zavřít

Ty to zvládneš.cz - ÚNAVA ŘIDIČŮVýběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Británie představí na EXPO 2020 interaktivní Pavilon poezie

Britský pavilon se na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji stane místem, z něhož…

Rozhovor: K čemu je dobré vzdělání LL.M. a MBA?

Tituly MBA či LL.M. za jménem poutají pozornost. Absolvováním profesního vzdělání si…

Na Bořislavce bude stát umělecké dílo Federika Díaze

Kancelářské a obchodní centrum Bořislavka přinese letos Praze 6 nejen výraznou a světově…

Jiří Hynek
Jiří Hynek
Autor: reprofoto ČT

Šlachtův novinář Jiří Hynek aneb Česká televize jako nástroj politického boje

18. listopadu 2015, 22:00 - Jiří Sezemský
Jiří Hynek
Jiří Hynek
Autor: reprofoto ČT
18. listopadu 2015, 22:00

Investigativní redaktor České televize Jiří Hynek v posledních dvou týdnech otevřel dvě kauzy mířící na sociální demokracii.

Na tom by nebylo nic divného, pokud by z jeho minulého působení nevznikaly pochybnosti, že se věnuje jen vybraným případům, zatímco jiné ignoruje.

Jiří Hynek otevřel olomouckou kauzu v režii dua Šlachta-Ištvan. Česká televize poskytla záběry z domovních prohlídek, do éteru byly vypuštěny následně mnohokrát opakované záběry Ivana Langera vedeného zakuklenými policisty. Tyto záběry zarámovaly celou akci, aby jí dodaly patřičný punc důležitosti, i když následně vyšlo najevo, že bývalý ministr vnitra nebyl z ničeho obviněn, a Hynkem vypuštěnou dezinformaci, že se zásah týkal solární elektrárny Ševětín, popřel samotný Šlachta.

Olomoucká kauza

Později vyšlo najevo, že je do této kauzy zapletený i olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), který se poté stal jejím hlavním mediálním aktérem. Zároveň se ukazuje, že její roznětkou jsou špatné vztahy mezi místními policisty, kteří začali bojovat mezi sebou nikoli ve stylu „čistí“ proti „zkorumpovaným“, ale „prohnilí“ proti „prohnilým“. V neposlední řadě se odkopalo hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem, který dlouhodobě usiluje o obsazení postu ředitele Generální inspekce ozbrojených složek (GIBS), která je do této kauzy rovněž zatahována.

Tradiční způsob práce ÚOOZ za vedení Roberta Šlachty, tedy co nejširší nasazení odposlechů, které mohou a nemusejí prokazovat trestnou činnost, přitom neskýtá záruku, že všechny konstrukce vytvořené policií a už proslulým Ivem Ištvanem stojí na reálném základě.

GIBS o týden později zasáhla na ÚOOZ a obvinila dva lidi kvůli údajnému přijímání úplatků, podplácení a úniku informací z policejních spisů. Jeden z nich, policista Luděk Vokál, pod Šlachtou pracoval jako vedoucí oddělení. Soud jej následně poslal do vazby, hrozí mu až 12 let vězení. Mediální obrázek o jediném „spravedlivém“ policejním útvaru tak dostal citelnou trhlinu.

Jak se k tomuto vývoji postavil Jiří Hynek? Zatímco o olomoucké kauze dosud Česká televize odvysílala celkem 76 zpráv, z toho patnáct v hlavním zpravodajském pořadu Události, o zásahu GIBS na ÚOOZ informovala pouze ve dvou výstupech. A to ještě velmi specifickým způsobem, přičemž policista ÚOOZ byl obviněný z podobné trestné činnosti jako dva policisté na Olomoucku.

Hynek v reportáži o rivalitě uvnitř policie naopak vystřihl ÚOOZ reklamu, když zdůraznil, že na rozdíl od protikorupční policie vrchní státní zástupci Ištvan a Bradáčová raději spolupracují se Šlachtou.

Němečkův CyberKnife

Den poté, co vyšlo najevo, že Šlachtův útvar je v úzkých, rozehrál Jiří Hynek další kauzu.Policie podle něj zjistila, že ostravská fakultní nemocnice za ředitelování současného ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) předražila nákup přístroje CyberKnife o 65 milionů korun.

Hynek informoval, že podle policejních dokumentů, které má k dispozici, policie zadržela na účtu jedné firmy, která zdánlivě nemá s nákupem přístroje nic společného, částku zhruba osm milionů korun. Má to být výnos z trestné činnosti právě v kauze nákupu kybernetického nože, který se používá v onkologii,“ uvedl Hynek v České televizi.

Pro dokreslení: Trestní oznámení v této věci loni podal ministr financí Andrej Babiš. Ministr Němeček tato obvinění odmítl a dodal, že dosud nikdo není obviněn. Může to být náhoda, ale načasování této kauzy také může znamenat snahu překrýt problém Šlachtova útvaru, se kterým má Jiří Hynek podle zdrojů zevnitř České televize mimořádně nadstandardní vztahy. Se Šlachtou a jeho lidmi se podle nich schází v jedné restauraci na Zbraslavi.

Obě Hynkem rozehrané kauzy vydatně zužitkoval především Babišův tisk. Téma Němečkův CyberKnife uchopil zejména deník Dnes dvěma bombastickými články Nůž na krku ministra Němečka a Ministrův podpis. Andrej Babiš zprávu o posunu ve vyšetřování komentoval slovy, že to bylo jasné od počátku“.

Nejsou to jediné případy, které svědčí o jisté synergii zdrojů Jiřího Hynka z České televize a Babišova tisku. O tom svědčí několik kauz Lidových novin a deníku Dnes, kterým se z televizních stanic věnovala téměř výhradně jen Česká televize. U těchto případů jsou patrné stopy zájmu majitele Mafry Andreje Babiše, ať už v politické, či obchodní rovině.

Patří sem zejména kauza Oleo Chemical, tedy továrny vyrábějící biopaliva druhé generace, o kterou měl majitel Agrofertu zájem už před několika lety. Podle řady indicií tento zájem nadále trvá. Česká televize v režii Jiřího Hynka se Oleo Chemical zatím věnovala v celkem 35 zprávách, z toho v šestnácti hlavních večerních zpravodajských relacích.

Zatím nepřekonaným výkonem Jiřího Hynka a České televize zůstávají kauzy spojované s pádem vlády v červnu 2013, které Babiše vynesly k moci. Česká televize jim věnovala minimálně 800 zpráv a reportáží, samotný Hynek měl vstupy v 65 večerních Událostech.

O postupu vyšetřování byl velmi dobře informován, pečlivě nevynechal jediný výslech, což je i vzhledem k potenciálně nižší společenské nebezpečnosti Ištvanových větví velmi neobvyklé. Česká televize této kauze, která zatím po více než dvou letech nemá avizované výsledky odhalení obří korupce, věnovala zdaleka nejvíce prostoru ze všech médií.

Hynek ignoruje kauzy spojované s ANO

Při hodnocení Hynkovy práce je nutné vzít v potaz nejen to, kterým kauzám se věnuje, ale i to, které zároveň pomíjí. Tento velmi agilní novinář, který neváhá kvůli Krejčířově trestné činnosti opakovaně navštěvovat Jihoafrickou republiku, se nevěnoval jedinému případu spojovanému s hnutím ANO. A ne že by se nenašly.

Nejvýznamnějším aktuálním případem spojovaným s hnutím ANO je kauza Agrotec, Babišovy firmy podezřelé z manipulací s tendry České pošty. Hynek se nevěnoval ani korupci bývalého hlavního manažera ANO Vladislava Kovala, která dospěla k soudu. Pominul i další údajně korupční kauzu ministra dopravy Dana Ťoka z doby jeho působení ve firmě Skanska, kterou otevřel kolega z veřejnoprávního Českého rozhlasu Janek Kroupa. V nedávné minulosti by to bylo zcela automatické. Tento nezájem specialisty na kriminální činnost je opravdu pozoruhodný i v souvislosti s tím, že se jinak věnuje i desítkám okrajových případů, které nemají širší dopad.

Cílené mediální kampaně

Někteří policisté jsou dnes stíháni, že nelegálně vynášeli informace ze živých spisů nepovolaným osobám. Těmito nepovolanými osobami nejsou vybraní novináři? Není jí ani redaktor veřejnoprávního média, který se v živém vstupu chlubí, že má k dispozici policejní spis olomoucké kauzy, zatímco obviněný hejtman Rozbořil dosud neměl možnost se s ním seznámit?

U zaměstnance veřejnoprávního média, které má mít punc serióznosti, je iniciace cílených mediálních kampaní velmi na pováženou. Zvláště pokud se nelze zbavit dojmu, že nahrávají jednomu konkrétnímu politickému hnutí a jeho majiteli.

Autor je redaktorem Svobodného fóra


Čtěte také

Události  Důl Lazy

Jak z Lazů udělat Helsinky: Ostravsko se připravuje na éru bez uhlí

Z těžební krajiny mezi Karvinou, Orlovou a Havířovem má vzniknout „malé Finsko“. Odvážné…

před 49 minutami

Ondřej Stratilík

Šest smutných roků. Obrana stále rozdýchává Stropnického nicnedělání

Tento týden si připomínáme jedno neveselé výročí. Ve čtvrtek 29. ledna to bude už šest…

před 54 minutami

 Předseda Českého telekomunikačního úřadu Jaromír Novák

Šéf telekomunikačního úřadu rezignoval. Vadí mu postup ministerstva ohledně aukce kmitočtů

Předseda Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromír Novák dnes rezignoval. Důvodem je…

před 1 hodinou

 Podnikatel, ilustrační foto

Podnikatelů v Česku ubylo. Činnost ukončilo 45 tisíc lidí, další byli vymazáni z registru

Počet podnikatelů v Česku se loni snížil o 20 tisíc. Začalo podnikat téměř 60 tisíc lidí.…

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Koronavirus tlačí dolů ceny akcií i ropy, zlato naopak zdražuje

Čínský jüan dnes sestoupil na třítýdenní minimum kvůli rostoucímu počtu úmrtí v důsledku…

před 2 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Termín pro odevzdání daňového přiznání: v roce 2020?
Lze požadovat odškodné při havárii vozidel MHD?
Penzisté a platba sociálního pojištění
Zvýšení minimální mzdy daňovým pohledem
Jak vypočítat daň z nemovitých věcí v daňovém přiznání?
Auta
Na české silnice mohou vyjet auta bez řidiče. Už mají…
Ženevský autosalon má náhradu za chybějící značky. Postaví závodní dráhu
KAMAZ vyhrál Dakar na standardních pneumatikách Goodyear
BMW 8 (1990): Tehdejší účetní katastrofa je dodnes překrásné auto
Škoda potvrdila Octavii RS s hybridním pohonem. Odhalí ji už v březnu
Hry pro příležitostné hráče