SMLOUVA PŘEDCHÁZÍ PÁD - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

SMLOUVA PŘEDCHÁZÍ PÁD

, Marcela Alföldi Šperkerová,
SMLOUVA PŘEDCHÁZÍ PÁD
Zdroj: Euro.cz

Mezinárodní platební karty často obsahují pojistku

Ošetření podvrtnutého kotníku přijde v sousedním Německu v přepočtu na 9500 korun, v zámoří pak dokonce až na 18 000. Poměrně běžná operace slepého střeva ochudí peněženku nemocného v německé nemocnici o 114 000 korun a v americké téměř o dvojnásobek.Už jen to jsou důvody, proč v přípravě na zahraniční dovolenou volit velmi pečlivě vhodnou cestovní pojistku.
Většina pojišťoven na českém trhu jich nabízí několik druhů s různou šíří pojistné ochrany. Lidé, kteří mají k dispozici mezinárodní platební kartu, se nemusí před odjezdem na dovolenou zdržovat návštěvou pojišťovny. Cestovní pojištění totiž často bývá součástí této karty, a u exkluzivních je dokonce rozšířeno na celou rodinu. Pojišťovny také vycházejí vstříc náruživým cestovatelům a nabízejí jim takzvanou celoroční cestovní kartu.
Průzkum týdeníku EURO se pokusil identifikovat úskalí pojistných smluv či výhody některých typů pojištění.

Hlavně se nezblázněte!
Základem cestovní pojistky je pojištění léčebných výloh, z něhož se hradí náklady na ošetření pacienta včetně předepsaných léků, převoz domů či do české nemocnice, převoz tělesných ostatků a také asistenční služby. V jejich rámci mohou cestovatelé dostat nejen bezplatnou radu a pomocnou ruku, ale zahrnují také například úhradu přiměřených nákladů pro doprovázejícího opatrovníka. Některé pojišťovny zaplatí také náklady, které vzniknou při ztrátě cestovních dokladů.
Do balíčku cestovní ochrany lze ještě přiřadit úrazovou pojistku, pojištění odpovědnosti klienta za škody na zdraví a majetku způsobené zahraničním občanům a pojištění cestovních zavazadel. Řada pojišťoven vychází turistům vstříc a umožňuje sjednat smlouvu také po telefonu či pomocí internetu. Sazby se u jednotlivých ústavů liší v závislosti na šíři pojištěné ochrany a výši pojistného krytí. Platí také, že děti mají pojistku levnější a naopak senioři dražší.
Každý turista, který si sjedná cestovní pojistku, by si měl velmi pozorně přečíst všeobecné pojistné podmínky, zvláště pasáž o výlukách z pojištění. Kromě událostí, které si cestovatel přivodí úmyslně, bývají z léčebných výloh vyloučena všechna onemocnění, jejichž příznaky byly známy již před cestou, preventivní prohlídky a zákroky, běžné vyšetření zraku, sluchu, zubů, lázeňská péče, úrazy vzniklé při nebezpečných sportech, komplikace po šestém měsíci těhotenství, duševní, psychické či neurologické nemoci. Pojištěný rovněž nemá většinou nárok na náhradu za ztracené peníze, ceniny, doklady, platební karty, jízdenky a letenky, cennosti, klíče. Pojištění se rovněž nevztahuje na zavazadla, která byla ukradena ze stanu či jiných neuzamčených prostor. Úrazová pojistka se nevztahuje na úrazy, které se staly v rámci organizovaných sportovních soutěží.

Rizikové sporty jsou dražší.
Částky, které pojišťovny turistům vyplatí, když přijdou o zavazadla, jsou obvykle velmi nízké. Některé společnosti proto nabízejí připojištění. Například Allianz zvýší pojistné plnění na 50 000 korun za denní příplatek 36 korun pro dospělého. „Nabízíme tři varianty pojistných částek 15, 30 a 50 tisíc korun. Pro běžné potřeby je to dostačující, nicméně lze sjednat i jiné podmínky v případě zájmu klienta, doplnil mluvčí pojišťovny Kooperativa Marek Vích.
Většina pojišťoven také nabízí připojištění léčebných výloh pro rizikové druhy sportů. Vůbec je však nepojišťuje IPB Pojišťovna a například Allianz vylučuje auto–moto sporty, horolezectví, rafting a takzvané vzdušné sporty. „Česká pojišťovna vedle pojištění pro rekreační sporty, jako je například vysokohorská turistika, cykloturistika, jachting se stoprocentním příplatkem k sazbě, připojišťuje také třeba horolezectví, parašutismus, rafting, sportovní potápění, vodní motoristické sporty za 100 korun na den, pokud je sportovec majitelem certifikátu o absolvování příslušného výcviku, uvedl mluvčí Michal Urban. ČS–Živnostenská pojišťovna je trochu levnější, podobné aktivity připojistí za necelých 70 korun denně. Zřejmě nejširší nabídku má Evropská cestovní pojišťovna v rámci pojistky Sport–Risk, u níž se pojistné pohybuje od 450 do 2450 korun podle délky cesty. Generali nabízí připojištění Sportovec, které se vztahuje například i na vysokohorskou nemoc. Kooperativa rozdělila sporty na základě rizika do tří skupin a připojišťuje je za 40, 60 a 100 korun na den.
Pro náročnější turisty pojišťovny přichystaly široké spektrum dalších služeb, jako je například pojištění storna zájezdu, zmeškání či zpoždění odjezdu či kompenzace při únosu letadla. Evropská cestovní pojišťovna nabízí i kompenzaci za nevyužitou dovolenou či za přerušení cesty. Česká pojišťovna umožňuje sjednat pojištění i na takové aktivity, jako je lov exotické zvěře, účast na polárních výpravách, průzkum jeskyní či výpravy do pouště.

Celoroční pojistné.
Takzvanou celoroční cestovní kartu pravděpodobně využijí ti, kteří v průběhu jednoho roku vyrážejí do zahraničí vícekrát. Cena karet se pohybuje od 2400 korun až téměř do devíti tisíc. Zřejmě nejširší nabídku má Evropská cestovní pojišťovna, jejíž pojistka EuroPass může být rozšířena i na celou rodinu, karta LongPass zase je určena pro dlouhodobé pobyty v zahraničí. U všech pojišťoven není obvykle limitován počet výjezdů během roku, ale omezena je délka jedné cesty. Každá společnost nabízí více typů cestovních karet, a to podle rozsahu pojištění. Některé z nich, například Generali, celoroční pojistné zúžily jen na krytí léčebných výloh a repatriaci.

Se zlatou jsi král.
Na zvláštní cestovní pojištění obvykle nemusí myslet majitelé mezinárodních platebních karet Eurocard/MasterCard (EC/MC), Visa, American Express a Diners Club. Právě ty totiž cestovatelům zaručují, že o ně bude v případě těžkostí na cestách postaráno i bez pojistné smlouvy. Rozsah pojistného krytí je většinou dostatečný a někdy se vztahuje i na členy rodiny.
U některých „nižších typů platebních karet však bývá pojištění značně zúžené, obsahuje více výluk a počítá s vyšší spoluúčastí klienta. Někdy zahrnuje jen úrazovou pojistku. Šíře pojistné ochrany se odvíjí od exkluzivity platební karty. Například pojistné náhrady léčebných výloh mají velmi široký intervalu dotazovaných bank od 500 tisíc korun až po tři miliony.
Cestovní pojištění bývá obvykle již v ceně platební karty, některé banky však požadují za pojistku poměrně nízký příplatek. Například Československá obchodní banka (ČSOB) nabízí pojištění Exclusive Family, které má velmi vysoké pojistné limity a platí pro celou rodinu, za 2200 korun. Většina platebních karet omezuje délku pojistné ochrany na krátkodobé zahraniční cesty.
Ceny platebních karet jsou velmi rozmanité, roli hraje nejen atraktivita karty, ale i to, která banka ji vydává. Stejný typ karty navíc nezaručuje u různých bank totožný rozsah pojištění. Liší se v závislosti na tom, s jakou pojišťovnou banka spolupracuje.
Vyšší typy karet zaručují držitelům nejenom velmi širokou pojistnou ochranu, ale také řadu komfortních služeb. Kromě pojištění cestovních zavazadel, zpoždění letu či odškodnění při únosu letadla to často bývá program Priority Pass. Ten účastníky opravňuje ke vstupu do speciálních klimatizovaných salonků na letišti, v nichž jsou poskytovány různé telekomunikační a informační služby a pochopitelně také občerstvení. Součástí karet emitovaných GE Capital Bank je například D.A.S. pojištění právní ochrany soukromých osob či členská karta IAPA, díky níž může klient dostat až poloviční slevu v síti hotelů a půjčoven aut.