Škoda Transportation dodá do Helsinek 49 tramvají za 4 miliardy - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Škoda Transportation dodá do Helsinek 49 tramvají za 4 miliardy

, čtk,
Škoda Transportation dodá do Helsinek 49 tramvají za 4 miliardy
Zdroj: čtk

Finský Transtech, dceřiná firma plzeňské skupiny Škoda Transportation, dodá 49 nových moderních tramvají do Helsinek. Celková cena kontraktů přesahuje čtyři miliardy korun. Dopravní podnik v Helsinkách využil opci na 20 nízkopodlažních tramvají pro Helsinky a zároveň podepsal dohodu o záměru dodat dalších 29 tramvají pro novou linku Raide-Jokeri spojující Helsinky a Espoo.

„Dnes jsme uzavřeli kontrakt na dodávku 20 tramvají a smlouvu na dalších 29 vozidel, která by měla nabýt účinnost do konce týdne,“ řekl předseda představenstva Škody Transportation Tomáš Ignačák. Jde o další dvě významné zakázky, které v posledních měsících získala společnost Transtech. Už v říjnu byla vybrána jako dodavatel 15 až 20 tramvají ForCity Smart Artic pro třetí největší finské město Tampere. Celkově by se tak ve Finsku mělo objevit více než 150 tramvají s logem Škoda. „Díky těmto významným úspěchům se ze Škodovky stává velice silný hráč na náročném skandinávském trhu,“ dodal Ignačák.

České stroje se na severu osvědčily

Podle škodováckého viceprezidenta a předsedy představenstva Transtechu Zdeňka Majera má dopravní podnik i cestující v Helsinkách s tramvajemi ForCity Smart Artic velmi dobré zkušenosti. „Oceňují hlavně výkonné topení a design tramvají. Naše vozidla se v náročných severských podmínkách jednoznačně osvědčila,“ uvedl.


ČD chtějí lepší lokomotivy. Přečtěte si více:

Dráhy chtějí lepší lokomotivy, za pronájem dají 1,3 miliardy

Více peněz do vlaků. České dráhy plánují letos zvýšit investice
do modernizace vlaků nejméně na 7,1 miliardy korun, případně až na 8,6 miliardy, pokud
zajistí financování. Loňské investice dráhy odhadují na 5,6 miliardy korun. ČD dokončí
zprovoznění 75 souprav City Elefant a začnou nasazovat 33 motorových vozů RegioShuttle.
Pro dálkovou dopravu firma do poloviny roku nasadí 110 vylepšených rychlíkových vozů.
Bude také pokračovat modernizace 19 dieselových lokomotiv Brejlovec (na snímcích).


„Oceňujeme přístup Transtechu, který při vývoji nových vozidel vycházel z potřeb města a jeho občanů. I díky tomu jsou dosavadní zkušenosti z provozu tramvají ForCity Artic velmi pozitivní,“ uvedl šéf dopravního podniku v Helsinkách Ville Lehmuskoski.

V současnosti je v Helsinkách v provozu 14 tramvají ForCity Smart Artic z 60 objednaných vozidel. První dva vozy byly dodány už v roce 2013 a podrobily se náročným testům. Další nesou od roku 2015 logo Škody Transportation, která v Transtechu koupila kontrolní podíl.

Jednosměrná tříčlánková tramvaj ForCity Smart Artic o rozchodu 1000 milimetrů je plně nízkopodlažní a pojme 125 cestujících, tedy pět osob na metr čtvereční. Má bezbariérový přístup pro vozíčkáře a kočárky.


Přečtěte si, kdo projevil zájem o Škodu Transportation a nabízí až 50 miliard:

Potvrzeno: Číňané chtějí koupit Škodu Transportation. Cena? Až 50 miliard