Snížená sazba DPH u bytů a domů

07. ledna 2008, 00:00 - Petr Kučera
07. ledna 2008, 00:00

Zajímaly by mne podrobnosti ohledně daně z přidané hodnoty v roce 2008 u bytové výstavby.

Jak to nakonec dopadlo se spory kolem takzvaného sociálního bydlení, které má nárok na nižší sazbu DPH?

Marek Kočí

Od 1. ledna 2008 se snížená sazba daně uplatňuje při poskytnutí stavebních a montážních prací spojených s výstavbou staveb pro sociální bydlení. Dále se uplatňuje také při změně takové dokončené stavby nebo v souvislosti s opravou těchto staveb, včetně jejich příslušenství.

Snížená sazba daně se uplatní také při poskytnutí stavebních a montážních prací, včetně konstrukcí, materiálů, strojů a zařízení, které se jako součást do uvedených staveb zabudují nebo zamontují.

U převodu staveb pro sociální bydlení, včetně jejich příslušenství, se uplatní snížená sazba daně, pokud se neuplatní osvobození od daně podle § 56 zákona o DPH.

Byty a rodinné domy pro sociální bydlení jsou vymezeny celkovou podlahovou plochou.

Bytem pro sociální bydlení se rozumí byt, pokud jeho celková podlahová plocha nepřesáhne 120 metrů čtverečních. Do této celkové podlahové plochy se započítávají plochy místností bytu, včetně místností, které jsou příslušenstvím bytu. Nezapočítávají se plochy prostorů, které nejsou místností (balkony, terasy, lodžie).

Rodinným domem pro sociální bydlení se rozumí rodinný dům, pokud jeho celková podlahová plocha nepřesáhne 350 metrů čtverečních. Celkovou podlahovou plochou rodinného domu pro sociální bydlení se rozumí součet podlahových ploch všech místností rodinného domu.

Místností se rozumí místně a prostorově uzavřená část stavby, vymezená podlahovou plochou, stropem a pevnými stěnami. Podle tohoto vymezení se místností nerozumí například půda a sklepní kóje s nepevnými stěnami.

Z textu § 48a zákona také vyplývá, co se rozumí bytovým domem pro sociální bydlení. Bytovým domem pro sociální bydlení se rozumí takový, v němž jsou pouze byty pro sociální bydlení. Pokud budou v domě, který nesplňuje definici bytového domu pro sociální bydlení, prodávány jednotlivé byty, řídí se sazba daně při jejich prodeji celkovou podlahovou plochou jednotlivých bytů.

Při poskytnutí stavebních prací spojených s výstavbou bytů, jejichž celková podlahová plocha přesáhne 120 metrů čtverečních a u rodinných domů 350 metrů čtverečních, se tedy uplatní základní sazba daně.

Ministerstvo financí České republiky

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít