Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Jaké jsou výhody online půjčky?

Potřebujete doplnit svůj finanční rozpočet, ale do výplaty je daleko? Nebo se objevily…

Objevte e-shop specializovaný na obalové materiály

Dnes už není nic výjimečného vlastnit e-shop či jinak prodávat věci přes internet. Má to…

Let It Roll Open Air 2019 – Rozhovor Zdeněk Souček

Suki, vlastním jménem Zdeněk Souček, je jednou z nejdůležitějších postav české drum…

Jiří Hynek
Jiří Hynek
Autor: reprofoto ČT

Šlachtův novinář Jiří Hynek aneb Česká televize jako nástroj politického boje

18. listopadu 2015, 22:00 - Jiří Sezemský
Jiří Hynek
Jiří Hynek
Autor: reprofoto ČT
18. listopadu 2015, 22:00

Investigativní redaktor České televize Jiří Hynek v posledních dvou týdnech otevřel dvě kauzy mířící na sociální demokracii.

Na tom by nebylo nic divného, pokud by z jeho minulého působení nevznikaly pochybnosti, že se věnuje jen vybraným případům, zatímco jiné ignoruje.

Jiří Hynek otevřel olomouckou kauzu v režii dua Šlachta-Ištvan. Česká televize poskytla záběry z domovních prohlídek, do éteru byly vypuštěny následně mnohokrát opakované záběry Ivana Langera vedeného zakuklenými policisty. Tyto záběry zarámovaly celou akci, aby jí dodaly patřičný punc důležitosti, i když následně vyšlo najevo, že bývalý ministr vnitra nebyl z ničeho obviněn, a Hynkem vypuštěnou dezinformaci, že se zásah týkal solární elektrárny Ševětín, popřel samotný Šlachta.

Olomoucká kauza

Později vyšlo najevo, že je do této kauzy zapletený i olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), který se poté stal jejím hlavním mediálním aktérem. Zároveň se ukazuje, že její roznětkou jsou špatné vztahy mezi místními policisty, kteří začali bojovat mezi sebou nikoli ve stylu „čistí“ proti „zkorumpovaným“, ale „prohnilí“ proti „prohnilým“. V neposlední řadě se odkopalo hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem, který dlouhodobě usiluje o obsazení postu ředitele Generální inspekce ozbrojených složek (GIBS), která je do této kauzy rovněž zatahována.

Tradiční způsob práce ÚOOZ za vedení Roberta Šlachty, tedy co nejširší nasazení odposlechů, které mohou a nemusejí prokazovat trestnou činnost, přitom neskýtá záruku, že všechny konstrukce vytvořené policií a už proslulým Ivem Ištvanem stojí na reálném základě.

GIBS o týden později zasáhla na ÚOOZ a obvinila dva lidi kvůli údajnému přijímání úplatků, podplácení a úniku informací z policejních spisů. Jeden z nich, policista Luděk Vokál, pod Šlachtou pracoval jako vedoucí oddělení. Soud jej následně poslal do vazby, hrozí mu až 12 let vězení. Mediální obrázek o jediném „spravedlivém“ policejním útvaru tak dostal citelnou trhlinu.

Jak se k tomuto vývoji postavil Jiří Hynek? Zatímco o olomoucké kauze dosud Česká televize odvysílala celkem 76 zpráv, z toho patnáct v hlavním zpravodajském pořadu Události, o zásahu GIBS na ÚOOZ informovala pouze ve dvou výstupech. A to ještě velmi specifickým způsobem, přičemž policista ÚOOZ byl obviněný z podobné trestné činnosti jako dva policisté na Olomoucku.

Hynek v reportáži o rivalitě uvnitř policie naopak vystřihl ÚOOZ reklamu, když zdůraznil, že na rozdíl od protikorupční policie vrchní státní zástupci Ištvan a Bradáčová raději spolupracují se Šlachtou.

Němečkův CyberKnife

Den poté, co vyšlo najevo, že Šlachtův útvar je v úzkých, rozehrál Jiří Hynek další kauzu.Policie podle něj zjistila, že ostravská fakultní nemocnice za ředitelování současného ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) předražila nákup přístroje CyberKnife o 65 milionů korun.

Hynek informoval, že podle policejních dokumentů, které má k dispozici, policie zadržela na účtu jedné firmy, která zdánlivě nemá s nákupem přístroje nic společného, částku zhruba osm milionů korun. Má to být výnos z trestné činnosti právě v kauze nákupu kybernetického nože, který se používá v onkologii,“ uvedl Hynek v České televizi.

Pro dokreslení: Trestní oznámení v této věci loni podal ministr financí Andrej Babiš. Ministr Němeček tato obvinění odmítl a dodal, že dosud nikdo není obviněn. Může to být náhoda, ale načasování této kauzy také může znamenat snahu překrýt problém Šlachtova útvaru, se kterým má Jiří Hynek podle zdrojů zevnitř České televize mimořádně nadstandardní vztahy. Se Šlachtou a jeho lidmi se podle nich schází v jedné restauraci na Zbraslavi.

Obě Hynkem rozehrané kauzy vydatně zužitkoval především Babišův tisk. Téma Němečkův CyberKnife uchopil zejména deník Dnes dvěma bombastickými články Nůž na krku ministra Němečka a Ministrův podpis. Andrej Babiš zprávu o posunu ve vyšetřování komentoval slovy, že to bylo jasné od počátku“.

Nejsou to jediné případy, které svědčí o jisté synergii zdrojů Jiřího Hynka z České televize a Babišova tisku. O tom svědčí několik kauz Lidových novin a deníku Dnes, kterým se z televizních stanic věnovala téměř výhradně jen Česká televize. U těchto případů jsou patrné stopy zájmu majitele Mafry Andreje Babiše, ať už v politické, či obchodní rovině.

Patří sem zejména kauza Oleo Chemical, tedy továrny vyrábějící biopaliva druhé generace, o kterou měl majitel Agrofertu zájem už před několika lety. Podle řady indicií tento zájem nadále trvá. Česká televize v režii Jiřího Hynka se Oleo Chemical zatím věnovala v celkem 35 zprávách, z toho v šestnácti hlavních večerních zpravodajských relacích.

Zatím nepřekonaným výkonem Jiřího Hynka a České televize zůstávají kauzy spojované s pádem vlády v červnu 2013, které Babiše vynesly k moci. Česká televize jim věnovala minimálně 800 zpráv a reportáží, samotný Hynek měl vstupy v 65 večerních Událostech.

O postupu vyšetřování byl velmi dobře informován, pečlivě nevynechal jediný výslech, což je i vzhledem k potenciálně nižší společenské nebezpečnosti Ištvanových větví velmi neobvyklé. Česká televize této kauze, která zatím po více než dvou letech nemá avizované výsledky odhalení obří korupce, věnovala zdaleka nejvíce prostoru ze všech médií.

Hynek ignoruje kauzy spojované s ANO

Při hodnocení Hynkovy práce je nutné vzít v potaz nejen to, kterým kauzám se věnuje, ale i to, které zároveň pomíjí. Tento velmi agilní novinář, který neváhá kvůli Krejčířově trestné činnosti opakovaně navštěvovat Jihoafrickou republiku, se nevěnoval jedinému případu spojovanému s hnutím ANO. A ne že by se nenašly.

Nejvýznamnějším aktuálním případem spojovaným s hnutím ANO je kauza Agrotec, Babišovy firmy podezřelé z manipulací s tendry České pošty. Hynek se nevěnoval ani korupci bývalého hlavního manažera ANO Vladislava Kovala, která dospěla k soudu. Pominul i další údajně korupční kauzu ministra dopravy Dana Ťoka z doby jeho působení ve firmě Skanska, kterou otevřel kolega z veřejnoprávního Českého rozhlasu Janek Kroupa. V nedávné minulosti by to bylo zcela automatické. Tento nezájem specialisty na kriminální činnost je opravdu pozoruhodný i v souvislosti s tím, že se jinak věnuje i desítkám okrajových případů, které nemají širší dopad.

Cílené mediální kampaně

Někteří policisté jsou dnes stíháni, že nelegálně vynášeli informace ze živých spisů nepovolaným osobám. Těmito nepovolanými osobami nejsou vybraní novináři? Není jí ani redaktor veřejnoprávního média, který se v živém vstupu chlubí, že má k dispozici policejní spis olomoucké kauzy, zatímco obviněný hejtman Rozbořil dosud neměl možnost se s ním seznámit?

U zaměstnance veřejnoprávního média, které má mít punc serióznosti, je iniciace cílených mediálních kampaní velmi na pováženou. Zvláště pokud se nelze zbavit dojmu, že nahrávají jednomu konkrétnímu politickému hnutí a jeho majiteli.

Autor je redaktorem Svobodného fóra


Čtěte také

Pražské letiště

Letiště Praha z tendru na skenery vyloučilo Huawei a ZTE, kvůli varování od NÚKIB

Letiště Václava Havla vyloučilo z výběrového řízení na sedm celotělových skenerů čínské…

23. srpna 2019

Události  Zásah policistů z NCOZ, ilustrační foto

Policie obvinila exnáměstka civilní rozvědky Blahuta. Provedla u něj domovní prohlídku

Policie dnes obvinila bývalého náměstka Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI)…

23. srpna 2019

 Myslivci - ilustrační foto

Více než malé množství zvěřiny. Myslivci budou moci prodávat více masa

Myslivci by nově mohli prodávat více zvěřiny do obchodů, na trzích nebo rovnou…

23. srpna 2019

Události  Požár pralesa v Brazílii

Brazílie čelí kritice za požáry v Amazonii. Macron obvinil Bolsonara ze lhaní

Postoj brazilské vlády k lesním požárům v Amazonii vyvolal diplomatickou roztržku s…

23. srpna 2019

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová

Maláčová částečně uspěla. Ministerstvo práce dostane z rozpočtu o 5,9 miliardy korun více

Ministerstvo práce by mělo mít příští rok na výdaje o 5,9 miliardy korun více, než mu v…

23. srpna 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Sami jsme šťastní, ale ostatní nemusíme
E-mail – dobrý sluha, nebo zlý pán?
Jak může evidence na úřadu práce zvýšit důchod?
V práci se vám nelíbí? Tak ji změňte
Je Česko kryptoměnovou těžební velmocí? Jak začít těžit?
Auta
Lynk & Co 03 Cyan je čtyřválcová předokolka, která na Ringu…
Porsche Taycan ukázalo své v podstatě poslední tajemství. Podívejte se, jak vypadá uvnitř
Kvíz: Uhodnete model auta na fotce?
Auto jako kafe: V Británii testují možnost koupit nový automobil na ulici v automatu
Videodojmy: Yamaha Niken
Hry pro příležitostné hráče