Sladění s právem EU

29. září 2009, 17:59 - Zdeněk Husták
29. září 2009, 17:59

Zákon o pojišťovnictví

Po téměř ročním projednávání v parlamentu byl na konci srpna publikován nový zákon o pojišťovnictví. Jeho hlavním cílem je sladit právní úpravu pojišťovnictví s požadavky práva Evropské unie - především se směrnicemi o zajištění a o kvalifikovaných účastech - a její celková modernizace. S ohledem na zásadní reformu evropské regulace pojišťovnictví v rámci směrnice o solventnosti (Solvency II), schválené letos na jaře, však představuje nový zákon pouze jakýsi mezistupeň. Během příštích dvou let proto bude významně novelizována regulace celého odvětví. Zejména v oblasti požadavků na vnitřní kontrolní a řídicí systém, stanovení technických rezerv a způsobu jejich umisťování, pravidel solventnosti a systému dohledu pojišťoven a zajišťoven v EU.

Povolovací procedura

Největší novinku přináší zákon u zajišťoven. Zavádí novou povolovací proceduru a detailně upravuje pravidla pro jejich činnost. Podrobně člení požadavky na kapitál zajišťoven podle rozsahu a povahy zajišťovaných rizik. Zákon také upravuje režim přeshraničního působení zajišťoven v rámci EU a poskytování služeb prostřednictvím poboček, jak je obvyklé nejen u pojišťoven, ale i u ostatních odvětví finančního trhu.
Dále upravuje požadavky na tvorbu některých rezerv a pravidel pro finanční umístění. A uvolňuje některé restrikce přípustných aktiv finančního umístění, do kterých mohou pojišťovny a zajišťovny investovat prostředky z technických rezerv. Finanční umístění může nově zahrnovat například nekotované akcie, dluhové cenné papíry a cenné papíry obdobné dluhopisům a akciím či pohledávky za pojistníky a pojišťovacími zprostředkovateli. Česká právní úprava je sice rigidnější než její evropská předloha, ale tuzemské pojišťovny určitě přivítají tuto, byť částečnou liberalizaci.

Podmínky

Uvolnění podmínek pro investování prostředků pojišťoven a zajišťoven doprovází zpřísnění požadavků na jejich vnitřní kontrolní a řídící systém. Zákon vyžaduje, aby byl vytvořen efektivní systém řízení rizik i zaveden vnitřní audit a compliance. Ty mají zvýšit stabilitu fungování pojišťoven a zajišťoven. Zpřísňují se též požadavky na outsourcing a jeho adekvátní smluvní ošetření. Při přechodu na nový režim budou pojišťovny muset provést podrobnou revizi vnitřních procesů, pracovních a kontrolních postupů a systému řízení rizik. Zvýšený důraz se bude klást na oblast operačních rizik včetně právního a reputačního.
Zákon modifikuje podmínky, za nichž mohou pojišťovny poskytující neživotní pojištění uzavírat smlouvy o takzvaném doplňkovém pojištění. To pokrývá i oblasti pojištění, pro něž příslušná pojišťovna nemá povolení. Vůči pojistníkům a zájemcům o pojištění se zavádějí širší informační povinnosti – zejména u nabídek investičního životního pojištění. Pojišťovny musejí klienty informovat například o investičních rizicích či o odkupném a o způsobu jeho stanovení. Dále budou povinné průběžně informovat pojistníky o vývoji investic v rámci příslušného pojištění. Rozšiřují se i informační povinnosti pojišťoven a zajišťoven vůči ČNB. A také okruh informací, jež pojišťovny povinně uveřejňují a zpřístupňují veřejnosti - například o kvalifikované účasti.

Času není nazbyt

Novelizováno je i mnoho dalších předpisů. Například v zákoně o pojistné smlouvě se doplňuje výslovná zásada rovného zacházení v rámci uzavírání a plnění z pojištění. A požadavek na podrobné informování o investičním rizicích pojistníka či na pravidelné informování o vývoji hodnoty podkladových investic u investičního životního pojištění.
Nová právní úprava pojišťovnictví nabude účinnosti 1. ledna 2009. Pro některé povinnosti je pak stanoveno další přechodné období. Pojišťovnictví se tedy může připravit na fungováním v novém režimu. Vzhledem k rozsahu změn však není času nazbyt.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít