Slovensko

26. července 2004, 00:00 - SOŇA GULLOVÁ , VŠE Praha JANA HÁJKOVÁ
26. července 2004, 00:00

Rozdíly v mentalitě i v přístupu k obchodování Slováků a Čechů jsou velmi malé. Máme společnou historii i podobné jazyky.V obchodním jednání jsou Slováci temperamentnější než Češi, impulzivněji řeší všechny problémy a jsou daleko více emocionální. Čím více na východ, tím jsou lidé přátelštější a snadněji navazují i obchodní vztahy.

Odpočinek u fontány na Hodžově náměstí v Bratislavě

Rozdíly v mentalitě i v přístupu k obchodování Slováků a Čechů jsou velmi malé. Máme společnou historii i podobné jazyky.

V obchodním jednání jsou Slováci temperamentnější než Češi, impulzivněji řeší všechny problémy a jsou daleko více emocionální. Čím více na východ, tím jsou lidé přátelštější a snadněji navazují i obchodní vztahy. Jsou otevřenější v přístupu i v samotném jednání. Češi jsou daleko tvrdší, Slováci přizpůsobivější.

POZOR NA LEHKOMYSLNOST Většina Slováků se při obchodních jednáních chová velmi přátelsky a otevřeně, za důležité považuje navázání osobních kontaktů. Někdy je však třeba býti opatrnější, neboť slovenští obchodníci nemusí být v jednání přímí. Hodně dají a spoléhají především na své známosti či na reference známých. Dá se říci, že na Slovensku je spousta věcí ještě jaksi neoficiálních, postranních. V obchodních vztazích jsou Slováci lehkomyslnější a někdy až příliš optimističtí. Výhodu při jednáních má ten, kdo přijde důkladně připraven, s jasným, ale reálným cílem. Obchod se pak uzavírá snadněji. Nehrozí nebezpečí, že se dostane do táhlých a nekonečných jednání, na které slovenská strana neustále přichází s novými připomínkami a doplňky. Proto je někdy lepší přitvrdit a vyvíjet vlastní iniciativu. NESPĚCHEJTE

Budete-li vystupovat příliš tvrdě a asertivně v pozici, kdy vy sami jste prodávající, je možné, že slovenská strana ztratí o obchod zájem. Při prvním jednání je možné prakticky vynechat první seznamovací, orientační fázi a přejít rovnou k věci, k hlavnímu tématu jednání. Na první či druhé schůzce se nedoporučuje hned uzavírat obchody. Dejte Slovákům více času na rozmyšlenou a zvážení všech závazků. Slovenští obchodníci někdy nedokáží dovést věci do konce. Je to dáno jak mentalitou (laxnějším přístupem), tak i tím, že si při prodeji vlastních zboží a služeb stále dostatečně neuvědomují, že nestačí samotná kvalita výrobku - je třeba, aby výrobek navíc i kvalitně vypadal a byl pěkně zabalený. Podceňují také požadavek na kompletní a kvalitní poprodejní servis.

STAČÍ RODNÉ JAZYKY Obchodní jednání mezi Slováky a Čechy probíhá v rodných jazycích jednatelů. Dnes se však již stává, že si někteří - především mladí - jednatelé nerozumí tak dobře jako dříve. V průběhu jednání je však možné požádat druhou stranu o objasnění či upřesnění některých rozdílných nebo nesrozumitelných výrazů. Většina Slováků, kteří žijí či pracují v Čechách, po krátké době přechází na češtinu a naopak Češi žijící na Slovensku se rychle naučí slovensky. Na schůzky chodí Slováci přesně. Jsou dochvilní a své protějšky nenechávají čekat. Ženy i muži na sebe hodně dbají. Oblečení pro ně představuje velkou položku v rozpočtu. Image je pro Slováky důležitá. Potrpí si na drahé, nejlépe značkové oblečení a značkové doplňky. NÁRODNÍ HRDOST**

Slováci jsou oproti Čechům většinou hrdější na svůj národ, jazyk, tradice, vlast. Čeští obchodníci při jednáních častěji situaci ve své zemi kritizují a haní bez ohledu na to, jaký režim je u moci. Slováci zároveň více lpí na symbolech samostatnosti a svébytnosti. Chybí jim však více sebedůvěry ve vlastní síly a schopnosti.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít