Škodu Praha si kvůli projektu vodní elektrárny najal nejbohatší Gruzínec - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Škodu Praha si kvůli projektu vodní elektrárny najal nejbohatší Gruzínec

,
Škodu Praha si kvůli projektu vodní elektrárny najal nejbohatší Gruzínec
Zdroj: Archiv

Škoda Praha je v projektu vodní elektrárny partnerem investora, jímž je fond nejbohatšího Gruzínce a bývalého politika Bidziny Ivanišviliho. „Investorovi pomáháme při výběru dodavatelů pro elektrárnu, například jsme připravovali tendrové podklady, a po uzavření smluv dohlížíme na řádné plnění závazků ze strany těchto dodavatelů,“ řekl týdeníku Euro Andrej Žiarovský, člen představenstva a ředitel úseku Realizace Škody Praha.

Celkové investice v projektu dosáhnou 131 milionů dolarů (3,3 miliardy korun), přičemž hodnota kontraktu Škody Praha podle Žiarovského „přesahuje sto milionů korun“. Škoda Praha, která je dceřinou firmou energetické společnosti ČEZ, se tak kromě tradiční oblasti dodavatele energetických celků etabluje také na trhu poskytování inženýrských služeb investorům a provozovatelům energetických zařízení.


Přečtěte si o úspěchu Škody Praha v jihovýchodní Evropě:

Škoda Praha je blízko miliardové zakázce na stavbu elektrárny v Černé hoře

 Elektrárna Pljevlja Černá Hora


Vodní elektrárna s výkonem 53 megawattů se staví na řece Kura, v horském prostředí v nadmořské výšce 1016 metrů poblíž okresního města Achalciche. Jedná se o špičkovací elektrárnu, tj. zařízení, které dodává veškerou vyrobenou elektrickou energii do gruzínské energetické soustavy v čase odběrových špiček. Dokončena bude na začátku roku 2019 a zásobovat bude zhruba 58 tisíc domácností.

Investorem je gruzínská firma Mtkvari Hesi, která patří do investičního fondu Georgian Co-Investment Fund. Ten byl založen v roce 2013 jako soukromý investiční fond a disponuje šesti miliardami dolarů (151 miliard korun), což je více než třetina gruzínského ročního HDP. Hlavní postavou fondu je gruzínský byznysmen Bidzina Ivanišvili, který sám do fondu vložil miliardu dolarů. Ivanišvili zbohatl v 90. letech v Moskvě při divoké privatizaci státního majetku. V gruzínské politice se začal aktivně angažovat v roce 2012, kdy založil a vedl politické hnutí Gruzínský sen, následně vyhrál volby a od října 2012 do listopadu 2013 byl premiérem. Po vyšetřování neprůhledného financování své strany odstoupil, ale pořád si zachovává podstatný vliv na chod strany, která dosud řídí Gruzii.


Přečtěte si další články autora, ve kterých mapuje oblast českého byznysu:

Fond miliardáře Faita převzal firmu Payment4U

Dubaj: město z písku, v kterém dominují přistěhovalci

Nájezdníci z Východu. České firmy už nejsou na Západě za otloukánky

 Senátor a majitel textilky Juta Jiří Hlavatý


Ohodnoťte tento článek
Diskuze