Škoda Power: Naše turbíny musejí odolat zemětřesení

05. března 2012, 08:15 - Tomáš Stingl
05. března 2012, 08:15

Společnost Škoda Power před několika týdny dokončila v Chile projekt za víc než miliardu korun. Nainstalovala do elektrárny Mejillones dvě turbíny, které musely být v seismicky aktivní oblasti speciálně zabezpečeny proti zemětřesení.

Foto: Škoda Power

Elektrárna spaluje biomasu a také uhlí, které se těží v chilských dolech. Ty zas pak zpětně zásobuje elektřinou. Byla to zakázka, která je typická pro chilský trh. Ten se točí hlavně kolem těžby surovin. A elektrárna Mejillones, kam dodává techniku firma Škoda Power, je do těžebního kolečka zapojena z obou stran. Spaluje mimo jiné uhlí těžené v chilských dolech. Získanou energii ovšem zas dodává zpět do dolů a pohání tak další těžbu.

Škoda Power před několika týdny v této elektrárně na pobřeží Tichého oceánu zprovoznila dvě nové turbíny o výkonu 165 MW. Celkový finanční objem zakázky byl 1,2 miliardy korun. „Jedním z rozhodujících faktorů pro získání kontraktu byla vynikající reference z provozu naší turbíny o výkonu 150 MW, kterou jsme v této elektrárně instalovali už v roce 1996,“ uvedl generální ředitel firmy Škoda Power Jiří Šmondrk.

Moderní konstrukce nových turbín musela splňovat přísné požadavky na odolnost vůči zemětřesení. Elektrárna totiž stojí v oblasti se zvýšenou seismicitou. Kromě dodávky turbín a generátoru zajišťovala česká firma technický dozor při montáži a uvedení turbín do provozu.

Turbíny už víc než 100 let

Škoda Power je firma s víc než stoletou tradicí výroby parních turbín. Její současné výrobní portfolio zahrnuje parní turbíny v rozpětí výkonů od 10 až do 1 250 MW. Patří tak k předním evropským dodavatelům elektrárenských technologií. V současnosti je součástí skupiny Doosan Power Systems neboli DPS, která dodává elektrárny na klíč a do jejíž produkce patří vedle turbín například také kotle Doosan Babcock.

Elektrárna Mejillones je vybavena moderními fluidními kotli, které spalují vedle uhlí z dolů i biomasu. Energii bude dodávat zejména pro doly Esperanza a Gaby, nacházející se v regionu Antofagasta. Investorem projektu rozšíření původní elektrárny byla firma Suez Andino.

Ve hře jsou další dva tisíce megawattů

Úspěšně odvedená práce by mohla Škodě Power pomoct získat další zakázky. „Projekt Mejillones je pro nás významný nejen z hlediska finančního objemu, ale především jako posílení našich referencí na dynamickém jihoamerickém trhu,“ potvrzuje Jiří Šmondrk.

Daniel Procházka z úseku Nové projekty společnosti Škoda Power podotýká, že jen v samotném Chile Škodovka v současnosti nabízí v rámci vícera projektů energetickou technologii o celkovém instalovaném výkonu 2 000 MW. „Jedním z těchto projektů je rozšíření výkonu právě elektrárny Mejillones o dalších 350 až 700 MW,“ říká Procházka. Firma Doosan Babcock, která je stejně jako Škoda Power členem nadnárodní skupiny DPS, usiluje o dodávky kotlů pro tyto projekty.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít