Skončí Vladimír Dlouhý v čele Hospodářské komory? Překážkou je jeho kandidatura do OECD - Euro.cz

Přihlášení

Skončí Vladimír Dlouhý v čele Hospodářské komory? Překážkou je jeho kandidatura do OECD

,
Skončí Vladimír Dlouhý v čele Hospodářské komory? Překážkou je jeho kandidatura do OECD
Zdroj: Martin Pinkas/Euro

Už ve čtvrtek si největší podnikatelská asociace v Česku zvolí své nové vedení. Dosavadní prezident Hospodářské komory a někdejší ministr či prezidentský kandidát Vladimír Dlouhý ale rozhodně nemá obhajobu svého postu jistou.

Získal silného protikandidáta, viceprezidenta komory Bořivoje Mináře, který v roce 1993 založil společnost Stomix a dnes vede firmu Contechin, která se zabývá dodávkami kompletních technologických celků zejména v oblasti energetiky.

„Dosluhující předseda udělal velký kus práce, ale teď je potřeba převzít pomyslnou štafetu a udělat další věci, pro které mám tu dovednost vyšší já,” tvrdí sebevědomě Minář.

Kdo by měl být v čele Hospodářské komory?

„Jsem dlouholetý podnikatel, vybudoval jsem své podniky od A do Z. Po 21 letech v komoře mám zkušenost i s komorovou sítí,” představuje se Dlouhého vyzyvatel, který může podle informací týdeníku Euro zevnitř Hospodářské komory získat až polovinu z tří set delegátů.

Mnoho členů Hospodářské komory totiž zaskočilo, že se její dosavadní prezident Vladimír Dlouhý přihlásil do klání o nového generálního tajemníka OECD. I jeho vyzyvatel Bořivoj Minář mu vyčítá, že pokud by na jaře ve volbě nového šéfa této mezinárodní organizace uspěl, jeho další působení v komoře to prakticky vylučuje.

„Slyším z mnoha stran, že je čas na změnu. Nejsem sám, kdo nechápe, proč pan Dlouhý kandiduje, ale respektuji to,” tvrdí Minář.

Vladimír Dlouhý ale svou obhajobu postu prezidenta Hospodářské komory brání mimo jiné tím, že šance prosadit se v OECD je velmi omezená. „Je tam silný americký kandidát. A myslím, že velké slovo budou mít i kandidáti z Asie,” říká dosavadní šéf komory. 

V obou svých kandidaturách kolizi nevidí. „Samotná kandidatura do OECD není v rozporu s výkonem funkce prezidenta Hospodářské komory. Kandidatura mi neznemožní, abych dál pracoval s plnou razancí pro Hospodářskou komoru,” míní Dlouhý a připomíná, že má na své straně představenstvo Hospodářské komory, které se ho letos na jaře zastalo a kandidaturu do OECD mu umožnilo.

Bořivoj Minář si přesto myslí, že Dlouhý není pro komoru tím správným zástupcem. „Nebylo z jeho strany možné očekávat nějakou razanci vůči politikům. Ti lidé, vůči kterým by se měl vymezit, jsou jeho bývalí kolegové či podřízení. Bývalý politik prostě nemůže být zástupcem podnikatelské samosprávy,” podotýká Minář.

Dlouhý odmítá, že by jeho politická minulost negativně ovlivňovala zastávání zájmů podnikatelů. „Je absurdní nás kritizovat, že jsme byli na vládu měkcí v době koronavirové. Jestli byla komora někdy vidět, tak to bylo právě v uplynulých měsících,” říká.

Tak napjatou volbu prezidenta Hospodářské komory tato asociace ještě nezažila. Navíc další bývalý politik kandiduje na pozici viceprezidenta Hospodářské komory. Je jím dosavadní šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza, někdejší „pan Evropa” neboli státní tajemník pro evropské záležitosti v Sobotkově vládě.