Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Výnos z dražby sběratelské kolekce „Muži 28. října“ získají váleční veteráni a děti po úrazech

Unikátní sběratelská kolekce „Muži 28. října“ vytvořená na počest 100. výročí vzniku…

Na internetu můžete díky PayU a Google Pay platit na jedno kliknutí

Budoucnost online plateb na internetu je v jednoduchosti. Zákazník chce zaplatit snadno a…

Kávovar JURA je tradice v moderním obalu

Pokud se řekne švýcarská přesnost, zřejmě si jako první představíte švýcarské hodinky,…

Sílící koruna vyděsila vývozce

21. dubna 2008, 00:00 - L. Frantová, M. Martinovičová, J. Němeček, M. Honsová
21. dubna 2008, 00:00

DEVIZOVÝ KURZ - Česká měna se předminulou neděli kolem půlnoci dostala na 23 koruny za euro. Zkusila, co firmy na českém trhu vydrží? Většina exportérů vyměnila svoji trpělivost za kurzové zajištění. Dovozci pochopitelně zůstávají v klidu.

Možná jen jeden šikovný milionář z Austrálie či Asie dokázal svým obchodem posunout kurz z necelých 25 korun za euro na 23 korun. Stalo se tak předminulý týden v neděli zhruba o půlnoci, jelikož devizový trh na rozdíl od toho kapitálového nespí.

Za pouhý noční výlet jej označil hlavní ekonom Patria Finance David Marek s tím, že jde o prostý vrtoch finančních trhů, jejž koruna jako volně obchodovatelná měna prostě občas má. Co se stalo hned poté, tedy v pondělí? „Díky téměř bombastické zprávě o tom, že se domácí měna dostala až na 23 korun za euro, jsme zaznamenali nebývalý nárůst zájmu o euro i ostatní měny. Prakticky celý den nákupy eur nepolevovaly, a to i přes to, že hned začátkem seance se koruna vrátila na obvyklé úrovně z minulého týdne. Koupit euro za 23 korun nebylo tedy vůbec možné a větší míra nákupů měla spíše psychologické důvody,“ říká Jiří Šimek, analytik Citco – Finanční trhy. Koruna se poměrně rychle vrátila na páteční úroveň mírně nad 24,80 za euro a 15,60 za americký dolar.

Česká měna se podle Šimka zřejmě i v dalších dnech bude držet na silných úrovních, ale další takový výkyv už není pravděpodobný. Noční posílení koruny nicméně podle něho může mít psychologický vliv v tom, že padla do této doby neprorazitelná hranice 24,80 koruny za euro. V dalších dnech se tak mohou někteří hráči na trhu pokusit tuto hranici znovu prolomit a můžeme se ještě krátkodobě dočkat dalšího posílení.

Jelikož psychologický prvek je na trhu většinou silnějším kalibrem než reálná ekonomická čísla, u exportérů může tento výkyv vyvolat větší zájem o zajištění kurzu eura alespoň na současných úrovních. A to kvůli obavám před dalším posílením koruny.

Brečí hlavně malé firmy

Je důvod k obavám z dalšího a dalšího posilování? Běžný občan je spokojen – koruna posiluje, v zahraničí se nakupuje levněji, ceny dováženého zboží klesají. Exportéři teskní po dobách dávno minulých a ušlých ziscích, ale na výsledcích obchodní bilance se zatím jejich pláč neprojevil. Spíš naopak. Slzy totiž kanou hlavně menším firmám, jejichž kontrakty se tolik na bilanci nepodepisují.

Posilování koruny je dlouhodobým trendem, a pokud nepřijdou nějaké nečekané šoky zvenčí, bude pokračovat. Výkon české ekonomiky za posledních deset let stoupl podle Davida Marka o 42 procent, u celé eurozóny pak o 25 procent. Životní úroveň Čechů tedy relativně roste. Pokud přijde oslabení, bude jen dočasné. Nejvíc se bude hodit k tomu, aby si mohli exportéři uzavřít smlouvy o zajištění kurzu na další půl rok či déle.

„I přes současnou situaci očekáváme, že v průběhu roku přijde korekce a oslabení koruny. To ale nic nezmění na dlouhodobém trendu posilující koruny, který by se ale měl vrátit k rozumnějšímu tempu posilování o tři až čtyři procenta ročně,“ soudí Šimek.

Koruna totiž od počátku roku nabrala takovou rychlost posilování vůči euru a ještě víc k dolaru, jakou málokdo čekal. A vypadá, že ji to nijak neutahalo. Podle Martina Lobotky, analytika České spořitelny, by při zachování dosavadního trendu, který nastoupila před třemi čtyřmi lety, měla být koruna v současnosti tak na úrovni 26,10 koruny za euro.

Co by mohlo spustit její dočasné oslabení? Jednak podle Lobotky odliv dividend k zahraničním vlastníkům. Dále pak možné problémy některých regionů s vysokými deficity běžného účtu a v poslední řadě zlepšení vyhlídek americké ekonomiky a návrat investorů k dolaru. Protože ani jeden argument nemusí být až tak silný (nebo k němu vůbec nemusí dojít), aby zahýbal kurzem české měny, může ve své silné pozici koruna zůstat letos ještě dlouho. Ať tak nebo tak, dlouhodobě se jejímu dalšímu zhodnocování nevyhneme. Někteří se třeba ani vyhnout nechtějí.

Díky za solidního partnera

„Posilující kurz koruny se nás hodně dotýká,“ potvrzuje obchodní ředitel Ivo Svoboda z firmy Remoska, která vyváží pětapadesát procent svých výrobků. „Obchodujeme s Velkou Británií v eurech, naše ztráty by dosahovaly kvůli posílení koruny k euru minimálně dvaceti procent. Ale máme skutečně solidního partnera – zásilkovou firmu Lakeland Limited, která přistoupila na zvýšení ceny remosky ve Velké Británii, a to nám snížilo ztrátu na polovinu,“ vysvětluje Svoboda. Cenu mohli zvednout i díky tomu, že česká remoska je ve Velké Británii velmi oblíbená. Britský magazín Good Housekeeping ji v roce 2001, kdy se začala na ostrovy dovážet, zvolil za nejprodávanější kuchyňský elektrospotřebič roku. Od té doby je tam malá kuchyňská trouba velmi populární.

Firma plánovala rozšířit export i do dalších zemí, ale to se jí nedaří. „Právě kvůli kurzu koruny je to úplně zabité. S naší cenou dnes není vůbec prostor na jednání na nových trzích,“ dodává obchodní ředitel Remosky.

Biti jsou ti, co jen vyvážejí

Liberecká firma Galaxy – high technology, jejímž majitelem je Milan Bábovka, je jedním z největších evropských výrobců záchranného raketového systému pro malá letadla. Systém GRS umožňuje záchranu letounu a posádky ze 30 až 150 metrů nad zemí. Protože firma vyváží 99 procent své výroby, je pro ni klesající dolar i euro noční můrou. Evropským zákazníkům dodává 75 procent výroby a zbytek jde do USA, Austrálie nebo Spojených arabských emirátů.

„Proděláváme hrozně. Západní svět není zvyklý, aby se cena výrobků ročně zvyšovala víc než o dvě až tři procenta. Více už nepovažují za vyrovnání inflace, ale za zdražování. A kdo zdražuje, není populární, takže buď firmě dáte cenu, kterou je ochotna akceptovat, nebo se s vámi rozloučí. Tím, že klesá americký dolar navíc zákazníci v Evropě zjistili, že je pro ně výhodnější nakupovat zboží v Americe,“ uvádí Bábovka s tím, že pro všechny tuzemské firmy, které vyvážejí, je posilující koruna tragédie. Tvrdí, že právě současný kurz je příčinou i mnoha bankrotů. Kvůli němu také čeští podnikatelé prodávají své firmy zahraničním investorům, kteří mají výhodu, že nemusejí všechny peníze měnit na české koruny. „Škodovka, respektive Volkswagen, svůj zisk nemění na koruny, tam to jde v eurech všechno do Německa. Tady prodají dost aut, aby měli na výplaty, sociální pojištění, energie. Je to tolik netrápí. Ovšem čeští exportéři, kteří jenom vyvážejí, jsou na současném kurzu jenom biti,“ říká Bábovka.

Za největší úspěch se ve firmě Galaxy – high technology dnes nepovažuje to, komu a kam prodají záchranný raketový systém, ale který dodavatel jim bude dodávat za eura. „Protože každý den bude euro slabší,“ odhaduje Bábovka, podle něhož špičkové technologie a inteligence budou muset z Česka pryč.

Partneři nás tlačí k euru

Tlak obchodních partnerů na uzavírání smluv v jiné měně než v české koruně potvrzuje i finanční ředitel liberecké stavební společnosti Syner Luboš Váňa. „Stavební průmysl má v národním hospodářství specifické postavení, stejně tak v zahraničním obchodě. Sice jsou našimi klienty převážně zahraniční soukromí investoři, ale kolem osmdesáti procent obchodu s nimi stále uzavíráme v korunách,“ říká Váňa. Podle něj posilující koruna v tomto případě nemá přímou vazbu na cenu zakázky. „Poslední dobou však cítíme stále větší tlak ze strany investorů na uzavírání smluv v cizích měnách, především v eurech a dolarech. Posilující koruna by znamenala při dodatečném přep
očítání nižší přínos pro společnost, proto se my i naše konkurence proti změně kurzového rizika zajišťujeme,“ vysvětluje Váňa. Obecně podle něj platí, že posilující měna mírní růst cenové hladiny, což se projevuje na nižším růstu cen vstupů a energií. A to platí i pro distributory stavebních materiálů, kteří je dovážejí ze zahraničí.

Posilující koruna tvrdě dopadá podle ekonomické ředitelky Dagmar Dévové na společnost Rudolf Jelínek, vyrábějící světově známý likér. „Vzhledem k tomu, že zahraniční obchod tvoří zhruba třicet procent našich celkových tržeb, tak kurzové ztráty a pokles hodnoty tržeb od začátku roku představují již několik milionů korun,“ říká Dévová.

Za hranice míří například i naprostá většina produkce společnosti Vítkovice Holding. „Jsme připraveni. Počítat s výkyvem kurzu je automaticky součástí naší obchodní strategie,“ říká Jan Světlík, předseda představenstva Vítkovice Holding.

Zas tak moc neposiluje

Česká ekonomika ale není jen světem exportérů. Dovozci mohou na silné koruně vydělávat. I když zase ne tolik. „Koruna v poslední době zas až tak moc neposiluje. Například u televizí či navigací se její zhodnocení promítá do ceny v řádu dvou tří procent. Přitom technologie zlevňují v řádu desítek procent,“ vysvětluje Pavel Sláma, výkonný ředitel firmy Datart.

„Sílící koruna je pro nás dobrá proto, že například tolik nestoupají ceny paliva, nicméně na trh s elektronikou se vývoj kurzu opravdu zas až tak moc nepromítá. Třeba u praček nebo ledniček, kde té elektroniky až tolik není, by se asi projevil více, ovšem proti němu zase působí růst cen oceli a lodní dopravy,“ dodává Sláma.

Vývoj české měny jde na ruku například i dovozci outdoorového oblečení Rock Point. „Vzhledem k tomu, že koruna neustále posiluje, tak nemáme problémy. Nakupujeme, co si trh žádá a proti výkyvům kurzu se nepojišťujeme. Téměř všechny dovozy máme nasmlouvány v eurech, protože nakupujeme značkové zboží v zemích Unie,“ vysvětluje finanční ředitel Martin Suchomel.

Umíme se bránit

Výhodu se zpožděním mají globální obchodní řetězce. „Posilování koruny je dlouhodobý trend, se kterým počítáme. Nakupujeme za eura, libry i dolary, kontrakty máme nasmlouvány na období půl až jednoho roku. Navíc něco nasmlouvá národní síť, něco se domlouvá globálně z centrály. Pohyby kurzu tak jsou jenom malou položkou v obchodním plánu. Mohly by se promítnout do konečných cen spíše v případě, že bude uzavírána nová, aktuální smlouva,“ říká Jana Matoušková, mluvčí sítě Tesco v Česku.

„Nebudu zastírat, že nás to nejdříve vyděsilo. Jako každého, kdo obchoduje se zahraničím a především vyváží. Ale máme svoje nástroje, jak se bránit. Samozřejmě se zajišťujeme,“ reaguje na dotaz o výletu české měny k hranici 23 korun za euro Miroslav Pekař, ekonomický ředitel firmy Preciosa. „Ale to není všechno. Proti takovým rychlým útokům na korunu máme i jiný nárazník. Obchody probíhají přes naše afilace na místních trzích a tam se podobné měnové hrátky dostávají s velkým zpožděním. Jinak bedlivě sledujeme kurz dolaru. Vzhledem k našemu vývozu do Ruska a asijských zemí je to pro nás prioritní. Obchody v jiných měnách jsou v podstatě bezvýznamné,“ dodává Pekař.

O kurzovém zajištění mluví i Jiří Řízek, manažer rumunské sítě obchodů s elektronikou Flamingo. „Rumunsko bojuje s výkyvy kurzu mnohem víc než Česko. Používáme proto veškerá možná bankovní zajištění proti výkyvům kurzu, která existují. Pokud to naše odhady nezvládnou, a trend je dlouhodobý, projeví se změna kurzu i v cenách pro konečné spotřebitele. Do akčních nabídek se kolísání kurzu nikdy nepromítne,“ vysvětluje Řízek.

Kurz je zakalkulován v ceně

A co říká na korunu český realitní trh? „Jednoduchá odpověď neexistuje. Nemovitosti nelze exportovat, nicméně jsou předmětem mezinárodního obchodu, neboť výnosy z realitních investic přirozeně »exportovat« lze,“ říká generální ředitel realitní společnosti Real Spektrum Jiří Fajkus.

„Silná koruna samozřejmě prodražuje nemovitosti zahraničním investorům, pokud tedy již v rámci globalizace nefinancují lokální realitní obchody na místní měnové bázi. Ovšem investoři jsou sofistikovaní a vývoj kurzu kalkulují ve svých investičních záměrech,“ dodává Fajkus. Jako problém vidí spíš to, že avizovaný boj centrální banky se silnou korunou zpomalí snižování inflace.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Akcie Apple a Alphabet vymazaly letošní zisky
Jak si vyřídit živnostenský list a kolik to bude stát?
Kdy potřebujete návrh vkladu do katastru nemovitostí? Jde to online?
Zdražil váš dodavatel? Právě teď můžete bezplatně odejít
Jak si vyřídit výpis z katastru nemovitostí online?
Auta
Jízdní dojmy: Autobusy Isuzu
Volkswagen Atlas Cross Sport: Další SUV s karoserií „kupé“ se představuje v sériové podobě
Kvíz: Poznáte auto jen podle fotky zadního světla?
CNG autobusy Solaris pro Paříž
Nová Mazda3 se ukázala v Praze. Jen dva týdny po světové premiéře v L.A.
Technologie
Subnautica navždy zdarma: parádní dárek nově spuštěného Epic Games Storu
Tohle je 25 nejhorších hesel roku 2018. Stále vede 123456
Xbox Game Pass jen za polovinu. Za 1500 Kč můžete hrát 100+ her po celý rok
Stáhněte si zdarma hry Lego The Hobbit a Full Throttle Remastered
Intel odhalil architekturu GPU Gen11. Grafika Ice Lake má mít výkon jako Ryzen 3 2200G
Hry pro příležitostné hráče