Sklizeň obilí bude letos o 3,5 procenta nižší, řepky bude více téměř o čtvrtinu - Euro.cz

Přihlášení

Sklizeň obilí bude letos o 3,5 procenta nižší, řepky bude více téměř o čtvrtinu

, čtk,
Sklizeň obilí bude letos o 3,5 procenta nižší, řepky bude více téměř o čtvrtinu
Zdroj: David Tesař, Mladá fronta

Letošní sklizeň obilí bude o 3,5 procenta nižší než loňská. Zemědělci sklidí 6,62 milionu tun obilovin. Vyplývá to z odhadu Českého statistického úřadu. Před měsícem byl odhad pesimističtější, předpokládal meziroční pokles o 7,5 procenta. Úroda řepky se letos zvýší o 22,8 procenta na 1,407 milionu tun, předchozí odhad počítal s pomalejším růstem.

Podle ekonoma společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy je ale třeba navzdory zlepšení odhadu počítat se zdražením pečiva nebo piva. „Do růstu cen těchto produktů se totiž promítne nejen zdražování klíčových ingrediencí (pšenice, ječmen, slad, chmel), ale také růst cen mezd a energií,“ uvedl. Pivo podle něj letos zdraží v rozsahu do čtyř procent a pečivo maximálně o osm procent.

Nižší produkce obilovin je způsobena nižším očekávaným výnosem a poklesem osevní plochy. Výnos se očekává 5,3 tuny z hektaru, což je o 2,5 procenta méně než loni.

Statistici letos poprvé odhadli také sklizeň kukuřice, brambor, cukrovky, slunečnice, či kukuřice na siláž. Kukuřice na zrno se letos urodí o desetinu méně než loni, rovněž kukuřice na zeleno a siláž bude letos o deset procent méně a sklizeň brambor klesne o 15,7 procenta. Okurek nakládaček se letos urodí proti loňsku polovina.

Předpokládanou úrodu řepky pozitivně ovlivnil vyšší výnos, který proti loňsku stoupne o 17,6 procenta na 3,42 tuny z hektaru. Řepka se v Česku pěstuje na 412 tisících hektarech, což je druhá největší osevní plocha po roce 2013. Tehdy se také sklidilo řepky nejvíce.


Co nás bude živit? Devět miliard lidí může pomoci nakrmit genetická editace potravin

 Sklizeň - ilustrační foto


Odhadovaná produkce plodin vychází z osevních ploch, vývoje počasí během vegetační doby a také z vývoje počasí během sklizně. V letošním roce se pěstitelé potýkají se suchem, které jim podle odhadu Agrární komory ČR způsobilo škody za devět až 11 miliard korun. Zemědělci budou chtít od státu odškodnění mezi dvěma a 2,5 miliardy korun. Největší škody budou na obilovinách, pak u cukrové řepy a chmele kvůli špatné kvalitě. Část chovatelů dobytka se obává, že nebudou mít kvůli nedostatku sena na zimu dostatečnou zásobu krmiva.

Počátkem srpna uvedl představenstva Společenstva mlynářů a pekařů v ČR Jaroslav Chochole, že pečivo a výrobky z pšenice letos podraží. Důvodem je cena pšenice, která kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám vzrostla proti květnu a červnu až o pětinu, řekl tehdy.

Dále čtěte:

Genetika, potraviny a populační růst. Na genetické inženýrství existují odlišné pohledy

Neduživé zrno. Měnící se klima ničí český slad

V Česku přestala mizet bramborová pole. Díky novým skladům

Přestali jsme uvažovat selským rozumem, říká ekolog Josef Fanta

V Německu hnije úroda. Nemá ji kdo sklízet


Diskuze