Slovenské plynárny SPP prohrály spor o kontroverzní směnky za 30 milionů eur - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Slovenské plynárny SPP prohrály spor o kontroverzní směnky za 30 milionů eur

, čtk,
Slovenské plynárny SPP prohrály spor o kontroverzní směnky za 30 milionů eur
Zdroj: Tomáš Benedikovič/Profimedia.cz

Státem ovládané slovenské plynárny SPP neuspěly u nejvyššího soudu ve sporu s kyperskou společností Stroden Management Limited ohledně proplacení kontroverzních směnek. SPP tak může přijít zhruba o 30 milionů eur (780 milionů korun). Proti dnešnímu rozhodnutí slovenského nejvyššího soudu se nelze odvolat.

„SPP považuje rozhodnutí nejvyššího soudu za nezákonné a nespravedlivé. Společnost podnikne všechny kroky, aby nepříznivé rozhodnutí zvrátila a ochránila své zájmy,“ uvedl mluvčí plynáren Ondrej Šebesta. Dodal, že nejvyšší soud rozhodl v rozporu se svými podobnými dřívějšími verdikty a nerespektoval ani výsledky trestního řízení, podle kterého byly směnky vystaveny nezákonně.

Směnky vystavil v roce 1998 tehdejší ředitel SPP Ján Ducký, který byl později zastřelen. Přesný počet směnek, který se dostal do oběhu, není znám. SPP je dlouhodobě považuje za neplatné. Ve všech dosavadních sporech ohledně směnek daly soudy za pravdu SPP, tvrdí plynárny.

Společnost Stroden Management Limited získala několik takzvaných Duckého směnek i s jinými pohledávkami v konkurzu po zkrachovalé české Union bance. Tyto cenné papíry vystavil Ducký pro společnost Sezooz Group podnikatele Romana Zubíka. Ten dal následně směnky Union bance jako záruku za úvěr.

Čtěte také: Evropa se chystá obrátit naruby finanční svět. Důležité nemají být výnosy, ale ekologičnost investic

 Banky pod zelenou kuratelou, ilustrační foto

Dále čtěte:

Trumpův zemní plyn rozděluje Evropu. Poláci a Ukrajinci po něm touží, Němci ho nepotřebují

Esej: Vysoká hra o trubky

Američané mohou vytlačit Rusko z evropského trhu s plynem. I když jsou dražší

Kontrola potrubí