Heckler & Koch bojuje o certifikaci civilních pušek. Jde o setiny milimetru - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Heckler & Koch bojuje o certifikaci civilních pušek. Jde o setiny milimetru

,

Německý úřad pro testování civilních zbraní v Ulmu odmítá udělit světoznámému německému výrobci Heckler & Koch certifikaci pro prodej civilních modelů pušek. Prý nesplňují technické normy. Spor se vede o setiny milimetrů.

Německá firma Heckler & Koch nevyrábí jen útočné pušky pro vojáky, nebo zbraně pro policisty a další ozbrojené složky. Stejně tak lukrativní jsou prodeje civilních pušek zejména pro sportovní střelce. V tomto segmentu má ale legendární německý výrobce problémy s certifikací TÜV.

Jak upozornil německý deník Die Welt, úřad v německém Ulmu odmítá pro některé varianty pušek udělit potřebnou certifikaci. To by znamenalo, že by výrobce přišel o svou dobrou pověst výrobce zbraní. Samotná firma, která vznikla v roce 1949 v západním Německu, pochybení odmítá s tím, že se nejedná o problém s kvalitou nebo bezpečností zbraní.

Firemní právní oddělení hovoří o sporu, který se týká několika setin milimetru u ústí hlavně, která je speciálně tvarovaná kvůli větší přesnosti střelby. V předchozích letech si ale pracovníci úřadu na odchylky nestěžovali, až nyní. Úřad drobné zúžení hlavně odmítá tolerovat.


Česká pistole Alien nadchla v Americe. Vyhrála na veletrhu v Las Vegas


Výrobce tvrdí, že takový postoj je nepochopitelný, protože armádní verze pušek jsou vyhledávány v ozbrojených složkách členských zemí NATO i EU. Spor se podle deníku stupňuje, selhalo smírné řešení a roztržku musí řešit správní soud v Sigmaringen.

Zbrojař se chce domoci také odškodnění. Argumentuje tím, že rozměry dlouhých civilních zbraní se mohou drobně odchylovat od tabulek, pokud je prokázána bezpečnost zbraní při střelbě. Certifikace je nutná pro to, aby mohla být zbraň prodávána ve 14 evropských zemích. Nicméně není nutná pro největší trh se zbraněmi ve Spojených státech. Má se jednat o modely pušek MR223 a MR308.

Zbraně pro civilní sektor ve společnosti H&K v roce 2018 tvořily čtvrtinu na celkovém obratu ve výši 221 milionů eur (5,6 miliardy korun). Proto se jedná pro firmu o citlivou a zároveň finančně významnou záležitost, i když H&K loni získala velký kontrakt pro armádu Francie na dodávku útočných pušek.

V loňském roce se nicméně množily spekulace o tom, že firma z Bádenska-Württemberska stojí před krachem, protože je silně předlužená. O převzetí německé firmy usiluje francouzský investor Nicolas Walewski.

Ve hře je také obří dodávka pro Bundeswehr na 120 tisíc nových pušek za 375 milionů eur (9,5 miliardy korun). Proto bude výsledek soudního sporu o certifikaci civilních pušek pro budoucnost německé značky zásadní.

Související články:

Česká Laugo Arms zdesetinásobí výrobu pistole Alien. Chystá i poloautomatickou pušku

Vyprodáno, hlásí výrobce české pistole Alien. Zájemce neodradila ani vysoká cena

Pistole z tiskárny: nejvíc ohrožení jsou sami střelci kutilové

Heckler & Koch bojuje o certifikaci civilních pušek. Jde o setiny milimetru
4.7 (94.55%) 11 hlasování
Diskuze