Slovensko chystá rozšíření státních pobídek pro investory

15. dubna 2011, 16:40 - ČTK
15. dubna 2011, 16:40

Slovensko připravuje měkčí pravidla pro poskytování státních pobídek investorům. Ministerstvo hospodářství navrhlo snížit minimální hodnotu investice požadovanou k získání podpory na zhruba polovinu.

Foto: Profimedia.cz

Hlavní částí pobídek bude v případě schválení materiálu daňová úleva, která se namísto současných pěti let rozloží na dvojnásobné období. Změny v pravidlech státních pobídek chystá i české ministerstvo průmyslu a obchodu.

Slovensko za uplynulých devět let schválilo pobídky v hodnotě 1,18 miliardy eur (zhruba 28,6 miliardy Kč) pro 108 projektů s plánovaným vznikem přes 40.000 nových pracovních míst. Ministerstvo hospodářství ale upozornilo, že dvě desítky projektů se neuskuteční. Podporu dostaly zejména firmy z automobilového průmyslu a elektroniky, jež jsou hlavními tahouny slovenské ekonomiky.

Nejvyšší pobídky by podle návrhu ministerstva hospodářství měly směřovat ho regionů středního a východního Slovenska, které se potýkají s vysokou nezaměstnaností přesahující celostátní průměr. Vedle geografického umístění investice se má výše pobídek nadále odvíjet od zaměření projektu. Investoři si podle tabulek dokážou dopředu spočítat hodnotu a složení státní podpory. “Cílem návrhu zákona je vytvořit podmínky na ekonomický rozvoj znevýhodněných regionů prostřednictvím podpory vytváření investic a vytváření nových pracovních míst,“ uvedlo ministerstvo.

Úřad proto rovněž navrhl snížit kritérium minimální hodnoty investice na získání pobídek přibližně o polovinu. V případě málo rozvinutých regionů tak při projektu průmyslové výroby postačí firmě investovat 3,5 milionu eur místo dosavadních 6,64 milionu eur. Ještě mírnější kritéria by měla platit pro technologická centra. To by prý mohlo přilákat do země nové investory. Od propuknutí světové hospodářské krize totiž Slovensko postihl razantní nárůst míry nezaměstnanosti, která je nyní jednou z nejvyšších v Evropské unii.

Změny v poskytování pobídek připravuje i Česko. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek v březnu ohlásil, že připravovaná novela zákona by v budoucnu měla mimo jiné umožnit čerpání investičních pobídek také na projekty zaměřené na výzkum, vývoj a strategické obchodní služby. Pobídky ve formě slevy na dani nyní mohou získat jen projekty zaměřené na výrobu. Technologická centra dříve dostávala od státu dotace ze speciálního programu, což podle Kocourka nebylo ideální řešení.

Investiční pobídky podle loňské studie společnosti Deloitte vydělaly Česku od roku 1998 celkem 230 miliard korun a vytvořily 308.000 nových pracovních míst. Stát českým a zahraničním investorům poskytl podporu 30,07 miliardy korun a na firemních daních a odvodech za zaměstnance od těchto společností a jejich dodavatelů vybral 260,41 miliardy korun.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít