Slovenský radikální řez

14. června 2004, 00:00 - Přílohu připravil PETR BÝM
14. června 2004, 00:00

POVINNÉ PENZIJNÍ SPOŘENÍ ZHODNOTÍ DŮCHODYOd počátku příštího roku se Slováci budou na stáří zabezpečovat podle nového modelu. Penzijní reforma se dlouho připravovala a státní pokladna má vytvořeny nemalé rezervy na deficity, které vzniknou v přechodném období. Jejím základem byla část výnosů z privatizace.

POVINNÉ PENZIJNÍ SPOŘENÍ ZHODNOTÍ DŮCHODY Od počátku příštího roku se Slováci budou na stáří zabezpečovat podle nového modelu. Penzijní reforma se dlouho připravovala a státní pokladna má vytvořeny nemalé rezervy na deficity, které vzniknou v přechodném období. Jejím základem byla část výnosů z privatizace. Tak jako leckde jinde (ale nikoli v Česku) bude se i slovenský penzijní systém opírat o tři pilíře. V prvním systému budou povinně zahrnuti všichni občané Slovenské republiky, jeho správcem bude stát a jeho potřeby budou financovány průběžně. DOBROVOLNÉ KOMERČNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ

To nepředstavuje žádnou novinku, jako ostatně třetí pilíř, dobrovolné penzijní pojištění, v němž realizaci přejímají komerční subjekty, penzijní fondy a pojišťovny. Podstata reformy je v zavedení druhého pilíře, povinného penzijního spoření, kde se prostředky budou kumulovat a zhodnocovat na komerční bázi. V rámci tohoto systému se bude každému zaměstnanci srážet 9 % hrubé mzdy a částky se budou hromadit na jeho individuálním účtu.

Výška důchodu bude záviset na standardních parametrech (výše mzdy a tedy i příspěvku, délka spoření), ale i individuální strategii pojištěnce, který si bude moci zvolit druh fondu. Jejich počet i struktura jsou stanoveny zákonem. Fond růstový s vyššími riziky, ale také většími výnosy (80 % investováno v akciích, 20 v obligacích), vyvážený (akcie a obligace po 50 %) a konzervativní (100 % všech obligací).

SLOVENSKÉ FINANČNÍ INSTITUCE

Před větším rizikem ovšem pojištěnce chrání povinnost nejméně 15 let před dosažením důchodového věku opustit růstové fondy a sedm let před tímto okamžikem vstoupit do konzervativního fondu. Klient je bude moci měnit jedenkrát do roka. Penzijní fondy, které se budou zapojovat do tohoto systému, musí mít sídlo i ústředí na Slovensku, hmotnou odpovědnost nese depozitář fondu. Stát garantuje všem účastníkům jejich nároky do 70 %.

Od příštího roku se do tohoto systému povinně zapojí všichni, kteří poprvé vstupují na trh práce. Vyjma občanů starších 52 let se do něj na dobrovolné bázi mohou zapojit i všichni ostatní. Vláda předpokládá, že této možnosti využije zhruba polovina z nich.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s…
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Technologie
Uber zlepšuje podmínky pro své řidiče a přidává živé sledování
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Koupě roku? Amazon dnes prodává Galaxy S8 jen za 13 200 Kč
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít