zavřít

Ty to zvládneš.cz - ÚNAVA ŘIDIČŮVýběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Británie představí na EXPO 2020 interaktivní Pavilon poezie

Britský pavilon se na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji stane místem, z něhož…

Rozhovor: K čemu je dobré vzdělání LL.M. a MBA?

Tituly MBA či LL.M. za jménem poutají pozornost. Absolvováním profesního vzdělání si…

Na Bořislavce bude stát umělecké dílo Federika Díaze

Kancelářské a obchodní centrum Bořislavka přinese letos Praze 6 nejen výraznou a světově…

Montessori školka, ilustrační foto
Montessori školka, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz

„Policejní“ Montessori. Americká síť školek chce monitorovat každý pohyb dítěte

07. ledna, 10:19  -  František Novák
Montessori školka, ilustrační foto
Montessori školka, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz
07. ledna, 10:19

Americká síť Wildflower Schools, která provozuje třicet školních zařízení pro děti ve věku tří až šesti let na principech italské pedagožky Marie Montessori, chce využívat senzory a kamery, které budou sledovat chování dítěte. Kam jde, s čím si hraje, s jakými dětmi komunikuje. Následná analýza dat má zlepšit výuku. České lektorky Montessori ale velký přínos v tomto přístupu nevidí.

Dovést k dokonalosti myšlenku italské pedagožky a filozofky Marie Montessori, že se dítě nejlépe vzdělává objevováním bez pevných učebních osnov, které vytvořili dospělí, chce síť školek pro děti ve věku 3 až 6 let Wildflower Schools, jež provozuje tři desítky zařízení na území Spojených států a Portorika. Pomoci má kamerový systém a další senzory nainstalované v místnostech, kde si děti hrají.

Rozšiřování škol Montessori na území Spojených států podporuje společnost Wildflower Foundation. Její šéf Matt Kramer tvrdí, že zavedení senzorů a kamer má dovést k dokonalosti koncept italské učitelky, jenž vznikl před více než sto lety. „Je to vzdělávání dětí, které je postaveno na myšlence, že děti se umí učit samy,“ vysvětlil Kramer pro web Quartz.

Montessori přístup, který je stále populárnější i v Evropě, rozvíjí u dětí jejich přirozenou zvědavost a touhu poznávat nové věci. „Učení je přirozená cesta a naší úlohou pedagogů je vytvářet prostor a systém, který podporuje přirozený průběh poznávání a je opakem myšlenky, že vzdělání je něco nepřirozeného,“ vysvětlil. Proces učení má zlepšit a personalizovat právě sběr dat z kamerového systému.

Škola již spustila pilotní projekt v několika učebnách. Do systému kamer a senzorů investovala 4 miliony dolarů. Data mají pomoci učitelům zlepšit práci s dětmi. Kramer tvrdí, že montessoriáni už sto let sbírají data o chování dětí, aby systém stále zdokonalovali. Senzory mají tuto práci zefektivnit a pochopit, jak děti tráví čas ve škole.


Umělecká, speciální, montessori. V Praze se postaví školy za miliardy


„Sbírat a třídit informace o dětech bylo pro mě jako učitele velkou výzvou. V senzory vkládám velké naděje,“ řekla jedna z učitelek Mary Rockettová ze školy Windflower ve městě Cambridge u Bostonu, kde byl nový systém ve čtyřech učebnách testován. Rockettová ve školách Montessori učí od roku 1984.

Systém má chránit soukromí dětí tím, že jejich obličeje anonymizuje, data jsou šifrována a mají k nim přístup pouze učitelé a vývojářský tým. Dlouholetá učitelka zdůraznila, že sledování dětí kamerami a senzory má zejména odlehčit učitelům dobu strávenou papírováním.

Wildflower Schools založil v roce 2014 v Massachusetts Sepandar Kamvar, učitel informačních technologií na místním technologickém institutu MIT pro svého syna. Na projekt přispěla také manželka zakladatele sítě Facebook Chan Zuckerbergová. Čtvrtina dětí ve školách Wildflower pochází z nízkopříjmových rodin a neplatí školné.

Alternativní školky zažívají v posledních letech velký rozvoj. V USA je nyní už 5 tisíc zařízení, většina je soukromých. V roce 2018 zakladatel firmy Amazon Jeff Bezos slíbil investici dvou miliard dolarů do předškolních akademií využívající metody Montessori, jež mají pomáhat dětem ze znevýhodněných rodin.

Profesorka psychologie na University of Virginia Angeline Lillardová tvrdí na základě svého výzkumu, že děti, jež prošly předškolní výukou Montessori, mají lepší výsledky. Měly lepší sociální dovednosti a učení je více bavilo. Tento typ výuky připravuje děti na rychle se měnící společnost ve 21. století lépe než tradiční školy, zdůraznila. Děti si věří i na náročnější úkoly, než je tomu v normální škole, kde děti dostávají známky. S využitím senzorů a kamer dětí souhlasí s tím, že mohou pomoci analyzovat přínosy montessoriánského školství.

Děti jako počasí?

„Podrobná analýza dat chování dítěte jen na základě senzorických měření trochu připomíná sběr dat meteorologů o aktuálním průběhu počasí. Víme, co se děje, víme jak a kdy se to děje, ale výsledná interpretace výsledků zůstává opět na člověku a jeho přímých osobních zkušenostech,“ komentovala americký projekt lektorka Dita Dlouhá z Montessori ČR.

„Rozhodně se nedomnívám, že analytické sledování toho, čím se dítě konkrétně obsahově v učivu a seberozvoji aktuálně zabývá, dokáže dovést k dokonalosti a kvalitním způsobem predikovat, jakým způsobem se bude dítě dále vzdělávat v dalších týdnech, měsících či letech, ani to, co dalšího jej zaujme nebo jak se budou jeho zájmy v průběhu dalších měsíců a let měnit. Stejně jako u počasí. Na základě získaných dat a modelů dokážeme predikovat to, že když dva dny prší a podmínky se příliš nemění, bude zítra ještě pršet také. Stejně tak získaná data mohou pomoci pedagogovi nasměrovat dítě k činnosti a práci, která jej dokáže zaujmout a pomůže mu v pokroku právě teď a právě nyní. Možná se to stane, ale možná taky ne,“ uvedla Dlouhá.

Jak podotýká další lektorka Montessori ČR Kateřina Tomešová, nasbíraná data pak vyžadují další čas pedagoga, aby je analyzoval. Je otázkou, zda po každodenní práci s dětmi si najde čas na to, aby si procházel data o práci dětí, která byla posbírána.

Organizace Montessori ČR uvádí, že v současnosti je v Česku 147 zařízení tohoto typu (některé jsou školkami a školami zároveň). Pro předškolní děti ve věku 3 až 6 let jich je nejvíce, 113. Pro nemenší děti do tří let je takových školek 31, škol pro děti starší 6 let existuje 62.

Dále čtěte:

Revoluce pro nemehla aneb Jak chce stát vychovávat techniky

Počet veganů v Evropě roste. Dietologové mají obavy o zdraví dětí

V digitalizaci vzdělávání neplní ministerstvo školství úkoly, tvrdí NKÚ


Čtěte také

 V Česku se rozmáhá hypoteční přeběhlictví - ilustrační foto

V Česku se rozmáhá hypoteční přeběhlictví. Bankám hrozí miliardové ztráty

Divoký vývoj úrokových sazeb dal vzniknout novému fenoménu. Turistika klientů za…

před 43 minutami

 Brexit, ilustrační foto

Brexitu navzdory. Britové z EU odcházejí, ale jejich jazyk zůstává

Z očekávání, že po odchodu Británie z Evropské unie na konci ledna posílí v evropských…

před 2 hodinami

Události  Společnost SpaceX na floridském mysu Canaveral úspěšně vyzkoušela nouzový záchranný systém

SpaceX úspěšně vyzkoušel nouzový záchranný systém. Loď s padáky přistála na mořské hladině

Kosmická loď Crew Dragon americké společnosti SpaceX dnes na floridském mysu Canaveral…

19. ledna 2020

 Snadno dostupné kosmopolitní město nabízí chutě celého světa

Netradiční berlínská gastronomie. Snadno dostupné kosmopolitní město nabízí chutě celého světa

Lipsko je prý nový Berlín. Není! Na sklonku loňského roku jsem vyzkoušela obojí a z…

19. ledna 2020

 Americký prezident Donald Trump

Útok na americkou demokracii a volby. Trumpovi právníci chystají obhajobu proti impeachmentu

Právní tým amerického prezidenta Donalda Trumpa se před nadcházejícím procesem o…

19. ledna 2020

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 2 | Průměrné hodnocení: 3.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Kdo bude letos muset zaplatit solidární daň?
Dodavatel elektřiny a plynu pro rok 2020. Jak vybrat nejlepší společnost?
Pohřeb a práce: kdy máte nárok na volno?
Vrácení daní 2020 - kdy dostanete daňový přeplatek?
Kdy budou pololetní prázdniny v roce 2020?
Auta
Víceúčelový autobus Scania pro rakouské hasiče
Vyplatí se elektromobil proti běžnému autu? Ano, musíte s ním ale jezdit až 10 let
Damon Motorcycles se pokusí o revoluci ve světě elektro biků
Fiat 124 Special T (1974) vs. VAZ 2101 (1975): Bratři z opačných břehů
Němci vyrábí nejméně aut za čtvrt století. Vláda už plánuje, jak krizi zmírnit
Hry pro příležitostné hráče