Skupině SynBiol, které patří majitel Čapího hnízda, loni stouply tržby o třetinu na více než pět miliard korun - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Skupině SynBiol, které patří majitel Čapího hnízda, loni stouply tržby o třetinu na více než pět miliard korun

, čtk,

Skupina SynBiol, která mimo jiné vlastní firmu Imoba, majitele Farmy Čapí hnízdo, loni snížila zisk o 51 procent na 19,7 milionu korun. Konsolidované tržby vzrostly o 30 procent na více než pět miliard korun, uvedla společnost ve výroční zprávě umístěné ve Sbírce listin.

Skupinu SynBiol, podobně jako koncern Agrofert, vložil premiér Andrej Babiš předloni v únoru do svěřenských fondů. Skupina se předloni dostala do zisku 40,4 milionu korun, o rok dřív byla ve více než 181milionové ztrátě.

„Výkonnost jednotlivých společností skupiny je na dobré úrovni – i nadále dochází k rozšiřování segmentů, ve kterých skupina podniká – v roce 2018 zejména segmentu nemovitostí, obchodu a letecké mechaniky,“ stojí v dokumentu. Skupina loni zaměstnávala v průměru 2092 lidí, meziročně o 401 více. Firmy z konsolidačního celku loni neobdržely dotace.

Měl by Andrej Babiš kvůli kauze Čapí hnízdo odejít z politiky?

Firma loni prodala mimo jiné podíl ve společnosti Portal investment, sloučila firmu Panda media s Imobou a přes Hartenberg Holding nakupovala podíly v Avia Prime. „V rámci činností dceřiné společnosti Imoba je provozováno rozsáhlé ekocentrum, jehož smyslem je především osvětová a edukační činnost v oblasti ekologických témat či vztahu k životnímu prostředí. Ekocentrum každoročně navštíví tisíce dětí různého věku,“ píše skupina o Čapím hnízdě.

Samotná Imoba měla loni podle své výroční zprávy obrat 622,5 milionu, meziročně šlo o 125,7procentní nárůst. Nárůst byl způsoben hlavně prodejem části projektu Park Resort Průhonice. Firma byla po zdanění v 18,7milionové ztrátě po 401milionovém předloňském zisku.

Žalobce Jaroslav Šaroch letos zastavil trestní stíhání Babiše a dalších aktérů kauzy Čapí hnízdo. Nejvyšší státní zastupitelství rozhodnutí prozkoumává, o případném znovuobnovení případu by měl nejvyšší žalobce Pavel Zeman rozhodnout letos.

Čapí hnízdo
Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. O rok později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert. Farmu nyní vlastní společnost Imoba, která loni spornou dotaci státu vrátila.

V kauze čelili vedle Babiše obvinění premiérova manželka Monika, děti Adriana Bobeková a Andrej Babiš, švagr Martin Herodes a rovněž bývalí členové společnosti Farma Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál. Část, která se týkala premiérova syna, byla na jaře vyloučena k samostatnému řízení. Web Seznam zprávy na konci října uvedl, že policie navrhla jeho stíhání také zastavit.

Svěřenský fond AB private trust I, ve kterém je mimo jiné 90 procent Agrofertu, spravuje Zbyněk Průša. Protektory fondu jsou Alexej Bílek, Václav Knotek a Monika Babišová.

Dále čtěte:

Komentář: Agrofert ukázal, že má co skrývat

Zadlužení Agrofertu u bank prudce narostlo, dosahuje už 44 miliard

Agrofert omezí investice, zaměří se na snížení dluhů

Babišův střet zájmů: auditoři EU zkoumají dokumenty ve Státním zemědělském fondu

Ohodnoťte tento článek
Diskuze