Sněmovnu čeká opakované hlasování o vypořádání věřitelů družstev

18. listopadu 2004, 00:00 - čtk
18. listopadu 2004, 00:00

Poslaneckou sněmovnu čeká příštítýden opakované hlasování o předloze, která by měla stanovitpodmínky vypořádání majetkových nároků v družstvech.

Novelu Senát4. listopadu zamítl. Podle pravicových senátorů je v rozporu sústavním pořádkem, neboť poškozuje věřitele. Umožnila by jimtotiž předat i nepotřebný majetek, který už nemá svou reálnouhodnotu. Schůze sněmovny bude zahájena v úterý 23. listopadu.

Podle zamítnuté novely takzvaného transformačního zákona bymajetkové nároky věřitelů v zemědělských družstvech mohly býtvypořádány v penězích i v naturáliích. „Přijetím této novelybychom zbavili část oprávněných osob jejich majetku a zvýhodnilibychom jednu podnikatelskou skupinu (družstva) oproti ostatním,to vše za hranicí práva demokratické společnosti,“ prohlásilpředseda senátorů ODS Jiří Liška.

Senátoři poukazovali také na to, že dosud se pouze třetinadružstev vypořádala s oprávněnými osobami a asi 250.000 věřitelůna uspokojení svých majetkových nároků v celkové výši asi 15miliard korun stále čeká. Přitom lukrativní majetek družstev užbyl převeden do akciových a obchodních společností a vedružstvech zůstaly „prázdné silážní žlaby, zdevastované stáje,cesty, meliorace“, řekl senátor ODS František Pelc. Zamítnutípředlohy uvítala i Asociace soukromého zemědělství.

Na obranu autorů novely se postavil senátor a bývalý ministrzemědělství Jan Fencl (ČSSD). Poznamenal, že naopak neschválenízákona ponechává oprávněné osoby jejich osudu. Transformačnízákon není podle něj restituční, a majetkový podíl tedy znamenápodíl na veškerém majetku družstva, tedy i na tom, jehož účetníhodnota je obrovská, ale reálná spíše záporná.

Pro zamítnutí novely bylo v Senátu 51 z 61 přítomnýchsenátorů. Ve sněmovně potřebují autoři předlohy, kterými jsouposlanci ČSSD a KSČM, k přehlasování veta Senátu 101 hlasů. Ikdyž komunisté a sociální demokraté mají ve sněmovně 111 hlasů,novelu zřejmě nebudou moci prosadit. V novele totiž opomněliopravit ustanovení, podle něhož se oprávněné osoby měly obrátitna družstvo do 30. září 2004, jinak by jejich nárok zanikl. Tentotermín již sněmovna nemůže opravit. Případné schválení novely byji tak učinilo neproveditelnou, neboť by nároky věřitelůzlikvidovalo.

Celková výše nevypořádaných majetkových podílů činila v roce1993 zhruba 50 miliard korun. K 31. prosinci 2002 pak byla 15,1miliardy, což odpovídá hodnotou a cenou asi 27 procentůmcelkového majetku zemědělských družstev. Podle dosud platnéprávní úpravy byly majetkové podíly vypořádány jen v tom případě,že oprávněné osoby přijaly od družstva vypořádání ve věcech zmajetku družstva, případně v penězích. Pouze ale v případě, žeoprávněná osoba přistoupila na rozložení splátek na 15 až 20 let.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Převod dovolené z roku 2017 do nového roku
Banky mění hypoteční sazby jak na běžícím pásu
Jak vysoký je minimální důchod?
Valorizace 2018: kolik si od ledna důchodci polepší?
Jak se bude v roce 2018 počítat čistá mzda v ČR a jak na Slovensku?
Auta
Je vám 760 koní v Chevroletu Corvette ZR1 málo? Hennessey…
Ares Panther je reinkarnace De Tomaso Pantera s technikou Lamborghini
Mazda MX-5 dostala motor 1.5 Turbo. Má 210 koní 268 Nm
Dacia Duster opět bohatým bere a chudým dává (první jízdní dojmy)
McLaren Senna je extrémní okruhový nástroj za 22 milionů. Už je vyprodaný
Technologie
DVB-T2 chytne již 97,2 % domácností. Na pokrytí čekají jen jižní Čechy
Design Fluent „nakazil“ i Skype pro Windows 10. Ten vrací statusy a umožňuje chatování bez přidání do adresáře
Android v prosinci 2017: Oreo je na každém dvoustém zařízení
Intel uvádí procesory Gemini Lake. Pentia a Celerony s Wi-Fi, LPDDR4 a jádry Goldmont+
Paměťový superpočítač od HP bude bojovat s Alzheimerem. Jeden člověk je pro něj 100 GB dat
Hry pro příležitostné hráče