Smrtelných úrazů při práci je stále dost

03. února 2003, 00:00 - Petr Bým
03. února 2003, 00:00

Následky pracovních úrazů stojí více než 20 miliard korun ročně Dlouho opomíjená oblast bezpečnosti práce se v souvislosti se vstupem do EU dostává do popředí zájmu úřadů. Rozhodující však bude, podaří-li se její zásady prosadit do každé malé firmy.

Následky pracovních úrazů stojí více než 20 miliard korun ročně

Dlouho opomíjená oblast bezpečnosti práce se v souvislosti se vstupem do EU dostává do popředí zájmu úřadů. Rozhodující však bude, podaří-li se její zásady prosadit do každé malé firmy.

V minulém týdnu skončila veřejná diskuze nad zásadami Národní politiky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP). V současné době se zpracovávají připomínky, návrh bude projednán v tripartitě a v polovině roku ho má schválit vláda. „Ve sféře bezpečnosti a ochrany zdraví při práci není u nás v porovnání s EU situace špatná, ale v některých oblastech máme co dohánět,“ hodnotí Jaroslav Elbel, předseda Českého úřadu pro bezpečnosti práce, aktuální stav v ČR. Porovnání statistických údajů to potvrzují. Tak například máme oproti EU podstatně více - o 23 % – smrtelných pracovních úrazů ve stavebnictví (všeobecně jde o jedno z nejrizikovějších odvětví), o čtyři procenta více pracovníků než v EU umírá ve zpracovatelském průmyslu. Naproti tomu v oblasti zemědělství či těžby nerostných surovin je u nás situace v tomto ohledu podstatně lepší (počet smrtelných úrazů je o 22, resp. 53 % nižší než v EU). V roce 2001 se u nás na odstraňování následků pracovních úrazů věnovalo 22,5 mld Kč. V průměru jeden pracovní úraz „stojí“ zhruba 250 tisíc korun. Pokud je úraz smrtelný, částka se zvyšuje na 8,5 milionu korun. V e světě se na tyto účely standardně vydává 3-10 % HDP, u nás to ve zmíněném roce bylo pouze 1,5 procenta. Překvapivě nízká úroveň tohoto ukazatele v ČR je podle odborníků odrazem všeobecně nižší úrovně mezd, pojistných plnění, v neposlední řadě pak také rozdílných statistických metodik. Význam ekonomického rozměru sféry BOZP se zvyšuje v souvislostí s tím, jak rostou zmíněné náklady. Proto je také ve vyspělých zemích věnována enormní péče prevenci a v jejím rámci i propagaci a osvětě - podle německých statistik je poměr takto investovaných a ušetřených prostředků 1:4. Některé preventivní programy se realizují i u nás. Tak například v loňském roce na jihu Čech proběhla akce „Společně bezpečně“, zaměřená na osvětu ve stavebnictví. V jejím průběhu bylo osloveno kolem 250 stavebních podniků i orgány místní samosprávy. Statistiky úrazovosti za rok 2002 pro jihočeský region dosud nejsou k dispozici, ale podle předběžných odhadů jsou výsledky akce patrné na nižším počtu smrtelných úrazů. Jejich počet v celé České republice také klesl - z 231 v roce 2001 na loňských 196, což představuje pokles o 15 %. Po schválení Národní politiky BOZP by měla přijít fáze, která bude bezpečnostní principy převádět do praktického života. Již dnes je jasné, že se zpřísní legislativní předpisy, které bude muset dodržovat každá firma. K hlavním bezpečnostním zásadám bude kromě povinného vybavení a dodržování předpisů patřit prevence, osvěta a vzdělávání.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít