Sklenáři a pokrývači vymírají

25. února 2008, 00:00 - Jiří Němeček
25. února 2008, 00:00

ŘEMESLNÍCI V PRAZE - Za pár let může být hlavní město bez vlastních sklářů nebo pokrývačů. Magistrát i zástupci podnikatelů bijí na poplach – současná generace řemeslníků pomalu nemá komu předat své zkušenosti.

Nedostatek kvalifikovaných pracovníků se začíná projevovat i v hlavním městě. „Zde je nejhorší stav ve stavebnictví, strojírenství, některých potravinářských oborech a v oblasti služeb,“ vyjmenovává problematická místa náměstkyně pražského primátora Marie Kousalíková.

V současné době se velmi výrazně projevuje dlouhodobé podceňování přípravy žáků v oborech vzdělání s výučním listem a přípravy nižších technických pracovníků. Současný stav je už takový, že výrobní sféra vytváří poptávku po kvalifikovaných zaměstnancích, střední školy mají dostatek volných kapacit, ale žáci (a potažmo jejich rodiče) nemají zájem. Řada z nich končí se vzděláváním hned po základní škole a přípravu pro povolání v řemeslných oborech nevyhledávají.

DOTOVANÉ UČŇOVSKÉ OBORY V PRAZE

obor počet žáků zámečník 51 žáků

zedník 31 žáků

malíř 28 žáků

nástrojař 21 žáků

kominík 12 žáků

knihař 12 žáků

klempíř 11 žáků

tesař 5 žáků

sedlář 5 žáků

Pramen: Výkazy škol pro školní rok 2007/2008

Když se učit, tak ať to stojí za to

Na současném stavu má podíl i klesající křivka počtu žáků vycházejících ze základních škol. Každoročně je zaznamenán převis zájmu v přijímacím řízení ke studiu na gymnáziích, ve většině středních odborných škol a maturitních oborů středních odborných učilišť. Naopak dlouhodobě klesají počty žáků ve strojírenských oborech (například zámečník, mechanik opravář, nástrojař), v oblasti stavebnictví (zedník, klempíř, tesař, izolatér, podlahář, dlaždič) a i v oblasti služeb (krejčí, sedlář, malíř, kominík).

V některých oborech v rámci celé republiky dochází ke stavu, že ročně nebude vycházet ani jeden absolvent v kraji. V Praze je takovým oborem například v oboru středního vzdělání s výučním listem sklenář nebo pokrývač.

„To rozhodně není optimistické konstatování,“ komentuje alarmující informace magistrátu předseda představenstva Hospodářské komory hlavního města Prahy Petr Kužel. „Je třeba řešit stav, jak profesní přípravu žáků přiblížit potřebám praxe zejména požadavkům výrobní sféry, a předejít situaci, kdy současná generace řemeslníků bude končit pracovní kariéru a nebude mít komu své vědomosti, zkušenosti a především dovednosti předat,“ dodává.

Školy na to nestačí

Ukazuje se, že pouze školská sféra na zlepšení stavu nestačí. „Je třeba přibrat ke spolupráci výrobní sféru, zejména velké podniky, profesní cechy a odborná společenstva, Hospodářskou komoru a v neposlední řadě ústřední orgány státní správy. Ty by mohly vytvořit příznivější rámec podpory pro orgány a organizace, které se na přípravě žáků budou podílet,“ říká Kousalíková.

První vlaštovkou je smluvní spolupráce Střední školy technické se společností Metrostav. Jedná se o získávání a přípravu žáků ve stavebních, některých strojírenských oborech a elektrooborech. Dalším příkladem je jednání zástupců Cechu malířů a lakýrníků s primátorem Prahy o potřebných krocích k získávání mládeže pro výuku v řemeslných oborech.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Připravte si lyže. NaSvah.cz vám najde nejlepší střediska v Česku a na Slovensku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít