Snížené dodávky trvají i v září

19. září 2008, 20:32 - Pavel Matocha
19. září 2008, 20:32

Kumulovaný deficit ruské ropy za červenec a srpen je 300 tisíc tun

Dodávky ropovodem Družba jsou stále velmi nepravidelné, i v září bylo několik dnů, kdy se čerpání zcela zastavilo. Kumulovaný deficit dodávek ruské ropy z prázdninových měsíců se tak zatím nejen nedaří řešit, ale podle informací týdeníku EURO se i mírně prohlubuje.
„Konkrétní čísla vám nemohu říct, jde o citlivé informace, které by mohla použít naše konkurence. Výrobce automobilů vám také neříká, kolik mu jeho dodavatel poslal blatníků. Nicméně mohu potvrdit, že i v září jsou dodávky ropovodem Družba nižší, než byly nominace,“ říká generální ředitel rafinerie Paramo Ivan Ottis, který má v holdingu Unipetrol na starosti ropný byznys.
„Rafinerie v Litvínově i v Kralupech pracují podle plánu. Informace o dodávkách ropy mi nepřísluší podávat, to je otázka na procesory,“ řekl generální ředitel České rafinérské Ivan Souček.
Fakt, že dodávky ruské ropy ropovodem Družba nebyly ještě obnoveny na sto procent, potvrdil i český velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.
V červenci doteklo Družbou o 200 tisíc tun ruské ropy méně, než měli procesoři České rafinérské nasmlouváno, a v srpnu nedoteklo dalších 100 tisíc tun. Chybějících 300 tisíc tun ruské ropy řešili procesoři s pomocí Správy státních hmotných rezerv (SSHR). Část vyměnili za sladkou ropu, která doputovala ropovodem IKL, a část si od SSHR půjčili. Nepravidelné a snížené zářijové dodávky brání vrácení půjčky státu, nicméně podle Ivana Ottise se zatím neuvažuje o tom, že by bylo třeba si od SSHR půjčit další ropu.
Pro posílení české energetické bezpečnosti se nyní vláda ve spolupráci s ropovodnou společností Mero snaží koupit podíl v ropovodu TAL. Ten vede ze středomořského přístavu Terst do německého Ingolstadtu, kde na něj navazuje ropovod IKL. Nejde totiž jen o současné výpadky dodávek na Družbě, ale zejména o reálnou hrozbu úplného vyschnutí tohoto ropovodu v horizontu několika příštích let. Rusko buduje dva nové velké ropovody a vzhledem ke stagnující těžbě ropy pro ně bude obtížné hledat tuto surovinu. Proto je pravděpodobné, že pro nové ropovody může použít mimo jiné i ropu, kterou nyní vyváží ropovodem Družba.
Napojení České republiky na jiné evropské ropovodné systémy se zatím nejeví vzhledem k ceně takového projektu či kapacitě daných ropovodů a jejich zdrojových ropných přístavů jako reálné.

Pavel Matocha

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných…
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Technologie
DVB-T2 již pro 83 % domácností. Nové pokrytí hlásí Černá hora a Lysá hora
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít