Nutné změny k rozšíření investičních možností, oddělení majetku, zapojení pojišťoven a podobně navrhujeme již delší dobu, a také jsme k nim ministerstvu financí předložili své návrhy.

V poslední době se zdálo, že tyto práce ustaly. Prohlášení pana ministra tak vítáme, zdá se, jakoby se ledy hnuly. Jeho záměry korespondují s tím, na čem se shodují i nezávislí odborníci, a co i my považujeme za technicky schůdné. Návrhy jsou připraveny, chápu to tedy tak, že do roka má být završen celý legislativní proces.

Ovšem ohledně třetí etapy reformy a možnosti částečného vystoupení z povinného placení pojištění – opt-outu – si ministr Kalousek nehodlá odhadnout horizont přijetí, a vyřešit tento problém zřejmě opravdu složité bude.

Obávám se, že jeho názor je realistický. Proti opt-outu je opozice a schvalování bude velice náročné. Navíc je třeba rozhodnout také o jeho parametrech a institucionálním zajištění. Za dva roky zde přitom máme volby do Poslanecké sněmovny. Přesto by ministerstva neměla na tento cíl rezignovat. Je třeba opt-out rozpracovat a položit jej na stůl jako variantu, která má podporu významné části politického spektra. Pokud s ním někdo nesouhlasí, nechť předloží vlastní řešení problému penzí v rychle stárnoucí zemi.

Penzijní fondy volají po změně systému, aby mohly nabídnout vyšší výnosy. Znamená to, že nyní se nevyplatí do nich investovat?

To v žádném případě. Existují zde státní příspěvky a daňové úlevy. Fond tedy zhodnocuje částku již jednou výrazně zhodnocenou státem. A to v systému, který se vyznačuje mimořádně vysokou bezpečností. Doposud přitom fondy vždy zhodnocovaly nad úrovní bankovních účtů. Samozřejmě vliv každé jednorázové podpory se časem rozplyne.

Dočkáme-li se ovšem nového systému v dohledné době, má smysl investovat už teď a nechat peníze růst v penzijním fondu spíše než jinde. Navíc by každý měl prostě část prostředků ukládat do dlouhodobého systému spoření už z principu. Zvyknout si, že část peněz má jít na důchod.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít