Sklad: prostor, který uchovává hodnoty

19. ledna 2004, 00:00 - MICHAL ZACHAR, info@imageaudit.info
19. ledna 2004, 00:00

MŮŽE SE ZDÁT, ŽE SKLADY NEPOTŘEBUJÍ ZVLÁŠTNÍ POZORNOST. REGÁLY, PÁR SKŘÍNĚK A JINAK NIC, CO BY SE VZDALOVALO FUNKCIONALISTICKÉ PŘEDSTAVĚ O DOBŘE VYUŽITELNÉM PROSTORU. JENŽE PRÁVĚ TY ZDÁNLIVĚ BEZPOTŘEBNÉ PŘEDMĚTY ZLIDŠŤUJÍ PROSTOR.

PROSTOR KOLEM NÁS

Několikrát jsem se ve své praxi dostal do konfliktu s klientem o tom, že se skladem si nemáme dělat hlavu, máme přejít dál a věnovat se dalším prostorám firmy. Sklad je pro většinu z nás slovo z kategorie až pejorativních. Při tom se tam vlastně odehrává veškerá konkrétní realizace s firemním produktem při jeho expedici za zákazníkem. Sklady dělíme na výrobní, expediční (zde se skladují hotové produkty pro export za koncovým klientem) a příruční (zde má firma umístěny své materiály k vlastní spotřebě, nepoužité věci, zařízení k reklamaci atp.). Většinou do skladových prostor promítáme naše funkcionalistické představy o dobře využitém prostoru. O jeho perfektním, strojovém chodu, který nesmí narušit naprosto nic. Běda květině v koutku u okna, nedej bože záclonce na okně WC. Oháníme se pracovním výkonem, a vůbec nevidíme že lidé pracující jako skladoví dělníci či manipulanti jsou ta konečná tečka za celkovým výkonem firmy. Můžeme omezit zdobné prvky, hrající prim v sekcích kreativců či marketingového oddělení, ale celkově bychom na ně neměli zapomenout. I ony totiž zlidšťují prostor a nutí zde „žijící“ personál se starat o svůj vlastní prostor. Ten pak vypadá udržován daleko více, než běžný skladový nepořádek, kam se bojíme vstoupit bez pojištění. V hudbě, kdy spolu souzní celý orchestr, je závěrečné pasáži věnován velký prostor. Divadelní herec odříká poslední slova své role s patřičným respektem - je to vyvrcholení celého představení. Cožpak nejsou poslední okamžiky produktu opouštějícího náš podnik zrovna tím samým? Kdo z nás k tomu takto přistupuje? Moje rada je nezapomínat u větších skladů ani na květiny, obrázky či firemní znaky, které mohou podpořit dobrý dojem z celého podniku. Velkou nevýhodou skladových prostor všeho druhu je jejich umístění. Většinou se při projektu vybere místnost skladu jako poslední. Tedy to, co zbude. Lepší je obrácený postup. Tato místnost by měla být velmi dobře dostupná. I když je to jenom příruční sklad či archiv. Důležitým prvkem tohoto prostoru je stálá světelnost, teplota a ventilace. V čínském učení feng-shui přináší vzduch životní energii ČI. Nepořádek se někdy rozmáhá velmi rychle. Nikde není na škodu, když se můžete v pracovním prostoru zbavit několika nepotřebných věcí. Když je ale uskladníte, mohou tyto věci za pár dnů pomoci jinému. Jazykově řečeno, nikoliv položit ladem (tedy vyhodit), avšak S KLADEM - tedy s kladnou hodnotou. Je zajímavé, jak nám náš vlastní jazyk nabízí řešení toho, co vlastně sklad je. Jde o prostory, které uchovávají (konzervují) naše hodnoty. Chovejme se tak k nim.

Příště: Doplňky Autor je vizážista a specialista na firemní image. Je členem sdružení PEI-Vaše inspirace, www.imageaudit.info

Nepořádek se někdy rozmáhá velmi rychle…

 

Příklad dobře využitého prostoru, jak do šířky, tak do výšky

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít