Snílci: Erotika, film a politika

19. ledna 2004, 00:00 - DANA VÍTOVÁ
19. ledna 2004, 00:00

PO PĚTILETÉ PAUZE PŘICHÁZÍ TŘIAŠEDESÁTILETÝ ITALSKÝ REŽISÉR BERNARDO BERTOLUCCI SE VZRUŠUJÍCÍ ADAPTACÍ ROMÁNU GILBERTA ADAIRA THE HOLY INNOCENTS. TA POD NÁZVEM SNÍLCI ZAVRŠUJE POMYSLNOU PAŘÍŽSKOU TRILOGII, ZAPOČATOU ROKU 1970 POLITICKÝM KONFORMISTOU A POKRAČUJÍCÍ O DVA ROKY POZDĚJI DNES UŽ KULTOVNÍM POSLEDNÍ TANGO V PAŘÍŽI.

S filmem Poslední tango v Paříži, který ve své době vyvolal velmi kontroverzní reakce i řadu zákazů, mají Snílci společnou právě otevřenost, s jakou nahlížejí na sex, dnes ovšem již nikterak šokující. Namísto vztahu mladičké dívky a staršího muže, který Bertolucci popisoval v Tangu, jde tentokrát o drama mladého milostného trojúhelníku, který na pozadí bouřlivého pařížského jara 1968 dospívá a nalézá sebe sama v objevitelských sexuálních hrách, umocněných vzrušující dobou, ale i láskou protagonistů k filmu a zvláštním poutem, které váže sourozeneckou dvojici Isabelle a Théa. Hlavním hrdinou je naivní americký student Matthew, okouzlený Paříží a filmem. Žije samotářsky až do chvíle, kdy během konfliktů studentů s policií potká krásnou, svůdnou Isabell. Ta jej okamžitě seznámí se svým dvojčetem Théem a brzy se z nich stává nerozlučná trojice. Když rodiče opustí na čas domov a Matthew přijme nabídku sourozenců na společné bydlení, nabývají vztahy na intenzitě. V blažené bezstarostnosti uvnitř bytu, v jehož okolí vře politický boj, omámeni skvělými víny z rodičovského sklípku a zabezpečeni rodičovskými šeky, podnikají své sexuální experimenty. Bertolucci obsadil do snímku vynikající mladé herce a natočil tak něžný, křehký a přitom velice silný film se sugestivní atmosférou nepostrádající zároveň okouzlující vtip a nadhled. Debutující dcera Marlene Jobertové je jako stvořená pro roli Isabelle a exceluje stejně jako syn slavného režiséra Louise Garrel v roli jejího bratra či před kamerou již ostřílený Američan Michael Pitt coby Matthew. Zatímco se mladší publikum jistě rychle ztotožní s hlavními hrdiny, starší generace si určitě vděčně vychutná rodičovské etudy.

(Snílci - The Dreamers, Francie/ Velká Británie/Itálie 2003, Režie: Bernardo Bertolucci, Hrají: Michael Pitt, Louis Garrel, Eva Greenová, Robin Renucci, Anna Chancellorová)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Intel chystá kvantové počítače. S centrem QuTech vyrobili 17 qubitů na jednom čipu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít