SME: Krize dorazila do Česka

16. října 2012, 10:25 - red
16. října 2012, 10:25

Krajské a senátní volby v Česku ukázaly, že tamní politická situace čím dál více připomíná tu slovenskou. Pravice je rozdrobená a zaměstnaná sama sebou. Sociální demokraty naopak očekávané vítězství sjednotilo a komunisté buržoazní přežitky, jako jsou odlišné názory a vnitrostranická demokracie, nikdy nestrpěli.

Česká demokratická a extrémní levice sice nesplynuly do jedné strany jako u nás ve Smeru, obě části levice se ale už dlouho třesou na společné vládnutí. Na porážce pravice se podepsalo i znechucení z korupce. Na druhé straně korupce volby nerozhodla.

Pokud by voličům překážela hlavně ona, nevyhrála by ČSSD ani komunisté. Volby rozhodla hlavně krize a odmítání reforem a úspor. Česko dohnala vlna, na níž se vezou populisté a extremisté v celé Evropě. Čeští komunisté dokázali sesbírat i protestní hlasy, z nichž v jiných zemích tyje krajní pravice. Hlasy ubrali i ČSSD, která je pro nespokojence málo radikální. Socialisté oblouznění blízkostí moci si to nepřipouštějí a vlastním protireformním populismem nahrávají straně, která je nakonec může převálcovat. Nebylo by to v české historii poprvé.

Financial Times: Cena za evropský mír

Norský Nobelův výbor má občas zvláštní smysl pro načasování. V roce 2009 způsobil rozruch, když mírovou cenu udělil Baracku Obamovi, který ještě nebyl ve funkci ani rok. Podobné vášně budí i ocenění Evropské unie. Ta se dnes zmítá v krizi, Řecko a Španělsko jsou krok od ekonomické a sociální katastrofy.

Bezprostřední reakce proto často zněly tak, že dnešní obraz EU připomíná leccos, jen ne „mír“. Nobelův výbor ovšem hledí na delší historii. Tvrdí, že unie a její předchůdci „po šest desítek let přispívali k míru a zklidnění, k demokracii a prosazování lidských práv v Evropě“. To je správný soud. Od padesátých let byla ekonomická integrace evropských národů základním kamenem míru na kontinentu. Za to si Nobelovu cenu zasloužila.

Die Welt: Hrozí nová válka

„Trčíš-li v díře, přestaň hrabat.“ Americké přísloví zřejmě nedolehlo k uším syrského diktátora. Asad nyní uzavřel syrský vzdušný prostor Turecku. To hned kontrovalo a zakázalo přelet nad svým územím syrským letadlům.

Konflikt je velmi vážný. Dnešní stav v podstatě odpovídá tomu, čemu se obvykle říká válka nízké intenzity. Budoucnost je nejasná, strategie chybí. Chce snad Asad odradit Turky od další podpory syrských povstalců? Silnému muži v Damašku a jeho generalitě zřejmě nemůže nic zabránit ve vyostření konfliktu až k bodu, v němž Turci na Sýrii skutečně zaútočí.


Čtěte také:

Voliči rozhodli. S reformami je konec

V Bruselu se přou, kdo převezme Nobelovu cenu

Turecké území zasáhly další střely ze Sýrie


Zda dojde k válce v řádu dnů či týdnů, neumí nikdo s jistotou říci. Ale nikdo to nemůže ani vyloučit. Syrský diktátor se zřejmě kvůli zásobám chemických a biologických zbraní považuje za nezranitelného. V tom se ale může mýlit. Podpora Rusů může rychle opadnout, protože Moskva si to nechce v arabském světě rozházet a navíc ji může děsit, že zbraně hromadného ničení by si našly cestu na Kavkaz a dál na sever.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít