Skryté půvaby Itálie

30. července 2011, 10:39 - Jan Herzán
30. července 2011, 10:39

Mezi méně známé, ale o to krásnější kouty Itálie patří Apulie. Zdobí ji krásné středověké stavby, lze tam navštívit i velmi rozlehlé jeskyně a labužníky potěší skvělé místní jídlo.

Foto: Eva Herzánová

Oblast zvanou Apulie naleznete v jihovýchodní části Itálie. Má skoro 800 kilometrů dlouhé pobřeží omývané Jaderským a Jónským mořem. Najdete tu například hrad Castel del Monte, který je považován za jednu z nejzáhadnějších staveb země a nejkrásnější necírkevní stavbu v celém regionu. Nelze ho přehlédnout, protože na celé náhorní plošině zvané Le Murgie nenajdete vyšší kopec, na kterém by byla postavena významnější stavba. Tento „stavební zázrak“ má původ ve 13. století a vyznačuje se osmiúhelníkovým půdorysem a gotickými klenbami. Od roku 1996 je chráněnou památkou UNESCO.

Evropská Afrika?

Jih Itálie je naprosto odlišný od severní části země. Setkáte se i s tvrzením, že vše od Říma dolů je už „evropskou Afrikou“, zejména kvůli odlišnější mentalitě obyvatel. Jižní Itálie je pomyslně oddělena od zbytku státu jak svými dějinami a hospodářstvím, tak tradicemi. Kvůli méně rozvinutému hospodářství a vidině lepšího života se mnoho lidí narozených na jihu stěhuje na sever buď za prací, či kvůli vzdělání. Proti této migraci vystupuje takzvaná Liga Severu, která se snaží zasadit o odtržení a osamostatnění severní části země. Přesto je návštěva jihu (Italy nazývaného Mezzogiorno neboli země poledního slunce) nezapomenutelným zážitkem. Projížďka nespoutanou krajinou, malebnými vesničkami a setkání s místními obyvateli vás pozitivním způsobem „nutí“ se sem pravidelně vracet.

Nedaleké město Ostuni je známé díky vynikající chuti a kvalitě olivového oleje a bílými domky připomínajícími známé řecké vesničky. La Citta Bianca, jak městu říkají místní starousedlíci, na první pohled působí ospalým až nudným dojmem, protože podobných měst najdete v Itálii tisíce. Z omylu vás vyvede až večerní procházka úzkými uličkami středověkého centra města.

Kdo nemá střechu, neplatí daň

Další zajímavostí je městečko Alberobello (rovněž památka na seznamu UNESCO), kde se dochovalo nejvíce kamenných kruhových staveb, tolik typických pro celou oblast Apulie. V obydlích zvaných trulli kdysi žili místní pastevci s rodinami. Nejzajímavější je patrně jejich střecha ve tvaru kamenných úlů. Zdejší zemědělci stavěli střechy z plochých kamenů kladených na sebe proto, že to byl levný stavební materiál a střechu bylo možné velmi rychle postavit a znovu rozebrat. Lidé se tak vyhnuli placení daní z nemovitosti, kterou byl povinen odvádět každý, kdo přebýval ve stavení s pevnou střechou. Dnes už je Alberobello hlavně turistickou atrakcí a ve zdejších trulli najdete nejrůznější obchůdky, kavárny, restaurace a malé penziony.

Apulie

Oblast Apulie (italsky Puglia) se nachází na jihovýchodě Apeninského poloostrova a na mapě Itálie připomíná podpatek. Je to suchá oblast s minimem dešťových srážek. Vnitrozemí není příliš hornaté, spíše je tvoří nevysoké kopce porostlé olivovníky, mandlovníky a pomerančovníky. Nejzajímavějšími turistickými místy jsou krasová jeskyně Grotte di Castellana, města Ostuni, Lecce, Bari, tajemný hrad Castel del Monte a pohádková vesnice Alberobello s takzvanými trullými domy. V Apulii ale najdete daleko více zajímavých míst a její návštěva ve vás zanechá plno krásných zážitků a vzpomínek. Další informace nejenom o Itálii najdete na cestovatelském webu www.countrypic.cz.

  • *Jak se tam dostanete Z Prahy létá pravidelný letecký spoj přímo do Bari. Můžete také letět do Říma a Neapole a odtud se vydat vlakem do Lecce či Bari. Kde se můžete ubytovat Pokud se do Apulie vydáte autem, jistě oceníte možnost ubytovat se v některém ze stovek kempů na plážích lemujících východní pobřeží.

Tři hodiny v jeskyni

Především milovníkům pamětihodností se bude líbit Bari, které je hlavním městem Apulie. Při svých toulkách jistě zabloudí například k bazilice svatého Mikuláše, která představuje jednu z prvních normanských duchovních staveb. Nepřehlédnutelná je zejména díky vysokému štítu a postranním věžím. Vstupní portál je typickou ukázkou románského stylu, ale výzdoba nese i znaky arabské, byzantské a antické inspirace. Za pozornost stojí oltářní baldachýn, který pochází z 12. století, nebo o 100 let starší biskupský stolec. Ostatky sv. Mikuláše – patrona Ruska, dětí a námořníků, jemuž je bazilika zasvěcena – najdete v místní kryptě.

Máte-li rádi trochu dobrodružství, dejte raději přednost spíše Grotte di Castellana, největším krápníkovým jeskyním v Itálii. Teplota uvnitř slují nepřesáhne ani v letních parnech 15 stupňů Celsia. Nejdelší prohlídkový okruh trvá skoro tři hodiny a měří dva kilometry, což by bez teplého oblečení vydrželi jen největší otužilci. Na konci trasy v jeskyni Grotte Bianca se naskytne nádherný pohled na různě tvarované krápníky, z nichž některé připomínají lidské postavy.

Nejjižnějším cípem Apulie je mys a stejnojmenné město Santa Maria di Leuca. Nejnavštěvovanější jsou již zdálky viditelný maják a nedaleká bazilika. Ve městě Otranto najdete aragonskou pevnost a katedrálu, kde jsou za skleněnou vitrínou uchovány ostatky původních obyvatel, kteří zde v 15. století hledali úkryt před invazí Turků. Citlivějším povahám lze pak doporučit zdejší rybí bary a restaurace.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít