Silnější polštář od státu

13. listopadu 2008, 14:57 - Eva Jarešová
13. listopadu 2008, 14:57

Konkurence údajně jedná o odkupu americké pojišťovny

Americká administrativa poskytla minulý týden další finanční stéblo tonoucímu pojišťovacímu gigantu American International Group (AIG). Poté, co se ukázalo, že původní plán pomoci z poloviny září nebude postačovat, přišlo ministerstvo financí a americká centrální banka s novou verzí záchranného projektu. Namísto původních pětaosmdesáti miliard dolarů poskytne stát AIG několika různými cestami asi sto padesát miliard dolarů, navíc za lepších podmínek.
Vláda podle aktualizovaného plánu získá akcie společnosti v hodnotě čtyřiceti miliard dolarů. Tato suma je součástí sedmisetmiliardového záchranného plánu, který americký Kongres po dramatickém jednání schválil na začátku minulého měsíce. Jak uvedla agentura Reuters, záchranný plán primárně cílil na banky a AIG je první nebankovní instituce, která z něho profituje. Předešlá půjčka pětaosmdesáti miliard dolarů se splatností na dva roky se změní na šedesát miliard dolarů s pětiletou splatností a nižším úrokem. Vláda také nakoupí hypoteční cenné papíry vlastněné nebo garantované pojišťovnou v hodnotě přes dvaapadesát miliard dolarů. Zároveň se zmrazí odměny sedmdesáti nejvýše postavených manažerů kolosu, který operuje ve více než sto třiceti zemích.
Vláda si ve společnosti udrží zhruba osmdesátiprocentní podíl. Ten by se ale podle výkonného ředitele AIG Edwarda Liddyho mohl snížit, jakmile se pojišťovna finančně stabilizuje. Zároveň ale uvedl, že ani tento posílený vládní balíček nemusí AIG za určitých okolností postačovat: „Máme více prostoru k dýchání, ale otázka je, co se stane kapitálovým trhům.“ „Za běžného scénáře bych si myslel, že jsme v docela dobré kondici. Ale nikdy nemůžete říct nikdy,“ doplnil Liddy. AIG v minulých dnech oznámila, že se její ztráty za třetí čtvrtletí letošního roku vyšplhaly skoro na pětadvacet miliard dolarů. Jde o největší ztrátu v historii společnosti a čtvrtou následující v řadě. Ve stejném období loňského roku přitom AIG vykázala zisk přes tři miliardy dolarů.

Nákupní příležitost Minulý týden se navíc objevily zprávy, podle nichž francouzská skupina AXA, italská Generali a německá Allianz údajně vyjednávají o koupi svého konkurenta. Potvrdit tyto informace ale nebylo možné. „Nebudeme komentovat žádné spekulace,“ řekl týdeníku EURO Eduard Stipic z firemní komunikace Allianz SE. Richard Kapsa z Generali PPF Holdingu vyjednávání nepotvrdil, ale ani nevyloučil: „Generali má zájem o všechny zajímavé investiční příležitosti v oboru pojišťovnictví a neustále tento trh monitoruje. Spekulace týkající se konkrétních firem nekomentujeme.“ Tiskové oddělení pařížské centrály AXA Group na dotaz týdeníku EURO do uzávěrky neodpovědělo. Podle dostupných informací ale společnost zvažuje vše a výhodnost obchodů důkladně analyzuje.
„O prodeji aktiv AIG se spekuluje prakticky od té doby, co firmu zachránila americká vláda. Je pravděpodobné, že ihned poté, co v polovině září AIG obdržela státní pomoc, začala jednání s možnými zájemci o koupi jednotlivých divizí. Důvod ke spěchu byl jasný – AIG dostala pětaosmdesátimiliardový úvěr od vlády pouze na dva roky, což byl poměrně šibeniční termín,“ uvedl Marek Hatlapatka z makléřské společnosti Cyrrus. Podle něj ale nové parametry pomoci americké vlády výrazně mění vyjednávací podmínky AIG. Není údajně vyloučeno, že případný prodej aktiv odloží pojišťovna na pozdější dobu. „AIG nebude moct pod takovým tlakem přijmout ,výprodejové ceny‘, které momentálně na trhu panují,“ míní analytik. Případný prodej by se podle něho mohl týkat především divize životního pojištění v Evropě, Japonsku a USA a všech neklíčových aktivit. AIG by si tak mohla chtít ponechat pouze divizi neživotního pojištění. Odhadnout prodejní cenu je ale nyní prakticky vyloučené. „Ceny extrémně kolísají a velmi bude záležet na načasování prodeje. Ještě v září se hovořilo o částkách mezi 100 až 130 miliardami dolarů za všechny divize. Pokud by se prodej nicméně uskutečnil nyní, výnos by mohl být výrazně pod 100 miliard dolarů,“ říká Hatlapatka.

BOX
Další padlí Finanční krize smetla na konci prvního listopadového týdne další dvě americké banky. Pád texaské Franklin Bank a kalifornské Security Pacific Bank znamená, že za letošní rok v USA zkrachovalo již 19 bank. Za celý loňský rok to přitom byly pouze tři. Franklin Bank disponovala podle agentury Reuters na konci září aktivy přes pět miliard dolarů a vklady ve výši 3,7 miliardy dolarů. To z jejího pádu činí třetí největší letošní krach. Její vklady nyní převezme konkurenční Prosperity Bank. Security Pacific Bank držela aktiva převyšující půl miliardy dolarů a vklady 450 milionů dolarů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít