Evropu čeká dopravně nejnáročnější víkend roku. V Česku dlouhodobě pozor na pátky - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Evropu čeká dopravně nejnáročnější víkend roku. V Česku dlouhodobě pozor na pátky

, red, čtk,
Evropu čeká dopravně nejnáročnější víkend roku. V Česku dlouhodobě pozor na pátky
Zdroj: CC BY-ND 2.0: dmytrok

Evropu čeká jeden z dopravně nejnáročnějších víkendů roku. Ve dvou velkých německých zemích – Bavorsku a Bádensku-Württembersku – začínají školní prázdniny. Zároveň se koná Velká cena Maďarska Formule 1 a organizátorům pražského triatlonu se stejně jako loni povedlo akci naplánovat také na tento víkend. Hrozí tak velké dopravní komplikace a zvýšené riziko nehod. Tématu aktivní i pasivní bezpečnosti na silnicích se věnuje i automobilka Škoda Auto se svou kampaní Bezpečný pátek.

„Kdo tento víkend musí na dálnici, potřebuje enormní trpělivost,“ varuje německý autoklub ADAC. Ve víkendovém provozu na sebe totiž narazí lidé mířící na dovolenou z dvojice jižních spolkových zemí i cestující ze spolkových zemí jako je Sasko, Hesensko nebo Dolní Sasko, kteří se naopak budou vracet zpět, protože zde brzy začne škola. Autoklub proto doporučuje s cestou vyčkat až na úterý nebo středu.

V Německu se varování před zácpami týká prakticky všech hlavních dálničních tahů, zejména pak těch ze severu na jih. Konkrétně jde třeba o dálnice A1 mezi Kolínem nad Rýnem a Hamburkem, A2 mezi Dortmundem a Hannoverem, A7 mezi Hamburkem a Füssenem na hranicích s Rakouskem nebo A9 z Berlína do Mnichova.

Českým řidičům může zkomplikovat situaci silný provoz na německých dálnicích A8, A95 a A96 směřujících z Mnichova k rakouským hranicím. Zácpám zřejmě neunikne ani tato alpská země, v níž se problémy očekávají na dálnici A1 mezi Salcburkem a Vídní i na dálnicích A10 a A13 směrujících k hranicím se Slovinskem, respektive Itálií. Komplikace lze očekávat i na rakouské dálnici A9, která sever země přes Štýrský Hradec spojuje se Slovinskem. Rakouský autoklub ÖAMTC dále varuje před hustou dopravou směrem do Maďarska, neboť v Budapešti se o víkendu koná závod Formule 1, což se nepříznivě projeví na dálnici A4 z Vídně na východ.

Řidiči, kteří by v sobotu chtěli projet skrz Prahu, budou muset počítat s omezeními, která přinese konání pražského triatlonu.

Víkendové dny bývají zátěžovým testem dlouhodobě. Nejtragičtějším dnem na českých silnicích je pátek, kdy řidiči uskutečňují dlouhé jízdy z měst na sklonku pracovního týdne. Roli tak hraje únava. Tématu aktivní a pasivní bezpečnosti se už několik let věnuje automobilka Škoda Auto. Její koncept Bezpečný pátek si klade za cíl zaujmout nejširší veřejnost a připomíná, že za 99,8 procenta úmrtí při dopravních nehodách může člověk.

 Kampaň Bezpečný pátek

Během posledních deseti let analyzovali experti týmu výzkumu dopravní bezpečnosti více než tisíc reálných dopravních nehod a aktivně se podílí na školení a prevenci složek IZS a studentů škol, učitelů i široké veřejnosti. V posledních pěti letech pak mladoboleslavská automobilka podpořila řadu preventivních projektů na podporu dopravní bezpečnosti nejen v lokalitách výrobních závodů částkou 31 milionů korun.

Do konce roku chce Škoda uspořádat několik naučně-vzdělávacích akcí na téma dopravní bezpečnosti a konkrétními kroky napomoci ke snížení nehodovosti na českých silnicích.

Během interaktivního semináře dopravní výuky si žáci i učitelé budou moci vyzkoušet zásady bezpečnosti v silničním provozu, a to v různých modelových situacích, například z pohledu chodce, cyklisty, ale i cestujícího. Během výuky budou použity moderní pomůcky, například virtuální přechod pro chodce.

Dále čtěte:

Přes Indii do Jižní Ameriky. Škoda má plán pro expanzi

Škoda se v rámci VW dostane do skupiny Volume. Bude v ní i se Seatem

Už čtvrté SUV pro Čínu. Škoda představí do konce roku další model pro tamní trh

Škoda investuje do umělé inteligence. Koupila podíl v izraelském startupu Anagog


Ohodnoťte tento článek
Diskuze