Skanska loni zvýšila provozní zisk o osm procent, tržby ale měla nižší - Euro.cz

Přihlášení

Skanska loni zvýšila provozní zisk o osm procent, tržby ale měla nižší

, čtk,
Skanska loni zvýšila provozní zisk o osm procent, tržby ale měla nižší
Zdroj: Pinkas Martin/Euro

Stavební firma Skanska ČR a Slovensko loni zvýšila provozní zisk meziročně o 8,2 procenta na 382 milionů korun. Tržby klesly o 10,1 procenta na 14,2 miliardy korun.

„Růst zisku při nižším obratu jsme dosáhli jednak lepším řízením projektů v oblasti nákladů, efektivním využíváním vlastních kapacit, tak i úspornými opatřeními a lepším řízením rizik,“ uvedl ředitel Skanska ČR a Slovensko Michal Jurka. Loni nicméně Skanska pociťovala úbytek velkých veřejných zakázek, dodal.

Skanska loni získala nové zakázky za 16,03 miliardy korun, meziročně o tři procenta méně. „Zásoba práce je poměrně solidní. V podstatě odpovídá objemu ročních tržeb,“ doplnil Jurka.

Zisková marže, která ukazuje, kolik procent z tržeb připadá na zisk, loni vzrostla ze 2,2 na 2,7 procenta. „S tím ale nejsme spokojeni. Minimální cíl všech jednotek v rámci koncernu je 3,5 procenta. A naše ambice by mohla být ještě o něco vyšší,“ řekl Jurka. Inženýrské stavitelství se na tržbách podílelo ze 60 procent, zbytek připadal na pozemní stavitelství. Počet zaměstnanců firmy zůstal zhruba na 4000.

Mezi největší projekty Skansky patří stavba nového úseku dálnice D1 na Slovensku mezi obcemi Budimír a Bidovice. Hodnota zakázky, kterou firma získala loni v létě, je zhruba 5,3 miliardy korun.


Přečtěte si, co Skanska plánuje v pražských Malešicích:

Skanska chce postavit tisícovku bytů v pražských Malešicích

 Sídliště Malešice


„Za poklesem tržeb je vidět úbytek velkých veřejných zakázek, které nejen Skansce, ale i celkově na trhu chybí. Nicméně výhled na rok 2017 ukazuje, že situace by se mohla zlepšit. V minulém roce byl totiž zahájen výrazně větší objem nových výběrových řízení a pokud se tato podaří úspěšně dokončit, promítne se to samozřejmě i v tržbách stavebních firem,“ uvedl ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek.

Skanska patří k největším stavebním a developerským společnostem v Česku a na Slovensku. Zabývá se hlavně silničním a železničním stavitelstvím a betonovými konstrukcemi. Její dceřiné společnosti se zaměřují i na stavbu bytů a komerčních nemovitostí převážně v Praze. Rezidenční část společnosti Skanska Reality loni prodala 450 nových bytů, meziročně zhruba o desetinu méně.


Uvažujete o hypotéce. Spočítejte si ji na webu Finance.cz


„Přestože jsme předchozích dvou letech investovali finanční prostředky v řádech stovek milionů korun, i nadále jsme připraveni na další investice. V centru našeho zájmu jsou zejména projekty v širším centru Prahy s dobrou dopravní dostupností a občanskou vybaveností s řádově stovkami bytů,“ doplnila generální ředitelka Skanska Reality Naďa Ptáčková.

Skupina je součástí světového koncernu Skanska se sídlem ve Švédsku. Loni byly pod společnost Skanska ČR a Slovensko zahrnuty rovněž stavební aktivity v Rumunsku a Maďarsku.


Z realitního trhu dále čtěte:

Developeři: Nové byty v Praze letos zdraží o pět až deset procent

Nový rekord českých realit: objem investic loni narostl na 100 miliard

Byty od Finů šly loni na dračku: YIT jich v Praze prodal o pětinu více

Výstavba nových bytů v pražských Jinonicích