Sníh odklidí hasiči i firmy

13. února 2006, 00:00 - RENATA BARTOŠKOVÁ
13. února 2006, 00:00

ÚKLID SNĚHU ZE STŘECH Minulý týden ukázal, že tíha sněhu může vážně poškodit střechy objektů. Na koho se můžete obrátit, pokud potřebujete sníh odstranit, jsme zjišťovali v redakčním testu. Odstraňováním sněhu ze střech se zabývají firmy věnující se výškovým pracím.

ÚKLID SNĚHU ZE STŘECH Minulý týden ukázal, že tíha sněhu může vážně poškodit střechy objektů. Na koho se můžete obrátit, pokud potřebujete sníh odstranit, jsme zjišťovali v redakčním testu.

 Firmy si na úklid sněhu ze střech najímají i horolezce.

Odstraňováním sněhu ze střech se zabývají firmy věnující se výškovým pracím. Některé z nich mají k dispozici zvedací plošiny, které umožňují odklidit sníh i ze střech, na které není možné se z různých důvodů jinak dostat.

Oslovili jsme několik náhodně vybraných firem. Při testování jsme uváděli modelovou situaci - úklid sněhu z rovné střechy čtyřpatrového domu. Všechny ceny uvádíme včetně daně z přidané hodnoty.

V NOUZI VOLEJTE HASIČE

Pokud už sníh na střeše budovy ohrožuje okolí, můžete se obrátit na hasiče. Ti vyhodnotí, zda je zásah nutný a na kolik vás vyjde. „Neexistuje žádná vyhláška, která by konkrétně nařizovala odstraňování sněhu ze střech. Ale každý majitel budovy je ze zákona povinen starat se o to, aby byl objekt bezpečný,“ říká Tomáš Hradil z Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky.

Hasiči poskytují bezplatně takzvané záchranné práce. Dále provádějí likvidační práce, které už mohou být zpoplatněny. Poplatek je různě vysoký, podle toho jak operační středisko vyhodnotí závažnost situace.

Odstraňování sněhu ze střech v případě, že nehrozí akutní riziko, patří mezi práce pohotovostní. Ty nemají hasiči povinnost provádět, ale mohou, pokud to neohrozí jejich akceschopnost. „Většina hasičských sborů však odklízení sněhu ze střech v těchto případech neprovádí,“ vysvětlil Hradil.

POČET LIDÍ ZÁVISÍ NA SITUACI

V Praze jsme se obrátili na společnost A-climb, která na svých internetových stránkách nabízí mimo jiných výškových prací také odstraňování sněhových návějí a námraz ze střech. „Máme na tu práci horolezce, kteří jsou mimopražští. Za hodinu práce účtujeme 350 korun na jednoho člověka. Potřeba jsou minimálně dva lidi, aby se jistili,“ vysvětluje jeden ze zaměstnanců firmy. Vzhledem k tomu, že horolezci najímaní na tuto práci nejsou z Prahy, je třeba si odstranění sněhu objednat alespoň tři dny dopředu.

V Trutnově nabízí úklid sněhu ze střech společnost Oldřich Melichar - Klempířství. Práci provádějí zaměstnanci, kteří se na střeše pohybují pomocí lana. Pokud je sníh čerstvý a jde lehce odklidit, zaplatí zákazník 220 korun za hodinu. V případě, že je zapotřebí použít sněžnou frézu, vyjde hodina práce na 300 korun. Počet lidí potřebných pro tuto práci závisí na rozloze střechy. „Záleží na počtu zakázek. Pokud napadne velké množství sněhu, může se na nás obrátit větší množství zákazníků najednou. Letos jsme ale ještě sníh z žádné střechy neodklízeli. V každém případě jsme schopni sníh odstranit nejpozději do týdne, spíš ale dříve,“ říká majitel společnosti Oldřich Melichar. Firma nabízí i možnost uzavření smlouvy před zimní sezonou, na základě které bude střechu objektu průběžně udržovat.

KE SLOVU PŘIJDOU I ZVEDACÍ PLOŠINY

V Plzni nabízí odstraňování sněhu ze střech společnost CS Eko. Tato společnost používá k výškovým pracím zvedací plošiny. „Pokud by se jednalo o čtvrté poschodí, použili bychom pravděpodobně šestnáctimetrovou plošinu, která stojí na hodinu 650 korun. Dále by zákazník zaplatil 150 korun za hodinu práce člověka, který by sníh odstraňoval,“ tvrdí pracovník firmy. Společnost je podle něj ve většině případů schopná odstranit sníh v den, kdy se na ni zákazník obrátí. V Karlových Varech jsme kontaktovali společnost Turčín Extrém, která také používá k odstraňování sněhu ze střech zvedací plošiny. V našem případě by se prý jednalo o osmnáctimetrovou plošinu, která stojí na hodinu 600 korun. Za práci zaměstnance, který sníh odstraňuje, firma účtuje 150 korun na hodinu. Potřeba jsou minimálně dva lidi. „Záleží na tom, jak je střecha zanedbaná. Pokud je sníh namrzlý, může jeho odstranění trvat dlouho. Pokud se jedná o čerstvý sníh, může to být za dvě hodiny hotové,“ podotýká zaměstnanec společnosti.

V Ostravě se odstraňování sněhu ze střech věnuje společnost VTS Morava. Účtuje si přibližně 115 korun za metr čtvereční střechy. Záleží na tom, jestli chce zákazník střechu jen odlehčit, nebo úplně vyklidit. „Pokud je nemožné dostat se na střechu, vinou zasněžených střešních oken a podobně, používáme zvedací plošiny, ze kterých zaměstnanci vyčistí okraje střechy a pak tam nastoupí lidé,“ tvrdí jednatel firmy Dušan Kováč. Plošina by v našem případě vyšla na 600 korun na hodinu.

KOLIK STOJÍ ÚKLID SNĚHU

SpolečnostMěstoCena za člověka na hodinuCena za plošinu na hodinu
 A-climb Praha  350 Kč nenabízí
 Oldřich Melichar-Klempířství  Trutnov220-300 Kč nenabízí  
 CS Eko Plzeň150 Kč 650 Kč  
 Turčín Extrém Karlovy Vary150 Kč 600 Kč  
 VTS Morava Ostrava  115 Kč * 600 Kč 

*cena za metr čtvereční

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
HP představilo pracovní konvertibilní tablet pro lidi pracující s nástroji firmy Adobe
Levněji to ještě nebylo. Office 365 na celý rok jen za 599 Kč
Až do soboty zdarma. Stáhněte si tahovou strategii Civilization III
Jdete zítra volit? Liftago, SmileCar a Rekola vás k urně svezou zadarmo
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít