Smírčí oběd v parlamentu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Smírčí oběd v parlamentu

, István Lékó,
Smírčí oběd v parlamentu
Zdroj: Euro.cz

Tlustý, Hojdar, Rusnok a Řežábek jednali s Kavánkem a Daemsem z ČSOB

Mezi ČSOB na jedné a Českou konsolidační agenturou (ČKA) a ministerstvem financí na druhé straně vznikl další spor, který se týká aktiv bývalé IPB. ČSOB totiž poslala agentuře seznam aktiv, která si chce ponechat, ale stát s některými položkami nesouhlasí a rád by je spravoval sám. Generální ředitel ČKA Pavel Řežábek říká, že stát zastává názor, že agentura si nebude moci ponechat všechny položky, které jí ČSOB poslala. „ČSOB si zřejmě myslela, že vše, co navrhne, stát automaticky odsouhlasí,“ řekl v rozhovoru pro týdeník EURO.

Bílé firmy chce ČSOB.

.
„Jedná se asi o sedm podniků, ale nejde o žádné mediálně zajímavé kauzy, ani o velké objemy peněz. Myslím si, že tam jsou zemědělské podniky, obce, například pohledávka za městem Broumov, které bychom chtěli mít pohromadě. Ale tento požadavek nevznikl na půdě agentury, ale na ministerstvu financí. U drtivé většiny položek nemáme sebemenší problém. Jsme rádi, že například úvěr firmy GES Holding či půjčky firem pana Charouze zůstanou v ČSOB,“ řekl týdeníku EURO vysoce postavený manažer ČKA.
Na základě vládního usnesení o urychleném přesunu pohledávek z ČSOB do ČKA banka Pavla Kavánka měla právo do 31. března říci, která aktiva z bývalé IPB si chce ponechat. Po intenzivních jednáních ČSOB 28. března 2002 poslala Řežábkovi seznam těchto položek. Obsahuje zejména bezproblémové úvěry, které banka obílila, pohledávky z vybraných operací, retailových portfolií, leasingových společností, nemovitosti a cenné papíry v souhrnné účetní hodnotě přes dvacet miliard korun.
Co se týká úvěrů, jde zhruba o 220 položek asi za sto klienty v celkové výši kolem třinácti miliard korun. Vesměs to jsou ale půjčky prosperujících firem, které nemají problém se splacením, jako jsou například Čechofracht, Kovosvit, Kordárna, Grandhotel Pupp, Agropol, Motor Jikov, Vari, Czechpol Energy, GES Holding, IPB Real, Ferona, Kostelecké uzeniny, Bohemia Crystalex Trading, Sklárny Kavalier, Sklo Bohemia, Porcela Plus, PSP Engineering, Mora Moravia a mnoho dalších. ČSOB je zřejmě hodlá dále úvěrovat. Jde ale také o položky, které nelze převádět, například o zůstatky na vnitřních účtech banky. Týdeník EURO má informace, že seznam obsahuje i dva problémové úvěry České strany národně sociální v celkové výši zhruba 66 milionů korun.
Do České konsolidační agentury dorazil i další seznam aktiv, která by si ČSOB také chtěla nechat. Přišel však až 9. dubna, tedy devět dnů po termínu, který uvádí usnesení vlády. Otázka je, zda agentura vyjde bance vstříc a bude souhlasit s jejími požadavky. Seznam, který šéfovi ČKA Pavlu Řežábkovi poslal člen představenstva ČSOB Jan Lamser, obsahuje asi tucet nemovitostí (administrativní budovy v Brně a v Praze a několik bytů v celkové hodnotě kolem 270 milionů korun) a cenné papíry (například Adamovských strojíren) v malém objemu, přes sto padesát milionů korun. Mluvčí ČSOB Milan Tománek uvedl, že je běžnou praxí, že transakce mezi bankou a agenturou se odehrávají nadvakrát, když v první tranši jsou úvěry a ve druhé nemovitosti a cenné papíry.

Zapomenuté pobočky?

Seznam ale překvapivě obsahuje i budovy dvou poboček ČSOB – v Českém Krumlově a ve Strakonicích – což může vyvolat další spor mezi bankou a agenturou. Pokud ČKA nebude souhlasit s tím, aby si ČSOB tyto dvě budovy nechala, zaplatí bance jejich účetní hodnotu. Potom bude hledat kupce za tržní cenu a vyzve ČSOB, aby pobočky vyklidila. Vzhledem k současným špatným vztahům mezi ČSOB a státem by mohlo nastat i toto absurdní řešení. „V otázce dvou poboček bude záležet na tom, jak se s ČSOB nakonec dohodneme. Každopádně ale budeme o této problematice vyjednávat,“ řekl týdeníku EURO generální ředitel ČKA Pavel Řežábek.

Myslíme to vážně!!!

Vztahy mezi státem a ČSOB se však nadále zhoršují. Minulý čtvrtek se na půdě Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR uskutečnil pracovní oběd mezi zástupci státu a ČSOB. Zájmy banky hájil její šéf Pavel Kavánek a člen představenstva Patrick Daems, zájmy státu ministr financí Jiří Rusnok, generální ředitel ČKA Pavel Řežábek, předseda a místopředseda dozorčí rady ČKA Vlastimil Tlustý (ODS) a Josef Hojdar (ČSSD). „O tuto schůzku jsme ČSOB a KBC žádali již delší dobu, a bohužel byla stále odkládána. Nyní jsme si ale vyjasnili stanoviska. Zdůraznili jsme, že snaha o rychlé převzetí aktiv po bývalé IPB v nejširším objemu je opřena o usnesení vlády a příslušní představitelé státu to myslí vážně. Pánové Kavánek a Daems nám sdělili, že souhlasí, ale zdůraznili, že proces brzdí technické obtíže,“ řekl v rozhovoru pro týdeník EURO šéf dozorčí rady ČKA Tlustý. „Z jednání, které trvalo zhruba hodinu, jsme připravili dokument a poslali jsme ho do ČSOB k vyjádření,“ dodal.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze