Slíbená anonymita neplatí

02. srpna 2004, 00:00 - JAKUB TUREK
02. srpna 2004, 00:00

NA VLASTNÍ KŮŽI Minulý týden jsem vyzkoušel, jak to chodí na ministerstvu financí při nahlašování korupce přes telefon. Můj pocit je velmi nepříjemný. Nechtěl bych nikdy být v situaci, kdy budu antikorupční linku potřebovat! První telefonát k večeru: Ozývá se záznamník.

**NA VLASTNÍ KŮŽI

Minulý týden jsem vyzkoušel, jak to chodí na ministerstvu financí při nahlašování korupce přes telefon. Můj pocit je velmi nepříjemný. Nechtěl bych nikdy být v situaci, kdy budu antikorupční linku potřebovat!

První telefonát k večeru: Ozývá se záznamník. V tak citlivé věci, jako je korupce, samozřejmě nechci mluvit se strojem, a tak zavěšuji. Druhý telefonát dopoledne mě odrazuje také. Nepříjemný hlas úřednice, které chci oznámit (fingovaný) případ uplaceného výběrového řízení na stavební práce v jednom pražském obvodním úřadě, mne odkazuje nejprve na magistrát. „To si chcete stěžovat na výběrové řízení? To musíte na magistrát.“ Ne, chci oznámit korupci. „To stejně musíte na magistrát.“ Vžívám se do role prosebníka zahnaného do kouta a namítám: „Obávám se, že pražský magistrát je také prolezlý korupcí.“ Paní na druhé straně se mě nakonec asi zželelo a dává mi číslo na antikorupční linku ministerstva vnitra. „My tyhle věci neděláme.“

Třetí telefonát odpoledne mi dává naději, že boj s korupcí může být na dobré cestě. Chci oznámit (vymyšlený) případ úplatné vedoucí finančního úřadu kdesi v Praze. Úředník mě ubezpečuje, že mohu být zcela anonymní, dokonce si říká o číslo mého telefonu, protože prý ho nemůže zjistit. Dávám mu soukromé číslo, a tedy jiné, než ze kterého právě telefonuji. Prý mi zítra zavolá a dáme si schůzku. Druhý den po ránu zvedám služební telefon a v něm se ozývá úřednice ministerstva financí. Má anonymita je tedy jen iluzí. „Zašla jsem si na naši ústřednu a podle času, kdy jste včera telefonoval, jsem zjistila vaše číslo,“ popisuje, jak se dostala k mému služebnímu mobilu. Odmítám tedy další korupci probírat, protože už nemám jistotu, že se o mě druhá strana nedozví a rychle ukončuji hovor. Následuje několik telefonátů z ministerstva financí, z nichž některé zvedám a znovu vysvětluji své důvody, proč už nebudu spolupracovat, jiné nezvedám. Nakonec se objeví na displeji „Číslo potlačeno“ a ve sluchátku se ozve sám vedoucí inspektor Miloslav Bradna. O mém oznámení tedy už vědí nejméně tři lidi.

Ne, tak do toho už opravdu nejdu!

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Auta
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší…
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný rebel
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Technologie
Compact od Sharpu dostojí svému názvu. Navíc má nejrychlejší displej
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít