SLOVENSKÁ SPOJKA - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

SLOVENSKÁ SPOJKA

, István Lékó,
SLOVENSKÁ SPOJKA
Zdroj: Euro.cz

C h e m a p o l     G r o u p

Peníze za akcie Chemapol Group, který koncem minulého roku skupovali makléři z firmy I. M. C. Burzovní společnost pro skupinu vedenou moravskými podnikateli Romanem Zubíkem a Radimem Masným, přišly ze Slovenska. Deset milionů dolarů bylo odesláno v prosinci z účtu státního Slovenského plynárenského priemyslu, tedy z podniku, jehož šéf Ján Ducký byl o měsíc později v Bratislavě zastřelen.

Deset milionů dolarů se objevilo na kontě Romana Zubíka 4. prosince 1998. O pár set tisíc dolarů menší částka, zhruba 320 milionů korun, putovala o tři dny později dál na účet I. M. C. Burzovní společnosti, která podle Střediska cenných papírů stále drží 33,53 procenta akcií Chemapol Group. Vyplývá to z dokumentů, do kterých měl týdeník EURO možnost nahlédnout.

Částka odpovídá množství peněz, které podle vyjádření opavského podnikatele Radima Masného za podíl v Chemapol Group zaplatili: „Řádově stamiliony, ale nebylo by na to třeba ani všech prstů jedné ruky, říká Masný (Právo, 1. 2. 1999).

„Finanční operace ve výši deset milionů USD byla uskutečněná bývalým finančním ředitelem Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) v době, kdy už dotyčný zaměstnanec neměl oprávnění na uskutečnění jakýchkoliv operací ve jménu státního podniku SPP. Předmětné aktivity jsou v současnosti předmětem vyšetřování finanční policie. Do jeho ukončení nebudeme poskytovat žádné informace, sdělil ve svém vyjádření pro týdeník EURO mluvčí SPP Tibor Repta.

Finanční ředitel SPP a Duckého pravá ruka Ivan Maroš je podle slovenských úřadů od prosince loňského roku nezvěstný.

„Lidé, kteří v podniku působili pod panem ředitelem Duckým, ještě v prosinci nebyli zbaveni podpisového práva v bance. Bohužel, nestihlo se to. Proto došlo k převodu peněz, řekl v rozhovoru pro týdeník EURO vysoce postavený úředník slovenského ministerstva hospodářství, které na chod Slovenského plynárenského priemyslu dohlíží. Ľudovít Černák, ministr hospodářství Slovenské republiky, Jána Duckého z funkce generálního ředitele SPP odvolal 4. listopadu 1998, tudíž v prosinci se v podniku již nevyskytoval.

Roman Zubík, majitel Sezooz Group, v rozhovoru pro týdeník EURO tvrdí, že podnik Slovenský plynárenský priemysel mu pouze vrátil peníze, které slovenským plynařům půjčil loni na podzim.

Otázkou je, proč by si nejziskovější slovenský podnik v roce 1998, kdy ohlásil vůbec nevětší zisk v historii společnosti (zhruba deset miliard korun), půjčoval peníze od málo významného moravského podnikatele Romana Zubíka. Ten tvrdí, že o půjčce, kterou poskytl SPP, má smlouvy. „Mají to k dispozici i v TV Nova, řekl v rozhovoru pro EURO Zubík.

Věc je o to pozoruhodnější, že Zubík podle nedávno odvolaného prezidenta Chemapol Group Václava Junka ještě v prosinci 1998 dlužil Chemapol Group asi 400 milionů korun (EURO 8/1998). Zubík i tento údaj popírá.

Na dotaz, zda si SPP někdy půjčil peníze od Romana Zubíka či od jeho společností, tiskový mluvčí SPP Tibor Repta nereagoval.

Vsetínský podnikatel Roman Zubík a prezident Českého svazu boxu Radim Masný jako významní akcionáři Chemapol Group se snaží dohodnout s úvěrujícími bankami, které Junkův holding poslaly do konkursu.

Chemapol Group, který je nyní ovládán zejména IPB a zmíněnou skupinou fyzických osob, do bankrotu poslala Československá obchodní banka (dluh Chemapol Group ve výši 850 milionů korun), francouzský Credit Lyonnais (1,55 miliardy korun), rakouský Raiffeisenbank (120 milionů korun) a příslušný finanční úřad (závazek vůči státu ve výši 725 milionů korun).

Akcionáři Chemapol Group k 15. lednu 1999 byli: I. M. C. Burzovní společnost (33,53 procenta), IPB (19,03 procenta), Apollón Holding (9,09 procenta), Proventa (11 procent), Stream Holdings, Ltd. (8,01 procenta), PF Viva (4,87 procenta), Moravia Broker (3,79 procenta) a Sezooz Group (0,43 procenta).

Masný, který v prosinci 1997 půjčil ČSSD osm milionů korun (peníze mu strana v květnu 1998 prý vrátila) a je osobním přítelem Miroslava Šloufa, šéfa poradců premiéra Miloše Zemana, vede – zatím bez pozitivních výsledků – s věřiteli Chemapol Group intenzivní jednání. Nabízí spolu s IPB bankám více peněz, než by z několik let dlouhého konkursního řízení nakonec získaly.

„Máme snahu dostat se k premiéru Miloši Zemanovi, k místopředsedovi Pavlu Mertlíkovi a k dalším ministrům, prohlásil začátkem února Radim Masný. V této snaze mu pomáhá podle informací týdeníku EURO Miroslav Šlouf.

K setkání akcionářů Chemapol Group s premiérem Zemanem prý již zhruba před třemi týdny dokonce došlo.

Jelikož k nejúpornějším věřitelům patřila i francouzská banka Credit Lyonnais (CL), o odvrácení konkursu podle diplomatických zdrojů orodoval koncem ledna u francouzského velvyslance v České republice i ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr.

Prezidenta pařížské centrály Credit Lyonnais Jeana Peyrelevadeho a šéfa pražské pobočky Heinricha Sittlera přijal 8. února – podle poradce předsedy vlády Jaroslava Novotného na žádost Francouzů – i premiér Miloš Zeman.

Podle informací týdeníku EURO se na setkání, o kterém veřejnost nebyla vůbec informována, mluvilo i o úvěrové angažovanosti francouzské banky ve skupině Chemapol Group.