Skorosuverén Klaus

25. září 2009, 13:35 - Martin Shabu
25. září 2009, 13:35

Jednání českého prezidenta se neshoduje s nezávislým rozhodováním hlavy suverénního státu

Až doposud se zdálo, že Václav Klaus řídí své kroky výhradně na základě vlastního úsudku. Na něm pak neochvějně setrvává (viz jeho výroky ke klimatickým změnám). Jiným příkladem budiž neohrožený Klausův postoj odmítající Lisabonskou smlouvu.
Již delší dobu se spekulovalo o existenci dopisu, v němž David Cameron, vůdce britských konzervativců, vyzývá českého prezidenta k vyčkání s ratifikací „Lisabonu“. Minulý týden potvrdil pravost psaní jak sekretariát Konzervativní strany, tak Klaus. Pokud Češi „vydrží“ do jara příštího roku, mohou se spolehnout, že v případě vítězství konzervativců v parlamentních volbách vypíše nový ministerský předseda k lisabonské smlouvě referendum. Cameron má k funkci britského premiéra velice blízko a Britové by reformní smlouvu ve všelidovém hlasování nejspíše odmítli. „Český král“ tak v šachovnici britské politiky vehementně Cameronovi pomáhá splnit předvolební slib, totiž udělat vše pro odmítnutí této smlouvy.
Není náhoda, že informace o dopise a jeho pravosti unikly necelé dva týdny před druhým referendem v Irsku. Ostrované se mají opět rozhodnout, zda pro ně nakonec není Lisabonská smlouva přeci jen výhodná, zejména v ekonomicky turbulentním období. Převažuje lehký optimismus, že se tak skutečně stane. To nyní nutí všechny euroskeptiky spojit síly a ukázat Irům, že se nemusejí bát říci ne. Václav Klaus vždy rád prohlašoval, že se malé země Bruselu mají bát, neb je každá další smlouva připravuje o státní suverenitu. V tomto kontextu připomíná prodlužování ratifikace Lisabonské smlouvy z jeho strany velký kabaret. Český prezident v něm hraje na housle darované Cameronem. Evropa nás opakovaně vyzývá, abychom přestali hrát falešně a mimo rytmus, nebo na to můžeme také doplatit. Z hradního kabaretu se však ozývá: „My se nebojíme, máme nového kamaráda a český komisař pro nás stejně není důležitý.“ Tvrdošíjnost takového jednání se příliš neshoduje s nezávislým rozhodováním hlavy suverénního státu, natož s představou respektovaného státníka, kterým by se Klaus rád stal.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kryptoměnová jízda prvních prosincových dní
Už jste natankovali zimní naftu? Pokud ne a teploty klesnou na ?7 °C, můžete mít potíže
Co když zemře kandidát na prezidenta, nebo rovnou prezident?
Převod dovolené z roku 2017 do nového roku
Banky mění hypoteční sazby jak na běžícím pásu
Auta
Renault Sport lákal na velké vánoční překvapení. Výsledek…
„Ostrá“ Škoda Fabia se nakonec jmenuje R5. Na chvíli to bude jediný čtyřválec v nabídce
Jak postupovat při přepisu a odhlášení vozidla
Je vám 760 koní v Chevroletu Corvette ZR1 málo? Hennessey nabízí přes 1200 koní
Ares Panther je reinkarnace De Tomaso Pantera s technikou Lamborghini
Technologie
Předvánoční dávka aktualizací od Microsoftu vyšla. Byly vyřešeny všechny známé problémy
Grim Fandango Remastered je teď zdarma. Stáhněte si legendární adventuru
Vánoční tip: Poslouchejte české koledy po celý den z internetového rádia
AMD vydává „adrenalinový“ ovladač pro Radeony: spousta novinek, OSD, mobilní aplikace
6 tipů na nejlepší přehrávače do obýváku [Vánoce 2017]
Hry pro příležitostné hráče