SLOVNÍČEK

22. září 2003, 00:00 - (www.finance.cz)
22. září 2003, 00:00

Ručitelské prohlášení - jedná se o formu záruky leasingového kontraktu, kdy třetí osoba potvrzuje zaplacení splátky místo nájemce, pokud tento nezaplatí (může se vztahovat na budoucí pohledávku). Skonto - sleva z kupní ceny. Splátkové období - časové období, za které jsou placeny leasingové splátky.

Ručitelské prohlášení - jedná se o formu záruky leasingového kontraktu, kdy třetí osoba potvrzuje zaplacení splátky místo nájemce, pokud tento nezaplatí (může se vztahovat na budoucí pohledávku).

Skonto - sleva z kupní ceny.

Splátkové období - časové období, za které jsou placeny leasingové splátky. Obvykle bývá měsíc nebo čtvrtletí.

Splátkový kalendář - nedílná součást leasingové smlouvy, obsahuje přesnou výši leasingových splátek, jejich počet, měnu a termín jejich splatnosti.

Technické zhodnocení - výdaje na zlepšení předmětu, kterými se vstupní cena zvýšila ve zdaňovacím období o více než 40 000 Kč.

Účetní politika - vhodné využití zákonných možností během vedení účetnictví podniku, neboť leasing může významně ovlivnit rozvahu firmy. Bude-li například prodán a zpětně naleasován majetek financovaný prostřednictvím cizích zdrojů, dojde ke zvýšení poměru vlastního kapitálu a snížení závazků.

Ukončení leasingové operace - uhrazením všech splátek dochází k odprodeji předmětu leasingu (finanční pronájem) a následnému řádnému ukončení leasingové smlouvy. V případě závažného porušení podmínek smlouvy ze strany nájemce může dojít i k mimořádnému ukončení smlouvy.

Úplné umoření - leasingový nájemce splatí během doby trvání leasingové smlouvy celou vstupní hodnotu. Leasingový pronajímatel má na konci leasingové doby možnost požadovat, aby leasingový nájemce odkoupil předmět leasingu za sjednanou zůstatkovou hodnotu. Splátky jsou v plné výši vykazovány jako daňový náklad.

Užitná doba - časové období, které je vypočtené pro předpokládané využití předmětu leasingu.

Vlastní prostředky - leasingový nájemce se může při financování sám částečně podílet na pořizovacích nákladech. Tyto vlastní prostředky mohou být spláceny během doby trvání smlouvy prostřednictvím pravidelné kauce nebo být vloženy na začátku leasingu.

Vstupní cena v leasingu - v této ceně je vložen předmět leasingu do účetnictví pronajímatele.

Zajištění - skládá se z různých možností krytí rizika leasingové společnosti.

Záruky - kvůli minimalizaci rizika může leasingový pronajímatel od leasingového nájemce požadovat záruky. Např. garance od třetí strany, složení kauce, hypotéku.

Zpětný leasing - leasingová společnost získává na základě kupní smlouvy předmět od původního majitele a okamžitě předmět pronajme původnímu majiteli na základě leasingové smlouvy. Důvodem je poskytnutí finančních prostředků nájemci.

Zpětný odkup - zajišťovací instrument zavazující dodavatele odkoupit předmět leasingu v případě předčasného ukončení leasingové smlouvy.

Zrušení leasingové smlouvy - vážné porušení smlouvy, zničení či ztráta předmětu leasingu vedou k předčasnému ukončení smlouvy. Pronajímatel může žádat po nájemci náhradu škody.

Zůstatková cena předmětu leasingu - jedná se o část hodnoty předmětu, která nebyla zahrnuta do leasingových splátek. Její získání pronajímatel očekává na konci leasingové smlouvy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít