Smlouva s pánem bohem

29. listopadu 2007, 17:30 - David Kasl
29. listopadu 2007, 17:30

Kolik stojí sníh? A jak je možné, že rozpočty se liší o stovky procent?

Něco přes 440 dní zbývá do zahájení MS v klasickém lyžování v Liberci, hlásí počítadlo na webových stránkách mistrovství. Sázkové kanceláře už ale mohou vypisovat kurzy na to, o kolik dní mezitím zestárne prezidentka organizačního výboru Kateřina Neumannová.
Na cestě, jež by měla být pěkně zasněžená, raší další a další trní. Nová epizoda: Před čtrnácti dny se organizátoři nedohodli se společností Snowhill, která původně měla připravovat tratě pro únorové závody světových pohárů v klasickém lyžování. Právě ty mají být generálkou na mistrovství světa 2009.
Snowhill je drahý, umíme to levněji, vysvětlila důvody rozchodu Neumannová. Rozpočet Snowhillu počítal se zhruba osmnácti miliony korun, prezidentka tvrdí, že podle nezávislých propočtů od odborníků z jiných lyžařských center tato částka odpovídá provozu po celou zimní sezonu. „My to umíme řádově za plus minus čtyři miliony,“ dodala Neumannová.
A tak úpravu běžeckého areálu ve Vesci na sebe vzal organizační výbor sám. Přizval ke spolupráci Miloslava Kebrle, který má mnohaleté zkušenosti s provozováním areálu ve Špindlerově Mlýně. „Když vydrží mrazivé počasí, část tratí zprovozníme za pár dní,“ prohlásil Kebrle. A když nevydrží?

Rozdílné rozpočty.

Zdá se, že obě strany propočetly náklady podle rozdílných premis. Rozpočet společnosti Snowhill firma zpracovala na základě dohody uzavřené letos v únoru s bývalým organizačním výborem (OV) vedeným Romanem Kumpoštem. Počítal s přípravou běžeckého areálu ve Vesci a skokanského na Ještědu před konáním světových pohárů. „Připravili jsme položkový rozpočet pracovních nákladů, abychom mohli připravenost areálů na sportovní podniky garantovat stoprocentně,“ říká předseda představenstva Snowhillu Daniel Svrček. Náklady na vlastní závody přitom rozpočet neobsahoval, podle šéfa Snowhillu Karla Vacka pro ně jeho firma ani neměla potřebné podklady. „Rozpočet na přípravu obou areálů pro MS v roce 2009 by byl stejný, rozsah prací by se proti světovým pohárům nelišil,“ dodává Vacek a poznamenává ještě, že osmnáct milionů je maximalistická varianta pro případ nejhorších klimatických podmínek. Dvě třetiny rozpočtu představují náklady na energie a pohonné hmoty, které nemůžeme nijak ovlivnit, uvádí Snowhill. Rozpočet obsahoval i rezervy v řádech milionů, přičemž snížení by se odvíjelo od měřitelných výdajů, podle stavu elektroměrů, spotřebovaného paliva a podobně.
Když týdeník EURO pátral po důvodu tak významného rozdílu v rozpočtech, zjistil, že čtyři miliony zmiňované Kateřinou Neumannovou představují náklady na přípravu i průběh vlastního světového poháru, což potvrdil tiskový mluvčí OV Zdeněk Soudný. „Ovšem jen po období zhruba čtrnácti dní,“ upozornil Soudný. Organizační výbor podle něj nemůže financovat provoz areálů mimo období konání závodů: „To je otázka pro město Liberec, které současné práce v areálech zajišťuje prostřednictvím své dceřiné firmy Sportovní areál Ještěd.“ Naopak Karel Vacek ze Snowhillu upozorňuje, že kalkulaci připravoval na čtyři měsíce zimy, nikoli jen na týden před konáním samotných závodů. „Přípravy několik dní před akcí stačí, jen když je sníh a mrzne,“ říká Vacek. To zaručit samozřejmě nelze. Například ředitelka závodu Zlatá lyže v Novém Městě na Moravě Zora Honzlová uvádí, že práce v areálu probíhají celoročně. „A stříkat umělý sníh začínáme hned, jak začne mrznout.“
„Myslím, že organizační výbor prostě spoléhá na přírodu a pána boha,“ uvedl mimo jiné šéf Snowhillu Karel Vacek pro deník Sport. A dal výboru padesátiprocentní šanci, že v Liberci soutěže proběhnou.

Deset milionů do kapsy?

Kateřina Neumannová reagovala v rozhovoru pro Radiožurnál zajímavým argumentem, že Karel Vacek prostě zjistil, že „na organizačním výboru není schopen vydělat těch minimálně deset milionů, které si přál“. A označila jeho tvrzení za další podrývání důvěry k organizačnímu výboru. „Já ty důvody znám, nechci je prezentovat, na druhou stranu si myslím, že pan Vacek by si měl řešit svoje vlastní problémy, ne škodit organizačnímu výboru,“ prohlásila doslova v rozhovoru.
Zmiňovaných deset milionů by podle zjištění týdeníku EURO odpovídalo částce, kterou společnost Snowhill dluží Liberci za pronájem sjezdařského areálu na Ještědu. „Snowhill dluží městu osm milionů za loňský pronájem,“ potvrdil týdeníku EURO liberecký primátor Jiří Kittner. Loňská zima nebyla z hlediska tržeb příznivá, a tak na současný dluh ve výši kolem deseti milionů firma uzavřela s městem splátkový kalendář, který dodržuje. „Splátkový kalendář byl odsunut do období, kdy budeme tržit,“ potvrzuje předseda představenstva Snowhillu Svrček. „Že bychom oněch deset milionů zohlednili v navrženém rozpočtu, je ale absolutní nesmysl,“ dodává, „rozpočet obsahoval snadno kontrolovatelné jednotkové položky.“ Podle Vacka rozpočet počítal i se statisícovými rezervami na možné nutné opravy a pojištění. „To jsou další platby, které nemůžeme ovlivnit a jsou snadno dokladovatelné,“ říká Vacek.

Prima vztahy.

Vztah mezi pořadateli světových pohárů a mistrovství světa a společností Snowhill poznamenává i zdržení stavebních prací na skokanských můstcích. Ty totiž omezují právě provoz na sjezdovkách. Areál měl být dokončený začátkem listopadu, nový termín byl stanoven na 15. prosince. „Smlouva o pronájmu sjezdařského areálu obsahuje sankční ustanovení, na jehož základě máme nárok na 300 tisíc korun pokuty za každý započatý den, kdy nemůžeme část areálu provozovat z důvodu stavby,“ upozorňuje Svrček. Podle něj Snowhill nemůže v současnosti spustit některé klíčové vleky, především lanovku na Černý vrch nebo svah F10, kde je i noční lyžování.
„O slevách z nájmu budeme standardně jednat, až Snowhill předloží konkrétní vyčíslení vzniklých škod,“ říká primátor Kittner. Smlouva o pronájmu podle Svrčka obsahuje i investiční část, v níž Snowhill překročil své povinnosti. „Za dva roky, co máme ještědský areál pronajatý, jsme investovali do infrastruktury zhruba 350 milionů korun,“ vypočítává předseda představenstva Snowhillu.
Příprava skokanského areálu je podle primátora Kittnera méně problematická, jeho provoz zajišťuje město prostřednictvím své firmy Sportovní areál Ještěd. Kdo bude provozovat běžecký areál Vesec, zatím rozhodnuto není. „Pravděpodobně to bude organizační výbor, předpokládáme, že formou výpůjčky nebo nekomerčního nájmu,“ podotýká Kittner, pro kterého je důležité, aby byl areál v provozu i pro veřejnost. „Na tom se město bude finančně podílet, což je otázka dalších jednání,“ říká Kittner.
Zda se spolupráce mezi organizačním výborem a společností Snowhill obnoví, ukáže čas. „Já ji nevylučuji, ale musí být s někým, kdo žije v reálném světě,“ nebrání se šéf Snowhillu. „Nejednalo by se o kompletní správu objektu, ale spíše o ad hoc pronájmy různých zařízení,“ nastiňuje možné obrysy budoucích vztahů mluvčí organizačního výboru.

(box)
Liberecká miliarda Uskutečněné a plánované výdaje na uspořádání MS v klasickém lyžování v Liberci v roce 2009.

Do konce letošního roku uvolní ministerstvo školství celkem 628 milionů korun.

  • 513 milionů na dopravní infrastrukturu
  • sto milionů na byty v Zeleném údolí
  • patnáct milionů na informační systémy.

Na rok 2008 počítá ministerstvo s částkou 457 milionů korun.

  • 257 milionů určeno na sportovní infrastrukturu
  • 75 milionů na koleje Technické univerzity
  • sto milionů na byty v Zeleném údolí
  • 25 milionů na informační systémy.

Celková výše dotací na MS v Liberci 2009 dosáhne 1,085 miliardy korun. Částku 700 milionů, kterou letos v létě požadoval organizační výbor mistrovství, považuje pro sportovní a jinou infrastrukturu ministerstvo za konečnou.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Je tu Mini-ITX deska pro Skylake-X. Díky slotům SO-DIMM má pořád čtyřkanálové paměti
Právě vyšlo Ubuntu 17.10. Populární linuxová distribuce má několik klíčových novinek
Fotografové zapláčou. Adobe ukončí Lightroom 6, budoucnost je v předplatném
Dva displeje spojené v jeden. ZTE Axon M je hodně opožděnou revolucí
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít