SME: Developeři peníze nedostanou

15. října 2007, 00:00 - (čtk)
15. října 2007, 00:00

Developerské společnosti nebudou moci podle Unie malých a středních podniků ČR (SME) regenerovat takzvané brownfieldy s pomocí peněz z fondů Evropské unie.

To v následujících letech ohrozí čerpání 14 miliard korun určených na projekty podnikatelských nemovitostí a likvidaci starých ekologických zátěží, tvrdí SME s odkazem na rozhodnutí Evropské komise. Podle ministerstva průmyslu a obchodu ale mohou peníze z evropských fondů čerpat firmy, které budou areály regenerovat a pak v nich podnikat.

„Je to znepokojivá zpráva zdaleka i pro města a obce, které nemají dostatečnou kapacitu a finance. Je to problém, který se dotýká každého z nás a setkáváme se s ním na každém kroku, ať se jedná o malou obec či větší město,“ upozorňuje předseda SME David Šeich.

Podle Šeicha developeři budou moci v letech 2007 až 2013 podávat žádosti na projekty regenerace starých areálů do programu Nemovitosti, který by kompenzoval dodatečné náklady spojené s investicí do rekonstrukce a revitalizace starých a zanedbaných areálů.

Program měl developery motivovat právě k tomuto druhu projektů, aby se nevěnovali například pouze výstavbě nových nemovitostí. „Zrušení této možnosti prosadili zástupci Evropské komise,“ uvedl Šeich, který upozornil na to, že pro jiné členské země takové omezení neplatí.

Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský potvrdil, že peníze nebudou moci na regeneraci brownfieldů čerpat developerské firmy, což si vymínila Evropská komise. Rezort její rozhodnutí akceptoval, protože další vyjednávání by podle Bartovského prodloužilo schvalování celého operačního programu. „Program Nemovitosti dále zůstává otevřený podnikatelům, kteří chtějí brownfieldy regenerovat a následně využít pro své podnikání,“ říká Bartovský.

Na roky 2007 až 2013 má Česko podle SME na projekty podnikatelských nemovitostí a sanaci starých ekologických zátěží k dispozici zhruba 14 miliard korun. „Nebudou-li moci žádat o dotace developeři, může Česku hrozit nevyčerpání či neefektivní čerpání dotačních prostředků. Lze jen těžko předpokládat a očekávat, že by obce a kraje byly schopny samy realizovat rozsáhlé projekty v hodnotě uvedených rozpočtů,“ upozornila SME. Podle Bartovského by ale toto opatření nemělo mít nepříznivý dopad na čerpání peněz z programu Nemovitosti ani na regeneraci tuzemských brownfieldů.

Brownfield je pozemek nebo objekt, který není efektivně využíván, je zanedbaný a v řadě případů i kontaminovaný. Nemovitost nelze využít bez revitalizace, což často představuje náklady v řádech desítek i stovek milionů korun. Podle odhadu odborníků je v Česku zhruba 12 tisíc hektarů těchto brownfieldů.

Za finanční podpory státu vzniklo od roku 1998 v České republice 2959 hektarů průmyslových zón, mezi něž je započítáno i 530 hektarů regenerovaných brownfieldů.   

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít