Škoda Electric dodá do Budapešti 21 trolejbusů za stovky mililionů - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Škoda Electric dodá do Budapešti 21 trolejbusů za stovky mililionů

, čtk,
Škoda Electric dodá do Budapešti 21 trolejbusů za stovky mililionů
Zdroj: Škoda Electric

Škoda Electric dodá do Budapešti dalších 21 trolejbusů. Cenu zakázky firma neuvedla, ale podle odhadů by se měla pohybovat v několika stovkách milionů korun. První vozy tam budou na konci letošního roku, poslední do poloviny 2019.

Kontrakt naváže na dodávku 36 trolejbusů, jehož cena byla zhruba 520 milionů korun, na další desítky vozů má firma opci. Kompletní projekt počítá až se 108 novými trolejbusy, jejichž nákup má být podpořený EU, maďarskou vládou a městem Budapešť. „Zákazník tedy může v následujících letech uplatnit opci na dalších až 72 trolejbusů, celková hodnota kontraktu tak může být až 1,7 miliardy korun,“ uvedl při předání prvních vozů v září 2015 obchodní manažer Pavel Kuch.

„Dopravní podnik v Budapešti je s našimi trolejbusy spokojen, a proto objednal dalších deset dvanáctimetrových a 11 osmnáctimetrových trolejbusů z platné rámcové smlouvy,“ uvedl Kuch.

Škoda Electric uspěla s modelem vozidla, který využívá jízdu na baterie a na části tratí bez vedení slouží jako elektrobus. Řidič přepne na bateriový pohon a může ujet několik kilometrů. Výhodou řešení je možnost dobíjení baterií za jízdy na troleji; není tedy zapotřebí žádná speciální dobíjecí infrastruktura.


Čtěte komentář Pavla Párala: Emilovy děti

 Škoda Plzeň


„Maďarsko patří k našim tradičním teritoriím, vozy ze Škodovky jezdí třeba ve městě Szeged (Segedín). Šlo výhradně o vozy s bateriovým pohonem,“ uvedl Kuch. Další vozy jezdí v Debrecíně.

Nově objednaná vozidla využijí nejmodernější polskou karosérií Solaris Urbino čtvrté generace. Stejné jezdí v Žilině a vyrábí se ještě například do Českých Budějovic a Plzně. „Samozřejmostí je klimatizace prostor pro cestující a řidiče a moderní informační systém,“ řekl Kuch. Trolejbusy mají rovněž kamerový systém, který zajišťuje větší bezpečnost cestujících, a zařízení, které počítá váhu cestujících.

Škoda Transportation dodala za deset let do Maďarska produkty za více než pět miliard korun. Před třemi lety úspěšně zakončila dodávku 31 tramvají pro město Miskolc (Miškovec) a metra pro Budapešť.

Přečtěte si také:

Kde se líhnou miliardáři. Odcházející majitelé Škody Holding vydělali až 50 miliard

PPF může převzít Škodu Transportation, rozhodla Evropská komise

Kellner rozšiřuje telekomunikační impérium: PPF koupila aktiva Telenoru ve čtyřech zemích

Škoda Electric dodá do Litvy elektrovýzbroj pro 41 trolejbusů