Singer nastupuje do Generali. Exguvernér ČNB bude hlavním ekonomem - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Singer nastupuje do Generali. Exguvernér ČNB bude hlavním ekonomem

, čtk,
Singer nastupuje do Generali. Exguvernér ČNB bude hlavním ekonomem
Zdroj: Anna Vacková, Mladá fronta

Bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer byl k dnešku jmenován do funkce ředitele institucionálních vztahů a hlavního ekonoma Generali CEE Holding. V budoucnu se též stane předsedou dozorčí rady České pojišťovny, člena skupiny Generali. Oznámil to holding, na Singerovo příští působení upozornil server Roklen24.

Singerovi skončil loni v červnu druhý šestiletý mandát v čele centrální banky. Poté nesměl půl roku nastoupit do privátního finančního či bankovního sektoru.

„Náš tým tímto posílí o respektovanou, zkušenou a mezinárodně uznávanou osobnost. Při očekávání mnoha regulatorních změn vidíme jasně potřebu posílit náš dialog s regulátory a zákonodárci. Jsem přesvědčen, že Singer bude v této oblasti pro naši skupinu velkým přínosem a díky jeho zkušenostem a podpoře bude Generali i nadále v rámci střední a východní Evropy prosperovat,“ uvedl generální ředitel Generali CEE Holdingu Luciano Cirina.

„Angažmá Singera v Generali CEE Holdingu je do jisté míry překvapením. Ani sám Singer se totiž netajil úvahami o další pracovní pozici v zahraničí,“ řekl analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Holding podle něj získává Singerovou akvizicí profesně unikátně vybaveného profesionála, jehož navíc v ČR každý zná, od vrcholných politiků po taxikáře. Generali tak má prvotřídního makroekonomického experta a zároveň člověka s kontakty, který umí „otevírat důležité dveře“ jak ve vrcholných kruzích tuzemské politiky a byznysu, tak na mezinárodních fórech, dodal.


Přečtěte si rozhovor týdeníku Euro:

Miroslav Singer: Intervence nás dostaly na špičku

 Miroslav Singer

Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 74 miliard eur v roce 2015. Ve více než 60 zemích zaměstnává 76 tisíc lidí. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. Skupina působí v deseti zemích regionu střední a východní Evropy prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding.

Česká pojišťovna je největší tuzemskou pojišťovnou s tržním podílem okolo 23 procent. Má přes tři miliony klientů a spravuje osm milionů pojistných smluv. Generali je s více než sedmiprocentním podílem na trhu v ČR čtvrtou největší pojišťovnou.

Singer před působením v ČNB pracoval mimo jiné v Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR a v Centru pro ekonomický výzkum a doktorské studie UK (CERGE-EI). Byl hlavním ekonomem Expandia Finance, poté ředitelem Investiční společnosti Expandia a ředitelem společnosti Expandia Holding. Pak nastoupil do PricewaterhouseCoopers ČR, kde se specializoval na projekty zlepšující výkonnost podniků, restrukturalizace a transakce s problémovými aktivy.

Miroslav Singer (48)
Datum a místo narození: 14. května 1968, Praha
Vzdělání: v roce 1991 absolvoval Vysokou školu ekonomickou, obor matematické metody v ekonomii, v roce 1995 doktorandské studium na Pittsburské univerzitě.
Praxe: od roku 1993 pracoval jako výzkumník a přednášející, později jako zástupce ředitele pro výzkum v Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR a v Centru pro ekonomický výzkum a doktorské studie UK (CERGE-EI). Od roku 1995 byl hlavním ekonomem Expandia Finance, v letech 1998 až 1999 zastával funkci ředitele Investiční společnosti Expandia a v období 2000 až 2001 byl ředitelem holdingu Expandia. Od roku 2001 působil jako ředitel skupiny služeb podnikům společnosti PricewaterhouseCoopers ČR.

V únoru 2005 se stal členem bankovní rady ČNB a zároveň i jejím viceguvernérem (sekce regulace a analýz finančního trhu, sekce licenčních a sankčních řízení, sekce dohledu nad finančním trhem). V červnu 2010 ho prezident Václav Klaus jmenoval do funkce guvernéra ČNB (s platností od 1. července 2010). Druhý šestiletý mandát v bankovní radě ČNB, po kterém nemohl být již znovu jmenován, mu skončil loni v červnu. Poté nesměl půl roku nastoupit do privátního finančního či bankovního sektoru.

Během své kariéry působil ve statutárních orgánech řady firem (mimo jiné Česká pojišťovna, Chemofond, Jitona, Vigona, Vlnap). Působil také jako vysokoškolský učitel, ať už na Vysoké škole ekonomické nebo v Centru pro ekonomický výzkum a doktorské studie UK. Byl také členem redakční rady časopisů Finance a úvěr a Business Central Europe. Publikoval řadu článků v denním i odborném tisku.
Ve funkci guvernéra ČNB na sebe přitáhl nejvíce pozornosti kvůli zásahu centrální banky proti silné koruně. ČNB se rozhodla zahájit devizové intervence 7. listopadu 2013, kurz české měny klesl z úrovně 25,50 koruny za euro na 27 korun za euro, kde se pohybuje i v současnosti. Zásah ČNB vyvolal vlnu kritiky, a to jak od části ekonomů, tak od politiků, mezi nimi i od prezidenta Miloše Zemana. Banka přesto od svého rozhodnutí neustoupila, nejnověji se hovoří o tom, že by intervence měly skončit v polovině roku 2017.
Získal ocenění Guvernér centrální banky ve střední a východní Evropě pro rok 2013, kterou uděluje časopis Emerging Markets a dále ocenění Guvernér centrální banky v Evropě pro rok 2014 od měsíčníku The Banker.

Čtěte dále:

Odcházející Singer účtuje: Kritici intervencí ČNB se mýlili

V bankovní radě ČNB zasednou Dědek a Mora

Konec intervencí ČNB? Zřejmě kolem poloviny příštího roku

Ilustrační foto