Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Bohemia Energy: Z malé firmy mezi stovku největších

V roce 2005 první – a dnes v segmentu domácností a malých a středních firem největší…

Jablotron: Z půdy rodinného domku mezi renomované výrobce

Ryze česká technologická společnost s dvoumiliardovým obratem, vlastním vývojem i výrobou…

Česká zbrojovka a.s.: Nadnárodní firma s regionální odpovědností

Česká zbrojovka a.s. Uherský Brod je dlouhodobě nejdůležitější český výrobce a současně…

ŠKATULATA V ČNB

07. prosince 2001, 19:59 - Aleš Mydlář
07. prosince 2001, 19:59

V nové struktuře bude méně ředitelů a náměstků

Na nedávné konferenci Bankovní asociace prohlásil její místopředseda Pavel Kavánek, že český bankovní sektor se za poslední dva roky úplně změnil. Duch změn pronikl i do České národní banky, která se chystá na reorganizaci. Týdeník EURO má k dispozici materiál, jenž navrhované změny obsahuje. Jde o soupis rozhodnutí, která přijalo mimořádné zasednání bankovní rady ČNB letos 24. října. Kromě nové organizační struktury byl schválen i nový organizační řád. Vše má začít platit od 1. ledna příštího roku.

Nová koncepce.
V současné době má každý ze sedmi členů bankovní rady na starosti část banky, kterou řídí a za kterou zodpovídá. Banka je rozdělena do sedmi úseků. Po plánované reorganizaci však z této původní „úsekové“ struktury mnoho nezbude. Bankovní rada by se měla v budoucnu zabývat výhradně měnovými otázkami a měnově-politickými rozhodnutími. Dosavadní faktické řízení úseků jednotlivými členy bankovní rady by měla nahradit spíše formální gesce za jednotlivé oblasti. Změna organizační struktury přináší i personální změny, někteří lidé si však své pozice stabilně drží. To je i případ Oty Kaftana, který zůstává i nadále v čele sekce nazvané „kancelář“. Pod jeho působnost bude nově spadat odbor Evropské unie a mezinárodních organizací, který má v současném uspořádání postavení sekce. Stejný osud čeká i sekci legislativní a právní. Na samostatné odbory budou povýšeny referáty ekonomického výzkumu a krizového řízení a ochrany utajovaných skutečností. Plánuje se také spojení sekcí měnové a statistiky, v čele spojeného útvaru má stát současný ředitel měnové sekce Aleš Čapek. Jeden celek rovněž vytvoří současné sekce peněžní a metodiky a rozvoje platebního styku. Z návrhu je patrné, že ČNB se vzhlédla ve štíhlejší organizaci s menším počtem ředitelů a jejich náměstků. Počet zaměstnanců banky má však zůstat prakticky stejný.

Změny v dohledu.
Plánované změny mají postihnout i současný úsek číslo pět, který se zabývá bankovní regulací a dohledem. Spíše kosmetickou úpravou má být přejmenování sekce politiky bankovního dohledu na sekci bankovní regulace. Pozoruhodnější proměna se však chystá v sekci bankovního dohledu. Po reorganizaci má zůstat ze současných dvou náměstků pouze jeden. V materiálu, který má týdeník EURO k dispozici, je jako náměstek uveden Petr Jiříček. Druhý náměstek Jaromír Louda se má být ředitelem odboru dohledu na místě. „Trochu mě překvapilo, že novým náměstkem se má stát pan Jiříček. Čekal jsem spíše pana Loudu,“ řekl týdeníku EURO nejmenovaný bankéř. Zeštíhlí se tedy i bankovně-regulační větev České národní banky. Je to logické, protože bankovní sektor v České republice až na dvě výjimky tvoří banky se silnou zahraniční účastí a kapitálovým zázemím. Za organizační změnou může také stát názor, že bankovnímu dohledu je přezdíváno „černá ovce ČNB“. Z pohledu měnové politiky totiž banka v posledním desetiletí víceméně obstála, ale bankovní dohled svoji úlohu prakticky nikdy nesplnil. Bankéř, který nechtěl být jmenován, říká, že právě proto je dohled pro bankovní radu nepříliš oblíbeným tématem. Kromě bankovního dohledu se chystají pozoruhodné personální změny i v sekci lidských zdrojů. Té dlouhodobě šéfovala Věra Nepimachová (EURO 51/2000), bývalá generální ředitelka České spořitelny. V bance byla i mezi nejvyššími úředníky značně neoblíbená. Údajně i proto zůstala vlivná funkce ředitele v dokumentu z 24. října neobsazená. Týdeník EURO má informace, že na tento post se konalo několik výběrových řízení, avšak vhodný kandidát vybrán nebyl. Zdroje týdeníku EURO uvádějí, že jedním ze žhavých kandidátů je bývalý šéf Interbanky Vladimír Kolman.

Dánský model.
Není bez zajímavosti srovnat organizaci ČNB a některé centrální banky v západní Evropě. Vhodné pro toto srovnání je Dánsko, které je sice členem Evropské unie, ale není v Evropské měnové unii. Ve stejné pozici bude i Česká republika po vstupu do Evropské unie. Dánsko má dvakrát méně obyvatel než Česko, avšak jeho ekonomika je výkonější. Dánská centrální banka je řízena tříčlenným výborem guvernérů, který zároveň rozhoduje o měnově-politických opatřeních. Bankovní dohled je vyčleněn a vykonává ho samostatný orgán. Kontrolu nad bankou vykonává představenstvo, které má 25 členů, z nichž osm je voleno Parlamentem a dva jmenuje příslušný ministr. Zbytek postupně volí již jmenovaní členi. Představenstvo má organizační pravomoci a schvaluje hospodaření banky. V kompetenci sekretariátu banky jsou legislativní a právní záležitosti. Samostatné postavení má oddělení vnitřního auditu banky. Stejně by tomu mělo být i v nové struktuře ČNB. Pokud jde o odborné sekce, mají obě banky strukturu dosti podobnou.


Čtěte také

Transrapid TR-08 při testování v Německu, ilustrační foto

Německo těsně uniká recesi. Růst má nastartovat injekce 500 miliard eur do infrastruktury

Německo potřebuje investovat 500 miliard eur (12,8 bilionu korun) do infrastruktury,…

před 2 hodinami

Pavel Švagr

Švagr odporuje Babišovi: Většina kovů správy hmotných rezerv byla nakoupena po roce 2000

Většina kovů byla do státních nouzových zásob nakoupená mezi roky 2000 až 2013. Novinářům…

před 2 hodinami

 Facebook, ilustrační foto

Vláda schválila sedmiprocentní digitální daň, míří na internetové giganty

Zavedení sedmiprocentní digitální daně pro velké internetové firmy, jako jsou Facebook…

před 3 hodinami

 Důl Lazy na Karvinsku

OKD uzavře důl Lazy na Karvinsku. Těžba v něm skončí 28. listopadu

Těžba černého uhlí v Dole Lazy na Karvinsku skončí vyvezením posledního vozíku ve čtvrtek…

před 4 hodinami

 5G, ilustrační foto

5G pro pět měst. Stát vyhlašuje soutěž pro testování a vývoj nových technologií a aplikací

Už jen pár dní mají města a jejich soutěžní týmy na finalizací soutěžních návrhů na…

před 5 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Za jakých okolností budete mít nárok na pohřebné?
Jak se připravit na pracovní pohovor?
Jak žádat o mateřskou, když studujete? A jak o ní žádá otec či jiná osoba?
Mince či bankovky jsou lákavější investicí než zlato, zhodnotí se rychleji
Změnil jsem dodavatele a platím víc! I k tomu může dojít
Auta
ČESMAD nespoléhá na globální oteplení
I Hyundai brzy vypustí na český trh spoustu elektrifikovaných aut. A dojde i na vodík
Kvíz: Poznáte, který model auta se ukrývá na fotce?
Galerie: Show Business aneb jak se dělá předpremiéra novinky
Test Seat Leon ST Cupra R: To nejlepší na konec
Hry pro příležitostné hráče