Směnárny přišly o licence. Hříšníci „v novém laku" ale jedou dál - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Směnárny přišly o licence. Hříšníci „v novém laku“ ale jedou dál

,
Směnárny přišly o licence. Hříšníci „v novém laku“ ale jedou dál
Zdroj: Hynek Glos

Dobře promyšlený plán několik měsíců dopředu. I tak by se dalo chápat jednání pražských směnárníků, kterým minulý měsíc Česká národní banka (ČNB) po sérii obřích pokut sebrala licenci. Kdo by si myslel, že hříšníci svůj byznys zavřou, ten by se mýlil. Stejná místa, stejné směnárny, stejné triky. Jak je to možné?

Porovnání obchodního rejstříku s veřejným seznamem ČNB o registrovaných subjektech s povolením k činnosti směnárníka jasně ukazuje, že na směnárenské výtečníky je česká legislativa krátká. Stačí založit si jinou firmu, která problematickou provozovnu papírově převezme, a směnárna může jet dál. Včetně všech fíglů, kvůli kterým centrální banka rozdává milionové pokuty, zakazuje činnost a měsíce vede správní řízení. Zbytečná práce, dalo by se říct.

Týdeník Euro navštívil v polovině února pět směnárenských poboček, jichž se týká pravomocné rozhodnutí centrální banky z počátku února. ČNB provozovatelům navštívených míst udělila milionové pokuty a odebrala licenci. Jinými slovy jim zakázala činnost. Jenže se nezměnilo nic. Všechny pobočky fungují bez jediné pauzy dál. Z registru ČNB vyplývá, že tato místa už dávno předtím, než ČNB přišla s tvrdým trestem, začala operovat pod jinou společností.

Ukrajinský trojúhelník

V pražské Bartolomějské ulici u čísla popisného 309 je malá směnárna, která funguje asi na čtyřech metrech čtverečních. Jiná v této ulici není. Ceník na skleněné desce nabízí za jedno euro slušných 24,84. Jenže na tuto cenu se dostane jen ten, kdo si vymění alespoň 1700 eur, vysvětluje směnárník. Tato pobočka, stejně jako ta ve vestibulu metra B Anděl nebo metra C Florenc, kde za jedno euro…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?