Slovenský tygr narazil na Fica

24. července 2006, 00:00 - JAROSLAV SCHEJBAL
24. července 2006, 00:00

POVOLEBNÍ SITUACE NA SLOVENSKU Slovensko si vysloužilo za své ekonomické reformy mnoho chvály a také nálepku evropského tygra. Dnes je však zřejmé, že stejným tempem reformy nadále pokračovat nebudou. K moci se totiž dostal populista a sociální demokrat Robert Fico. A ten má na podobu ekonomiky zcela jiný názor.

POVOLEBNÍ SITUACE NA SLOVENSKU

Slovensko si vysloužilo za své ekonomické reformy mnoho chvály a také nálepku evropského tygra. Dnes je však zřejmé, že stejným tempem reformy nadále pokračovat nebudou. K moci se totiž dostal populista a sociální demokrat Robert Fico.

A ten má na podobu ekonomiky zcela jiný názor. Přestože se parlamentní volby na Slovensku konaly o týden později než v Česku, náš východní soused již svoji vládu má. Otázkou však je, zda z toho mají mít slovenští občané, potažmo podnikatelé, spíše radost, nebo obavy. Nový slovenský premiér Robert Fico totiž do své vlády přizval jak nacionalisty Jána Sloty, tak Mečiarovu Lidovou stranu-Hnutí za demokratické Slovensko (LS-HZDS).

PROGRAMOVÉ PROHLÁŠENÍ? NECHTE SE PŘEKVAPIT

Podoba programového prohlášení nové vlády ještě není známa. Již před volbami se však Fico holedbal, že většinu nastartovaných reforem zarazí. Nový premiér plánuje zdanit zvláštní daní banky a monopoly, opět zavést sníženou sazbu DPH či nepokračovat v privatizaci státního majetku.

Navrhl i zrušení poplatků za návštěvu lékaře, vystavení receptu či pobyt v nemocnici. V sociální oblasti plánuje posílit postavení státu a zvýšit podporu lidem s nižší životní úrovní. Vypadá to však, že bude zachována 19procentní daň z příjmu právnických osob, a premiér Fico se poslední dobou také nezmiňuje o tom, že by chtěl zavést progresivitu do daně z příjmů fyzických osob.

Zastavení reforem předchozí vlády se však nelíbí zástupcům zahraničních obchodních komor na Slovensku. „Pro naše členy by bylo nepřijatelné a velmi nebezpečné, kdyby se zastavily rozběhnuté reformy, které nasměrovaly Slovensko dopředu a i příliv zahraničního kapitálu za poslední období je velmi výrazný,“ říká Lívia Eperjesiová z Britské obchodní komory na Slovensku. Obavy vyjadřuje i renomovaná ratingová agentura Standard & Poors. Ředitel sekce svrchovaného ratingu Kai Stukenbrock řekl, že od vlády složené z populistů a nacionalistů nelze čekat hladké zavedení potřebných hospodářských reforem.

MÉNĚ LIBERÁLNĚ, ALE KAM PŘESNĚ?

Na Slovensku podle analytiků končí reformy ryze liberálního rázu a ekonomika nabere nový směr. „Bohužel se zatím neví, jaký přesně bude. Převládá nejistota, která vede k oslabení slovenské koruny,“ míní analytik Aleš Michl z Raiffeisenbank. Podle českých analytiků je podoba nově vzniklé vládní koalice pro další vývoj ekonomiky a finančních trhů negativním signálem. Podle slovenských ekonomů vláda zřejmě odloží přijetí eura, zhorší stav veřejných financí a její vládnutí možná povede i k nižšímu přílivu zahraničních investic.

Přehodnocení provedených reforem bude mít podle ekonoma společnosti Next Finance Vladimíra Pikory vliv na ekonomiku až v dlouhodobém horizontu. „Slovenská ekonomika je dobře rozjetá a ještě možná rok bude těžit z toho, co učinila předchozí vláda. V dalších letech však lze očekávat výrazné zpomalení růstu,“ tvrdí Pikora. Loni hrubý domácí produkt vzrostl o 6,1 procenta.

ČERNÁ MŮRA, NEBO ŠANCE PRO ČESKO?

Pokud by nevhodná politika zpomalila expanzi slovenského hospodářství, mohla by to podle Davida Marka z Patria Finance pocítit i česká ekonomika. „Na Slovensko nyní směřuje téměř devět procent českého vývozu a v posledních letech se tento podíl postupně zvyšoval,“ upozorňuje Marek.

Pavel Sobíšek z HVB Bank se domnívá, že i drobné korekce ekonomických reforem mohou vyvolat velkou nejistotu, která povede k dočasnému ochabnutí zájmu investorů o Slovensko. „Z toho může zase naopak Česká republika, Polsko či Maďarsko těžit,“ doplňuje Pikora. Nová vládní koalice bude podle Márie Fehérové z České spořitelny štědřejší v oblasti sociálních výdajů. „Proto lze čekat zhoršení rozpočtové disciplíny,“ domnívá se.

„SLOVENSKÉ EURO“ V OHROŽENÍ

Plánovaný termín přijetí eura v roce 2009 je podle analytiků nejistý. „Domníváme se, že přechod na euro bude odložen zhruba na rok 2012,“ uvedl analytik ING Bank Ján Tóth. Upozornil však, že nová vláda zatím nepředložila svůj program.

Premiér Fico ale oznámil, že slovenská vláda stále s přijetím eura v roce 2009 počítá. „Naznačené změny v daňovém systému a zákoníku práce pravděpodobně také povedou k nižšímu přílivu zahraničních investic,“ uzavírá hodnocení dopadů analytik Slovenské spořitelny Michal Mušák.

PODNIKATELE TO PŘÍLIŠ NEBERE

Zástupci českých firem, které podnikají v obou zemích, se zatím k situaci na Slovensku nechtějí příliš vyjadřovat. Často věří tomu, že skutečná politika se bude značně lišit od předvolebních slibů a nakonec budou změny v podnikatelském prostředí pouze kosmetické. „Musím předeslat, že žádné dramatické a zásadní změny v podnikatelském prostředí na Slovensku, v souvislosti s ustanovením nové vlády, neočekáváme. O výsledku voleb rozhodla svobodná vůle voličů a myslím, že mi nepřísluší to více komentovat. Z prvních vyjádření ekonomických ministrů nové slovenské vlády lze vyvozovat, že rovná daň ve výši 19 procent zůstane pravděpodobně zachována a pokud ekonomické reformy doznají změn, tak půjde o změny vícemén,kosmetické‘. Nerad ale spekuluji, proto si raději počkám na programové prohlášení vlády a jeho následné plnění,“ uvádí například výkonný ředitel Slovensko-České obchodní komory Radek Šoltys.

Mnohem ostřejší je naopak Bedřich Danda, předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků. „Osobně jsem byl šokován, kolik lidí si na Slovensku přeje socializmus. Nebo mají tak krátkou paměť? Je to ale jejich právo. Souhlasím s názorem analytiků. Nejvíce to opravdu postihne naše exportéry, pokud by došlo k realizaci předvolebních slibů, začínám Slováky litovat, měli to dobře našlápnuté. Následky se naplno projeví až tak za dva tři roky, a to již bude samozřejmě pozdě,“ rozčiluje se Danda.

CHCEŠ-LI ZAKÁZKY, RADĚJI NEKOMENTUJ Prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek, další organizace, která zastupuje v Česku podnikatele, se však nějakého dramatického zhoršení podnikatelských podmínek neobává. Stejný postoj mají i některé české firmy působící na Slovensku, jako například Hamé, Adobe, Finep či Kofola. „Jde-li o volby demokratické, výsledky by měly být odrazem stavu společnosti. Očekáváme spíše změny k lepšímu, pakliže se tak nestane, budeme stále bojovat,“ říká generální ředitel Kofoly pro Slovensko Miroslav Majerčák. Obchodní ředitel Karosy Petr Rusek se odmítl k tomuto tématu vyjádřit s tím, že se největší český výrobce autobusů účastní na Slovensku řady výběrových řízení a jakékoli komentování povolební situace by mohlo negativně ovlivnit výsledek těchto soutěží. Rovněž ředitel pro správu a řízení společnosti Zentiva Petr Polievka nechce výsledek voleb jakkoliv komentovat. „Pokud jde o změny v podnikatelském prostředí, jsme i my ve fázi očekávání, protože případné změny budou teprve krystalizovat vzhledem k tomu, že dosud není znám ani obsah programového prohlášení nové vlády,“ říká Polievka. MÍLOVÉ KROKY CHUDÉHO PŘÍBUZNÉHO

Pokud české firmy požádáte o srovnání podnikatelského prostředí, zpravidla se setkáte s odpovědí, že v České republice se podniká o něco lépe než na Slovensku. „Slovensko nás však mílovými kroky dohání. Nejpozitivněji hodnotím tamní daňovou reformu. Rádi na Slovensku daníme. Přeji si, aby ke stejným reformám došlo i u nás,“ říká například Rusek.

Opokroku Slovenska svědčí také závěry různých studií a zpráv. Například podle výroční zprávy Evropské banky pro obnovu a rozvoj dosáhlo Slovensko od roku 2002 největšího snížení korupce ze všech nových členských zemí Evropské unie. Slovensko bylo zároveň jedinou zemí, ve které došlo k výraznému zlepšení ve všech oblastech podnikatelského prostředí.

ČÍSLA MLUVÍ JASNĚ Podle renomované zprávy o světové konkurenceschopnosti (Institut IMD, Švýcarsko) bylo Slovensko v roce 2005 zemí s 17. nejlepší hospodářskou politikou na světě, hned za USA (16. místo) a daleko před Maďarskem, Českou republikou a Polskem. Přitom ještě v roce 2003 bylo na 44. místě.

Analýza zpracovaná Economist Intelligence Unit, která významně ovlivňuje investiční rozhodnutí řady mezinárodních firem, zase Slovensko označila za zemi s 24. nejlepším podnikatelským prostředím, Česká republika skončila na 27. místě.

ZMĚNY OČEKÁVANÉ OD NOVÉ SLOVENSKÉ VLÁDY * zvláštní daň na banky a monopoly * zavedení snížené sazby DPH pro některé druhy zboží * nepokračování v privatizaci státního majetku * zrušení poplatků za návštěvu lékaře, vystavení receptu či pobyt v nemocnici * posílení postavení státu v sociální oblasti a zvýšení podpory lidem s nižší životní úrovní

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
HP představilo pracovní konvertibilní tablet pro lidi pracující s nástroji firmy Adobe
Levněji to ještě nebylo. Office 365 na celý rok jen za 599 Kč
Až do soboty zdarma. Stáhněte si tahovou strategii Civilization III
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít