Slovensko vítá každého investora

02. června 2003, 00:00 - Dušan Šrámek
02. června 2003, 00:00

Dlouhotrvající potlesk ekonomických odborníků sklidil v Praze slovenský ministr financí Ivan Mikloš, když představoval slovenskou rozpočtovou reformu. Ta spočívá především v zavedení rovné dvacetiprocentní daně pro firmy i pro DPH.

V exkluzivním rozhovoru pro Profit hovoří ministr financí SR Ivan Mikloš

Dlouhotrvající potlesk ekonomických odborníků sklidil v Praze slovenský ministr financí Ivan Mikloš, když představoval slovenskou rozpočtovou reformu. Ta spočívá především v zavedení rovné dvacetiprocentní daně pro firmy i pro DPH.

* Co vedlo slovenskou vládní koalici k tak výrazné daňové reformě?

Byla to především analýza dosavadního daňového systému, protože celý tento systém je velmi nestabilní. Existuje dvaatřicet novel za posledních deset let, čtyřikrát narostl objem daňových zákonů. Problémem je i celá řada nejrůznějších výjimek a speciálních sazeb. To umožňuje daňové úniky, navíc to znesnadňuje podnikání malým a středním podnikatelům, kteří se potom v nepřehledné daňové legislativě nevyznají. V neposlední řadě jsme především snížením daní z příjmů právnických osob reagovali na zvyšující se konkurenci v rámci světové ekonomiky. Daňová konkurence je totiž jedním z významných faktorů, ovlivňujících rozhodování o umístění investic.

* Měl by stát primárně vytvářet podnikatelsky příznivé prostředí, nebo postupovat cestou nejrůznějších podpůrných programů a oborových politik?

Osobně jsem zastáncem jasných, čitelných a jednoduchých pravidel. Proto jeden z nejdůležitějších reformních postulátů je zjednodušení a zrovnoprávnění daňového systému. Základem každého úspěšného daňového systému by měla být spravedlnost a rovnost. Sociální politiku nemůžeme provádět tím, že budeme zvýhodňovat potraviny nějakou nižší sazbou DPH. Tím přece nedotujeme potraviny jenom chudým, ale i bohatým. Proto je spravedlivější i přehlednější mít stejnou daň z potravin, jako z každého jiného produktu, a sociální dopady řešit adresnou a cílenou podporou.

* Jediná sazba DPH ve výši dvaceti procent je ale dost vysoká. Nemůže se to negativně dotknout některých sociálně slabších skupin občanů?

Počítáme s nepřímými kompenzacemi. Začne například platit jiný způsob valorizace důchodů. Sjednocení sazby DPH bude totiž znamenat zvýšení inflace a vyšší inflace se promítne do vyšších důchodů. U občanů, kteří mají příjem z pracovní činnosti, bude nárůst cen některých komodit kompenzován snížením daně z příjmů fyzických osob u vyšších příjmových skupin, a u těch nižších, především rodin s dětmi, chceme nárůst kompenzovat jinou strukturou dětských přídavků.

* Počítáte díky radikálnímu snížení daňového zatížení, především daně z příjmů právnických osob, i s radikálním růstem zahraničních investic?

Například i z České republiky? Jistěže. Příliv zahraničních investic jako důsledek nižšího daňového zatížení stál v popředí našeho rozhodování o daňové reformě. Nepreferujeme však, a ani jsme se reformou nesnažili ovlivnit to, ze které země k nám budou investoři přicházet.

* Mohl byste ze svého pohledu komentovat daňovou reformu v České republice?

To mi nepřísluší, protože každý stát je ve specifické situaci. Nicméně musím říci, že v mnohém si jsou problémy, které řešíme, podobné. I v ČR, jak jsme se shodli v diskuzi s panem ministrem Sobotkou, je příčinou nastartování daňové reformy strukturální deficit státního rozpočtu a postupné dosažení maastrichtských kritérií Paktu růstu a stability.

* Česká vláda nejprve dospěla k politickému kompromisu, a teprve poté ministerstvo financí začalo počítat, co které opatření přinese. Jak jste postupovali vy?

Na Slovensku byla situace jednodušší v tom, že rovnou daň, která je základem námi prováděné daňové reformy, měly ve svém programu tři ze čtyř koaličních partnerů. V diskuzích se proto dolaďovaly již méně závažnější problémy. Pokud se týká konkrétních čísel, ta mohou být zatím pouze teoretická a rámcová. Zda a jak se potvrdí, prokáže až konkrétní realizace reformy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít