Singapurci na nákupech. Vyhlédli si českou Monetu - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Singapurci na nákupech. Vyhlédli si českou Monetu

,
Singapurci na nákupech. Vyhlédli si českou Monetu
Zdroj: Profimedia.cz

Singapurská vládní investiční korporace GIC, která spravuje aktiva za 350 miliard dolarů a patří mezi největší suverénní fondy světa, dál nakupuje v Česku. Podle oznámení na webu Moneta Money Bank Singapurci vlastní 4,24 procenta akcií této banky. Loni v listopadu se fond GIC zviditelnil nákupem společnosti P3 Logistic Parks za téměř 65 miliard korun.

Vlastnictví akcií Monety je od loňského roku, kdy americký koncern GE rozprodal prostřednictvím burzy svůj stoprocentní podíl v české bance, velmi rozdrobené. Jako největší akcionář je na webu Monety uveden Chase Nominees s podílem 20,3 procenta, ale ten pouze spravuje akcie pro různé soukromé investory.

Největším reálným akcionářem je tak banka J. P. Morgan s podílem 6,9 procenta, singapurský GIC je druhý. S odstupem následují americké a západoevropské banky, penzijní fondy a private equity struktury. České investory v přehledu akcionářů s aspoň jednoprocentním podílem nenalezneme.

Tržní hodnota podílu GIC v Monetě dosahuje něco přes 1,8 miliardy korun. Jedná se tedy o pouhý zlomek největšího loňského obchodu na evropském realitním trhu, kdy Singapurci koupili za 2,4 miliardy eur (v přepočtu téměř 65 miliard korun) developera logistických a průmyslových zón P3 Logistic Parks.

Do vlastnictví skupiny P3, dříve známé pod názvem Point Park Properties, náleží 62 areálů s 3,3 milionu metrů čtverečních skladových a průmyslových ploch. Z toho zhruba jedna třetina připadá na Česko, kde sídlí též management této mezinárodní skupiny.

Zakládáte účet nebo chcete úvěr? Poradí vám Finance.cz

Čtěte dále:

Megaobchod se sklady P3 dokončen. Singapurci plánují další nákupy

Zisk Monety klesl na 4 miliardy